rehub_translation - en to fr_FR translation catalogue (1507 entries)

en:  Initial Payment
fr_FR:  Paiement initial

en:  Next fields are required:
fr_FR:  Les Champs suivants sont requis:

en:  No Review Yet
fr_FR:  Aucun avis pour le moment

en:  One Time
fr_FR:  Une Fois

en:  Products
fr_FR: Produits

en:  Reply
fr_FR:  Répondre

en:  and Next
fr_FR:  et suivant

en:  and use this Offer.
fr_FR:  et utiliser cette offre.

en:  by
fr_FR:  par

en:  for First 15 Days
fr_FR:  pour les premiers 15 jours

en:  for First Day
fr_FR:  pour le premier jour

en:  for First Month
fr_FR:  pour le premier mois

en:  for First Week
fr_FR:  pour la première semaine

en:  for First Year
fr_FR:  pour la première année

en: $99.99
fr_FR: 99,99€

en: % comments
fr_FR: % commentaires

en: %1$s at %2$s
fr_FR: %1$s à %2$s

en: %1$s installed and activated successfully.
fr_FR: %1$s installé et activé avec succès.

en: %1$s installed successfully.
fr_FR: %1$s installé avec succès.

en: %1$s posted a new <a href="%2$s">product</a>
fr_FR: %1$s a posté un nouveau <a href="%2$s">produit</a>

en: %1$s posted a new <a href="%2$s">product</a>, on the site %3$s
fr_FR: %1$s a posté un nouveau <a href="%2$s">produit</a>, sur le site %3$s

en: %d Offers
fr_FR: %d offres

en: %s ago
fr_FR: Il y a %s

en: %s review for %s%s%s | %s reviews for %s%s%s
fr_FR[0]: %s avis sur %s%s%s
fr_FR[1]: %s avis sur %s%s%s

en: & Free shipping
fr_FR: & Livraison gratuite

en: (Read more)
fr_FR: (En savoir plus)

en: (Show full)
fr_FR: (Voir tout)

en: (Show on map)
fr_FR: (Afficher sur la carte)

en: (extend support)
fr_FR: (étendre support)

en: + PROS:
fr_FR: + POUR:

en: + Positives:
fr_FR: + Positifs:

en: - CONS:
fr_FR: - CONTRE:

en: - Negatives:
fr_FR: - Négatifs:

en: 1 Comment
fr_FR: 1 commentaire

en: 1 comment
fr_FR: 1 commentaire

en: 2 columns
fr_FR: 2 colonnes

en: 3 (Only if you use inside row with sidebar)
fr_FR: 3 (Uniquement si vous utilisez une rangée intérieure avec barre latérale)

en: 3 column posts
fr_FR: Articles sur 3 colonnes

en: 3 columns
fr_FR: 3 colonnes

en: 4 columns
fr_FR: 4 colonnes

en: 4 columns is good only for full width row
fr_FR: 4 colonnes n'est bon que pour une rangée pleine largeur

en: 4 tab content block
fr_FR: 4 bloc de contenu d'onglet

en: 5 columns
fr_FR: 5 colonnes

en: 6 columns
fr_FR: 6 colonnes

en: <strong>Thank you, %s!</strong> Your offer has been sent
fr_FR: <strong>Merci %s!</strong> Votre offre a été envoyée

en: About
fr_FR: À propos

en: About author
fr_FR: À propos de l'auteur

en: Above title
fr_FR: Au-dessus du titre

en: Accept
fr_FR: Accepter

en: Accordion
fr_FR: Accordéon

en: Activate
fr_FR: Activer

en: Activate %2$s
fr_FR: Activer %2$s

en: Activate option
fr_FR: Activer option

en: Activation Key:
fr_FR: Clé d'activation:

en: Active
fr_FR: Actif

en: Active:
fr_FR: Actif:

en: Add Accordition
fr_FR: Ajouter Accordéon

en: Add Banner
fr_FR: Ajouter une bannière

en: Add Friend
fr_FR: Ajouter comme ami

en: Add Icon
fr_FR: Ajouter une icône

en: Add Image
fr_FR: Ajouter une image

en: Add Item
fr_FR: Ajouter un article

en: Add New Product
fr_FR: Ajouter Nouveau Produit

en: Add Product
fr_FR: Ajouter un produit

en: Add Store Banner
fr_FR: Ajouter une bannière pour la boutique

en: Add Store Icon
fr_FR: Ajouter icône Boutique

en: Add Tab
fr_FR: Ajouter un onglet

en: Add a review
fr_FR: Ajouter un avis

en: Add an Offer
fr_FR: Ajouter une Offre

en: Add author or leave blank.
fr_FR: Ajouter auteur ou laisser vide.

en: Add border to block?
fr_FR: Ajouter une bordure au bloc?

en: Add border to list items
fr_FR: Ajouter une bordure aux éléments de la liste

en: Add image?
fr_FR: Ajouter image?

en: Add new
fr_FR: Ajouter nouveau

en: Add products
fr_FR: Ajouter des produits

en: Add rel=nofollow :
fr_FR: Ajouter rel=nofollow :

en: Add to compare
fr_FR: Ajouter au comparateur

en: Add to wishlist
fr_FR: Ajouter à mes favoris

en: Add user ID to show only his posts
fr_FR: Ajouter un ID utilisateur pour ne monter que ses posts

en: Add your deal
fr_FR: Ajouter votre deal

en: Add your review
fr_FR: Ajouter votre avis

en: Added to wishlist
fr_FR: Ajouter aux favoris

en: Additional
fr_FR: Additionnel

en: Additional class
fr_FR: Classe supplémentaire

en: Additional class :
fr_FR: Classe supplémentaire :

en: Address
fr_FR: Adresse

en: Address Autocomplete
fr_FR: Adresse automatiquement complétée

en: Address Fields
fr_FR: Champs d’adresse

en: Address where your store is placed.
fr_FR: Adresse de l'emplacement de votre boutique.

en: Advanced tutorials
fr_FR: Tutoriels avancés

en: Affiliate Button
fr_FR: Bouton affilié

en: Affiliate link
fr_FR: Lien d'affiliation

en: Affiliate store archive sidebar
fr_FR: Barre latérale des archives du magasin affilié

en: After activating of theme, you can install bundled plugins, get access to demo stacks, tips, support, bonuses
fr_FR: Après l’activation du thème, vous pouvez installer des plugins groupés, accédez aux packs de démonstration, conseils, support, bonus

en: All
fr_FR: Tout

en: All Groups %s
fr_FR: Tous les Groupes %s

en: All Members %s
fr_FR: Tous les membres %s

en: All categories
fr_FR: Toutes les catégories

en: All installations and activations have been completed.
fr_FR: Toutes les installations et activations ont été effectuées.

en: All installations have been completed.
fr_FR: Toutes les installations sont terminées.

en: All plugins installed and activated successfully. %1$s
fr_FR: Toutes les extensions ont été installées et activées avec succès. %1$s

en: All plugins installed and activated successfully. %s
fr_FR: Toutes les extensions ont été installées et activées avec succès. %s

en: All-in-one WP migration
fr_FR: All-in-One WP Migration

en: Alphabetical
fr_FR: Alphabétique

en: Already Sold:
fr_FR: Déjà vendu:

en: Already have an account?
fr_FR: Vous avez déjà un compte ?

en: An error occurred while installing %1$s: <strong>%2$s</strong>.
fr_FR: Une erreur est survenue lors de l’installation %1$s: <strong>%2$s</strong>.

en: Animated Hover banner
fr_FR: Bannière au survol animée

en: Apt/Suit
fr_FR: Apt

en: Archive category "%s"
fr_FR: Catégorie d’archive « %s »

en: Archive:
fr_FR: Archive :

en: Arrow
fr_FR: Flèche

en: Ascending
fr_FR: Ascendant

en: Ask owner
fr_FR: Contactez le vendeur

en: Attribute for minimum priority
fr_FR: Attribut pour la priorité minimale

en: Attribute names
fr_FR: Noms des attributs

en: Attributes
fr_FR: Attributs

en: Author
fr_FR: Auteur

en: Author :
fr_FR: Auteur :

en: Author Content is added to wishlist
fr_FR: Le Contenu Auteur est ajouté à la wishlist

en: Author Content is disliked
fr_FR: Le Contenu Auteur n'est pas aimé

en: Author Content is liked
fr_FR: Le Contenu Auteur est aimé

en: Author archive "%s"
fr_FR: Archives de l'auteur "%s"

en: Author image url:
fr_FR: Auteur URL de l'image:

en: Auto-Locator
fr_FR: Localisation Auto

en: Autoplay does not work on mobile devices (android, windows phone, iOS)
fr_FR: Autoplay ne fonctionne pas sur les appareils mobiles (android, windows phone, iOS)

en: Autoplay?
fr_FR: Lecture automatique ?

en: Availability
fr_FR: Disponibilité

en: Available Version:
fr_FR: Version disponible :

en: Available version:
fr_FR: Version disponible :

en: Available:
fr_FR: Disponible:

en: Average
fr_FR: Moyen

en: Average Score
fr_FR: Score moyen

en: Awaiting product image
fr_FR: En attente de l’image du produit

en: Awards %_plural% to Author for adding his post to wishlist
fr_FR: Récompenses %_plural% à l'auteur pour avoir ajouté son post à la wishlist

en: Awards %_plural% to Author for post likes via the Hot Meter.
fr_FR: Recompenses %_plural% à l’auteur pour les Likes de post via le Hot-mètre.

en: Background color (optional)
fr_FR: Couleur de fond (facultatif)

en: Background-color :
fr_FR: Couleur d’arrière-plan :

en: Banner URL
fr_FR: URL de la bannière

en: Bar with percentage
fr_FR: Barre avec pourcentage

en: Be the first one!
fr_FR: Soyez le premier!

en: Be the first to review &ldquo;%s&rdquo;
fr_FR: Soyez le premier à laisser votre avis sur &ldquo;%s&rdquo;

en: Before login this site you will need to activate your account via the email we have just sent to your address.
fr_FR: Avant de vous connecter sur ce site, vous devrez activer votre compte via l'e-mail que nous venons d'envoyer à votre adresse.

en: Begin activating plugin | Begin activating plugins
fr_FR[0]: Commencer l’activation de l’extension
fr_FR[1]: Commencer l'activation des extensions

en: Begin installing plugin | Begin installing plugins
fr_FR[0]: Commencer l’installation de l’extention
fr_FR[1]: Commencer l’installation des extentions

en: Begin updating plugin | Begin updating plugins
fr_FR[0]: Commencer la mise à jour de l’extension
fr_FR[1]: Commencer la mise à jour des extensions

en: Best deal at:
fr_FR: Meilleur deal à :

en: Best price
fr_FR: Meilleur prix

en: Best selling products
fr_FR: Produits les plus vendus

en: Big
fr_FR: Grand

en: Black
fr_FR: Noir

en: Black no border
fr_FR: Noir sans bordure

en: Blue
fr_FR: Bleu

en: Blue color box
fr_FR: Boîte de couleur bleu

en: Bonus plugins
fr_FR: Extensions bonus

en: Border color :
fr_FR: Couleur de la bordure:

en: Border radius (with px) :
fr_FR: Rayon de bordure (avec px):

en: Border size :
fr_FR: Taille de la bordure:

en: Bottom
fr_FR: Bas

en: Box
fr_FR: Boîte

en: Box content :
fr_FR: Contenu section :

en: Box for category cart
fr_FR: Box pour catégorie du panier

en: Box with border and title
fr_FR: Boîte avec bordure et titre

en: Box with image
fr_FR: Boîte avec image

en: Box with number
fr_FR: Boîte avec numéro

en: Box with title
fr_FR: Avec titre

en: Boxes
fr_FR: Boîtes

en: Brand
fr_FR: Marque

en: Brand logo
fr_FR: Logo Marque

en: Brand logo + Price
fr_FR: Logo marque + Prix

en: Brand logo url
fr_FR: Url du logo de la marque

en: Brand/Store
fr_FR: Marque/Magasin

en: Brown
fr_FR: Marron

en: Browsing All Comments By
fr_FR: Parcourir tous les commentaires par

en: Browsing Archive
fr_FR: Navigation dans l'archive

en: Buddypress Group sidebar
fr_FR: Barre latérale du groupe BuddyPress

en: Buddypress Profile sidebar
fr_FR: Barre latérale du profil BuddyPress

en: Bullet
fr_FR: Points

en: Button
fr_FR: Bouton

en: Button Link :
fr_FR: Lien Bouton:

en: Button Size
fr_FR: Taille du bouton

en: Button URL
fr_FR: URL du bouton

en: Button link :
fr_FR: Lien du bouton :

en: Button text
fr_FR: Texte du bouton

en: Button text :
fr_FR: Texte du bouton :

en: Button url
fr_FR: URL du bouton

en: Button with popup
fr_FR: Bouton avec popup

en: Buy It Now
fr_FR: Achat immédiat

en: Buy Now
fr_FR: Acheter maintenant

en: Buy for best price
fr_FR: Acheter au meilleur prix

en: Buy this item
fr_FR: Acheter ce produit

en: By default categories directory shows all categories, but you can exclude or include by Ids
fr_FR: Par défaut, le répertoire des catégories affiche toutes les catégories, mais vous pouvez exclure ou inclure par Ids

en: By default, all post modules have center alignment and max width as 1200px, you can disable this.
fr_FR: Par défaut, tous les modules de poste ont un alignement central et une largeur maximale de 1200px, vous pouvez le désactiver.

en: CONS
fr_FR: CONTRE

en: CONS. Add each from separate line
fr_FR: CONS. Ajouter chacun d’une ligne distincte

en: CONS:
fr_FR: CONTRE:

en: Cancel
fr_FR: Annuler

en: Cancel reply
fr_FR: Annuler la réponse

en: Card Box
fr_FR: Boîte à cartes

en: Card box
fr_FR: Boîte à cartes

en: Carousel control
fr_FR: Contrôle du carrousel

en: Carousel of recent posts
fr_FR: Carrousel des articles récents

en: Carousel style
fr_FR: Style carrousel

en: Cart
fr_FR: Panier

en: Categories
fr_FR: Catégories

en: Categories directory
fr_FR: Répertoire des catégories

en: Category
fr_FR: Catégorie

en: Category ID (optional) :
fr_FR: Catégorie ID (optionel) :

en: Category ID or slug:
fr_FR: Catégorie ID ou identifiant :

en: Category box
fr_FR: Catégorie box

en: Category exclude
fr_FR: Catégorie exclue

en: Category exclude first
fr_FR: Catégorie exclue en premier

en: Category exclude second
fr_FR: Catégorie exclue en deuxième

en: Category first
fr_FR: Première catégorie

en: Category name
fr_FR: Nom de catégorie

en: Category name to show in ticker
fr_FR: Nom de la catégorie à afficher dans le ticker

en: Category or tag
fr_FR: Catégorie ou mot clef

en: Category second
fr_FR: Deuxième catégorie

en: Category taxonomy
fr_FR: Catégorie de taxonomie

en: Category taxonomy name. Leave blank if you need Post category. For post tags - set as post_tag
fr_FR: Nom de la taxonomie de catégorie. Laissez vide si vous avez besoin de Post category. For post tags - set as post_tag

en: Category: | Categories:
fr_FR[0]: Catégorie:
fr_FR[1]: Catégories:

en: Center
fr_FR: Centre

en: Check
fr_FR: Vérifier

en: Check Deals
fr_FR: Vérifier Deals

en: Check Icon
fr_FR: Vérifier l'icône

en: Check all prices
fr_FR: Vérifiez tous les prix

en: Check how to update them.
fr_FR: Vérifier comment les mettre à jour.

en: Check if column is last:
fr_FR: Vérifiez si la colonne est la dernière:

en: Check tutorials
fr_FR: Vérifier les tutoriels

en: Child of
fr_FR: Thème enfant de

en: Choose category
fr_FR: Choisissez une catégorie

en: Choose deal type if you use Posts as offers
fr_FR: Choisissez le type de deal si vous utilisez les articles comme des offres

en: Choose design
fr_FR: Choisir le Design

en: Choose offer
fr_FR: Choisir offre

en: Choose post formats
fr_FR: Choisissez les formats de post

en: Choose post formats first
fr_FR: Choisir d'abord les formats de posts

en: Choose post formats second
fr_FR: Choisir les formats de post en second

en: Choose post formats to display or leave blank to display all
fr_FR: Choisissez les formats de post à afficher ou laisser vide pour tout afficher

en: Choose post type
fr_FR: Choisissez le type de l'article

en: City
fr_FR: Ville

en: Code box
fr_FR: Code promo

en: Code is copied
fr_FR: Le code est copié

en: Code is copied.
fr_FR: Le code est copié.

en: Color
fr_FR: Couleur

en: Color for category label
fr_FR: Couleur pour l'étiquette de la catégorie

en: Color for first tab label
fr_FR: Couleur pour le libellé du premier onglet

en: Color for label
fr_FR: Couleur pour le libellé

en: Color for line
fr_FR: Couleur de la ligne

en: Color for tab label
fr_FR: Couleur du libellé de l'onglet

en: Color for title
fr_FR: Couleur pour le titre

en: Color for title background
fr_FR: Couleur d'arrière plan pour le titre

en: Color of button
fr_FR: Couleur du bouton

en: Color of heading table :
fr_FR: Couleur du tableau d'intitulés :

en: Color of highlight :
fr_FR: Couleur de mise en surbrillance :

en: Colored Table
fr_FR: Tableau coloré

en: Column news block
fr_FR: Colonne avec bloc news

en: Column size
fr_FR: Taille de la Colonne

en: Column style
fr_FR: Style de colonne

en: Columned grid
fr_FR: Grille à colonnes

en: Columned grid loop
fr_FR: Boucle avec grille en colonnes

en: Columns
fr_FR: Colonnes

en: Columns of woocommerce products
fr_FR: Colonnes de produits woocommerce

en: Columns to show
fr_FR: Colonnes à afficher

en: Comment
fr_FR: Commentaire

en: Comment %s
fr_FR: Commentaire %s

en: Comment awaiting for approval
fr_FR: Commentaire en attente d'approbation

en: Comments
fr_FR: Commentaires

en: Comments: (e.g. delivery experience, item as described, quality of customer service)
fr_FR: Commentaires: (p. ex. expérience de livraison, produit conforme à la description, qualité du service client)

en: Common issues - read before install!!!!!!
fr_FR: Problèmes courants - à lire avant d'installer !!!

en: Compact Blocks
fr_FR: Blocs compacts

en: Compact Deal Grid (Coupon)
fr_FR: Grille Deal Compact (coupon)

en: Compact grid
fr_FR: Grille Compact

en: Compact small Blocks
fr_FR: Petits blocs compacts

en: Compare
fr_FR: Comparer

en: Compare Bars
fr_FR: Bars Comparateur

en: Compare items
fr_FR: Comparer articles

en: Comparison
fr_FR: Comparaison

en: Confirm password
fr_FR: Confirmer le mot de passe

en: Congratulations! Now you must add some settings before application
fr_FR: Félicitations!! Vous devez maintenant ajouter quelques paramètres avant votre demande

en: Congratulations! You are now a vendor. Be sure to configure your store settings before adding products.
fr_FR: Félicitations! Vous êtes maintenant un vendeur. Assurez-vous de configurer les paramètres de votre boutique avant d'ajouter des produits.

en: Cons block
fr_FR: Bloc Contre

en: Cons title
fr_FR: Titre inconvénients

en: Contact Vendor
fr_FR: Contacter le vendeur

en: Contact vendor
fr_FR: Contacter le vendeur

en: Container with sidebar?
fr_FR: Conteneur avec barre latérale?

en: Content
fr_FR: Contenu

en: Content :
fr_FR: Contenu :

en: Content Egg Price statistic
fr_FR: Contenu Egg Price statistique

en: Content Egg grid
fr_FR: Contenu Grille d'oeufs

en: Content Egg list with logo images
fr_FR: Contenu Liste d'oeufs avec des images de logo

en: Content Egg list with logo images (default style)
fr_FR: Contenu Liste d'oeufs avec des images de logo (style par défaut)

en: Content Egg list with offer images
fr_FR: Contenu Liste d'oeufs avec des images d'offre

en: Content Egg list with offer images (default style)
fr_FR: Contenu Liste d'oeufs avec des images d'offre (style par défaut)

en: Content Egg merchants widget
fr_FR: Contenu Wagons de marchands d'œufs

en: Content Egg price alert
fr_FR: Alerte prix du contenu

en: Content Egg price history
fr_FR: Contenu Historique des prix des oeufs

en: Content Egg price widget
fr_FR: Contenu Widget prix oeuf

en: Content for members
fr_FR: Contenu pour les membres

en: Content goes here, click edit button to change this text.
fr_FR: Le contenu se place ici, cliquez sur le bouton "modifier" pour changer ce texte.

en: Content modules
fr_FR: Modules de contenu

en: Content of popup. You can use also shortcode
fr_FR: Contenu de la fenêtre contextuelle. Vous pouvez également utiliser le shortcode

en: Content of tooltip
fr_FR: Contenu de l'infobulle

en: Control
fr_FR: Contrôle

en: Countdown
fr_FR: Compte à rebours

en: Country
fr_FR: Pays

en: Country Long Name
fr_FR: Nom du pays

en: Coupon End Date
fr_FR: Date d’expiration du code promo

en: Coupon is Expired
fr_FR: Ce code promo est expiré

en: Create new section
fr_FR: Créer nouvelle section

en: Cross Icon
fr_FR: Icône croix

en: Custom URL:
fr_FR: URL personnalisée:

en: Custom field
fr_FR: Champ personnalisé

en: Custom height (default is 490) in px
fr_FR: Hauteur personnalisée en px (490 par défaut)

en: Custom image size?
fr_FR: Taille d'image personnalisée?

en: Custom label
fr_FR: Libellé personnalisé

en: Custom label 2
fr_FR: Etiquette personnalisée 2

en: Custom label 3
fr_FR: Etiquette personnalisée 3

en: Custom label 4
fr_FR: Etiquette personnalisée 4

en: Custom link target
fr_FR: Cible de lien personnalisé

en: Custom links
fr_FR: Liens personnalisés

en: Custom post type and taxonomy
fr_FR: Type de message personnalisé et taxonomie

en: Custom sidebar area
fr_FR: Zone de barre latérale personnalisée

en: Custom sidebar area 2
fr_FR: Zone de barre latérale personnalisée 2

en: Customer Ratings
fr_FR: Evalutations des clients

en: DESC
fr_FR: DECROISSANT

en: Dashboard
fr_FR: Tableau de bord

en: Dashed border box
fr_FR: Bordure discontinue

en: Data settings
fr_FR: Paramètres des données

en: Data source
fr_FR: Source des données

en: Day of countdown finish :
fr_FR: Fin de la fin du compte à rebours:

en: Deal Score
fr_FR: Score du Deal

en: Deal Site
fr_FR: Site de Deal

en: Deal and Post carousel
fr_FR: Carrousel Deal et Article

en: Deal filter
fr_FR: Filtre Deal

en: Deal grid
fr_FR: Grille deal

en: Deal helper
fr_FR: Assistant Deal

en: Deal/Coupon List
fr_FR: Liste Deal/Coupon

en: Deal/Coupon grid
fr_FR: Grille Deal/Coupon

en: Default
fr_FR: Par défaut

en: Default is 5
fr_FR: La valeur par défaut est 5

en: Default is black
fr_FR: Noir par défaut

en: Default is grey
fr_FR: Gris par défaut

en: Default is transparent
fr_FR: Transparent par défaut

en: Delete
fr_FR: Supprimer

en: Delete Location
fr_FR: Supprimer l'emplacement

en: Demo Import
fr_FR: Importer une démo

en: Demo content
fr_FR: Contenu de Démo

en: Descending
fr_FR: Descendant

en: Description and Review
fr_FR: Description et Avis

en: Description of video :
fr_FR: Description vidéo :

en: Description:
fr_FR: Description :

en: Desired price
fr_FR: Prix désiré

en: Details
fr_FR: Détails

en: Didn't find the right price? Set price alert below
fr_FR: Vous n'avez pas trouvé le bon prix? Créer une alerte de prix ci-dessous

en: Directory/Community Style
fr_FR: Style Directory/Community

en: Disable actions?
fr_FR: Désactiver les actions?

en: Disable bold?
fr_FR: Désactiver le gras?

en: Disable button?
fr_FR: Désactiver bouton?

en: Disable center alignment?
fr_FR: Désactiver l'alignement du centre?

en: Disable child elements
fr_FR: Désactiver éléments Enfants

en: Disable exerpt?
fr_FR: Désactiver l'extrait?

en: Disable footer
fr_FR: Désactiver le pied de page

en: Disable header
fr_FR: Désactiver l'en-tête

en: Disable link from title
fr_FR: Désactiver le lien du titre

en: Disable menu
fr_FR: Désactiver le menu

en: Disable meta
fr_FR: Désactiver les meta

en: Disable navigation?
fr_FR: Désactiver la navigation?

en: Disable post meta?
fr_FR: Désactiver le méta de message ?

en: Disable price meta?
fr_FR: Désactiver le méta-prix ?

en: Disable second column?
fr_FR: Désactiver la deuxième colonne?

en: Disable title of products?
fr_FR: Désactiver titre du produit?

en: Discount
fr_FR: Remise

en: Dismiss this notice
fr_FR: Ignorer cet avertissement

en: Divider
fr_FR: Séparateur

en: Do nothing
fr_FR: Ne rien faire

en: Don't have an account?
fr_FR: Vous n'avez pas de compte?

en: Double dotted
fr_FR: Double pointillé

en: Download
fr_FR: Télécharger

en: Downloads
fr_FR: Téléchargements

en: Each link must be from new line. Works with youtube and vimeo. Example for youtube: https://www.youtube.com/watch?v=ZZZZZZZZZZZ. Example for vimeo: https://vimeo.com/111111111
fr_FR: Chaque lien doit provenir d'une nouvelle ligne. Fonctionne avec youtube et vimeo. Exemple pour YouTube: https://www.youtube.com/watch?v=ZZZZZZZZZZ. Exemple pour vimeo: https://vimeo.com/111111111

en: East
fr_FR: Est

en: Edit
fr_FR: Modifier

en: Edit Location
fr_FR: Modifier l'emplacement

en: Edit My Posts
fr_FR: Editer Mes Articles

en: Edit Products
fr_FR: Modifier Produits

en: Edit Profile
fr_FR: Modifier le profil

en: Editor choice
fr_FR: Choix de la rédac

en: Editor label
fr_FR: Label éditeur

en: Elements and typography
fr_FR: Elements et typographie

en: Elements: 3 column Price table with images
fr_FR: Éléments : 3 colonnes tableau des prix avec images

en: Elements: Background with links block
fr_FR: Éléments : Arrière-plan avec bloc de liens

en: Elements: Banner grid
fr_FR: Éléments: grille de bannière

en: Elements: Centered icon call to action
fr_FR: Éléments: icône appel à l'action centré

en: Elements: Four column catalogue (custom image + text) grid
fr_FR: Éléments: Grille de catalogue à quatre colonnes (image personnalisée + texte)

en: Elements: Header big banner with color and background center image
fr_FR: Éléments: En-tête grande bannière avec couleur et image arrière-plan centrée

en: Elements: Header big banner with faded background
fr_FR: Éléments: En-tête grande bannière avec Arrière-plan décoloré

en: Elements: Helpful full width block
fr_FR: Éléments: bloc de largeur utile

en: Elements: Helpful full width block with paralax background
fr_FR: Éléments: bloc de largeur utile avec arrière plan parallaxe

en: Elements: Helpful full width yellow block
fr_FR: Éléments: bloc de largeur utile jaune

en: Elements: Section divider with heading and button
fr_FR: Éléments: Séparateur de section avec en-tête et bouton

en: Elements: Section divider with two headings
fr_FR: Éléments: diviseur de section avec deux en-têtes

en: Elements: Three icon block
fr_FR: Éléments: bloc de trois icônes

en: Elements: Three icon horizontal block
fr_FR: Eléments: Trois icônes de bloc horizontal

en: Elements: Top search Area 1
fr_FR: Éléments: Top recherche Zone 1

en: Elements: Top search Area 2
fr_FR: Éléments : Top recherche zone 2

en: Elements: Top search Area 3
fr_FR: Éléments : Top recherche zone 3

en: Elements: Top set page (set template for Page for visual Layout builder in page attributes)
fr_FR: Éléments: Top set page (set template for Page for visual Layout builder in page attributes)

en: Elements: Versus Lines Block
fr_FR: Eléments: bloc de lignes

en: Empty section. Edit page to add content here.
fr_FR: Section vide. Éditez la page pour ajouter du contenu ici.

en: Enable Icon?
fr_FR: Activer l’icône ?

en: Enable Overlay?
fr_FR: Activer la superposition?

en: Enable affiliate button?
fr_FR: Activer le bouton d'affiliation?

en: Enable ajax search?
fr_FR: Activer la recherche ajax ?

en: Enable ajax?
fr_FR: Activer ajax?

en: Enable design of tabs without border?
fr_FR: Activer le design d’onglets sans frontière ?

en: Enable excerpt
fr_FR: Activer l'extrait

en: Enable icon in button?
fr_FR: Activer la comparaison?

en: Enable padding in images?
fr_FR: Activer le rembourrage dans les images ?

en: Enable panel?
fr_FR: Activer le panneau?

en: Enable prettyphoto?
fr_FR: Activer prettyPhoto?

en: Enable showing link to Store location map on store
fr_FR: Activer l'affichage du lien vers la carte de localisation de la boutique

en: Enable timer?
fr_FR: Activer le timer?

en: Ended:
fr_FR: Fin:

en: Enter Themeforest Purchase Code
fr_FR: Code d'Achat ThemeForest

en: Enter image size (Example: "thumbnail", "medium", "large", "full" or other sizes defined by theme). Alternatively enter size in pixels (Example: 200x100 (Width x Height)).
fr_FR: Entrer taille image (Exemple : « thumbnail », « medium », « large », « full » ou dimensions définies dans votre thème.) Vous pouvez entrer des dimensions en pixels (Exemple : « 200x100 »).

en: Enter links for each slide here. Divide links with linebreaks (Enter).
fr_FR: Saisir ici le lien pour chaque diapositive. Séparez les liens par des sauts de ligne (entrée).

en: Enter names of categories
fr_FR: Entrez le nom des catégories

en: Enter names of categories to exclude
fr_FR: Entrez le nom des catégories à exclure

en: Enter names of categories. Or leave blank to show all
fr_FR: Entrez les noms des catégories. Ou laissez vide pour montrer tout

en: Enter names of tags
fr_FR: Entrez les noms des tags

en: Enter names of tags to exclude.
fr_FR: Entrez le nom des tags à exclure.

en: Enter names of tags. Or leave blank to show all
fr_FR: Entrez les noms des tags. Ou laissez vide pour montrer tout

en: Enter slug of your taxonomy term if you want to show only posts from certain taxonomy term. Example, for store taxonomy - amazon, for color - black
fr_FR: Entrez l'identifiant de votre terme de taxonomie si vous souhaitez afficher uniquement les messages de certain terme de taxonomie. Par exemple, pour le magasin de taxonomie - amazon, pour la couleur - noir

en: Enter slug of your taxonomy term to exclude
fr_FR: Entrez les termes de votre taxonomie à exclure

en: Enter slug of your taxonomy. Example, taxonomy for product brand - is <strong>store</strong>. For color attribute - <strong>pa_color</strong>, for product tags - <strong>product_tag</strong>
fr_FR: Entrez slug de votre taxonomie. Exemple, taxonomie pour la marque de produit: <strong> magasin </strong>. Pour l'attribut de couleur - <strong> pa_color </strong>, pour les étiquettes de produit - <strong> libellé_produit </strong>

en: Enter slug of your taxonomy. Examples: if you want to use post categories - use <strong>category</strong>. If you want to use woocommerce product category - use <strong>product_cat</strong>, woocommerce tags - <strong>product_tag</strong>
fr_FR: Entrer le nom de votre taxonomie. Exemples: si vous voulez utiliser une categorie de post - utilisez <strong>category</strong>. Si vous voulez utiliser une catégorie de produit woocommerce- utilisez <strong>product_cat</strong>, tags woocommerce - <strong>product_tag</strong>

en: Enter term slug of your taxonomy if you want to show only posts from this taxonomy term
fr_FR: Entrez le terme slug de votre taxonomie si vous souhaitez n'afficher que les posts de cette taxonomie

en: Enter title for filter button
fr_FR: Saisir titre pour le bouton de filtre

en: Enter your ThemeForest username, purchase code into the fields below. This will give you access to automatic theme updates, demo stacks, support, etc.
fr_FR: Entrez votre nom d’utilisateur ThemeForest, code d'achat dans les champs ci-dessous. Cela vous donnera accès aux mises à jour automatiques du thème, packs de démonstration, support, etc..

en: Enter your credentials below to complete product registration.
fr_FR: Entrez vos informations d’identification ci-dessous pour terminer l’enregistrement du produit.

en: Enter your map location manually
fr_FR: Entrez manuellement votre emplacement sur la carte

en: Error
fr_FR: Erreur

en: Error 404
fr_FR: Erreur 404

en: Example - 12
fr_FR: Exemple - 12

en: Example - 2015
fr_FR: Exemple - 2015

en: Example - 6
fr_FR: Exemple - 6

en: Example - 6. Note! Without zero in start
fr_FR: Exemple - 6. Remarque! Sans zéro au début

en: Example: $99.95 / month
fr_FR: Exemple: 99,95 $ / mois

en: Exclude categories
fr_FR: Exclure les catégories

en: Expand
fr_FR: Développer

en: Expert Score
fr_FR: Score Expert

en: Expiration Date
fr_FR: Date d'expiration

en: Expiration date
fr_FR: Date d’expiration

en: Expired
fr_FR: Expiré

en: Extended Profile
fr_FR: Profil étendu

en: External Source
fr_FR: Source externe

en: External Store URL
fr_FR: URL de magasin externe

en: Extra Big
fr_FR: Extra grande

en: Extra Small
fr_FR: Très petit

en: Favorite
fr_FR: Favori

en: Featured
fr_FR: Mis en avant

en: Featured area (slider + 2 posts)
fr_FR: Zone mise en avant (slider + 2 articles)

en: Featured area works only in full width row
fr_FR: Zone mise en avant ne fonctionne qu'en ligne pleine largeur

en: Featured full width slider
fr_FR: Tout mis en avant (slider pleine largeur)

en: Featured grid
fr_FR: Grille mise en avant

en: Featured products
fr_FR: Produits mis en avant

en: Featured section
fr_FR: Section en vedette

en: Featured vendor
fr_FR: Vendeur mis en avant

en: Featured!
fr_FR: En vedette!

en: Features
fr_FR: Caractéristiques

en: Features List
fr_FR: Liste des fonctionnalités

en: Feedbacks
fr_FR: Retours

en: Fetch Count
fr_FR: Nombre à afficher

en: Field Key
fr_FR: Champ clé

en: Filter by date
fr_FR: Filtrer par date

en: Filter by date of publishing
fr_FR: Filtrer par date de publication

en: Filter panel
fr_FR: Panneau de filtrage

en: Find your location on the map
fr_FR: Trouver votre emplacement sur la carte

en: First Column
fr_FR: Première colonne

en: First Column Type
fr_FR: Type Première colonne

en: First column
fr_FR: Première colonne

en: First tab
fr_FR: Premier onglet

en: Five sixth
fr_FR: Cinq sixième

en: Flex slider fade
fr_FR: Fondu Flex Slider

en: Float
fr_FR: Flottant

en: Follow
fr_FR: Suivre

en: Followers
fr_FR: Abonnés

en: Following
fr_FR: Abonnements

en: Footer 1
fr_FR: Pied de page 1

en: Footer 2
fr_FR: Pied de page 2

en: Footer 3
fr_FR: Pied de page 3

en: For full width row
fr_FR: Pour une ligne pleine largeur

en: For row with sidebar
fr_FR: Pour ligne avec barre latérale

en: Format date-month-year. Example, 20-12-2015
fr_FR: Format date-mois-année. Exemple, 20-12-2015

en: Formatted Address
fr_FR: Adresse formatée

en: Four fifth
fr_FR: Quatre cinquièmes

en: Fourth tab
fr_FR: Quatrième onglet

en: Free shipping
fr_FR: Livraison gratuite

en: Friends
fr_FR: Amis

en: From:
fr_FR: De:

en: Full Deal Grid
fr_FR: Grille Deal complète

en: Full Image or Youtube Video URL :
fr_FR: URL de l'image ou de la vidéo Youtube/Vimeo :

en: Full width Deal grid
fr_FR: Grille Deal en pleine largeur

en: Full width image
fr_FR: Image pleine largeur

en: Full width of browser window
fr_FR: Pleine largeur de la fenêtre du navigateur

en: Full width thumbnail
fr_FR: Vignette pleine largeur

en: Functions
fr_FR: Fonctions

en: Gallery carousel
fr_FR: Galerie carrousel

en: General
fr_FR: Général

en: Get Custom field or attribute value
fr_FR: Obtenir un champ personnalisé ou une valeur d'attribut

en: Get Your Current Location
fr_FR: Obtenir votre position actuelle

en: Get more coupons on:
fr_FR: Obtenir plus de coupons sur  :

en: Get new password
fr_FR: Générer un nouveau mot de passe

en: Give an Idea
fr_FR: Donner une idée

en: Give us a new Idea
fr_FR: Donnez-nous une idée nouvelle

en: Go to
fr_FR: Aller à

en: Gold
fr_FR: Or

en: Good
fr_FR: Bon

en: Gravities :
fr_FR: Gravités :

en: Gray color box
fr_FR: Boîte de couleur grise

en: Green
fr_FR: Vert

en: Green color box
fr_FR: Boîte de couleur verte

en: Grey
fr_FR: Gris

en: Grid of woocommerce products
fr_FR: Grille de produits woocommerce

en: Group Admins
fr_FR: Administrateurs du Groupe

en: Group Mods
fr_FR: Modérateurs du Groupe

en: Heading
fr_FR: En-tête

en: Heart
fr_FR: Coeur

en: Height (with px):
fr_FR: Hauteur (en px):

en: Height of image in px
fr_FR: Hauteur de l'image

en: Height of map (with px)
fr_FR: Hauteur de la carte (avec px)

en: Height, px
fr_FR: Hauteur(px)

en: Helper modules
fr_FR: Modules d'aide

en: Helpful
fr_FR: Utile

en: Here is your coupon code
fr_FR: Voici votre code promo

en: Hide Details
fr_FR: Masquer les détails

en: Hide from guests
fr_FR: Masquer pour les visiteurs

en: Highest Price:
fr_FR: Prix le plus haut:

en: Highest Rating
fr_FR: Les mieux notés

en: Highlight
fr_FR: Surbrillance

en: Highlight Color
fr_FR: Couleur de surbrillance

en: Highlight color :
fr_FR: Couleur : mise en avant :

en: Highlight position :
fr_FR: Position : mise en avant  :

en: Home
fr_FR: Accueil

en: Horizontal items (use for areas without sidebar)
fr_FR: Eléments horizontaux (utiliser pour les zones sans barre latérale)

en: Hot Meter & Thumbs Likes
fr_FR: Hot Mètre & Pouces Likes

en: Hour of countdown finish :
fr_FR: Heure de fin du compte à rebour :

en: Houston, we have a problem.
fr_FR: Houston, on a un problème.

en: Hover Banner
fr_FR: Bannière au survol

en: How much posts you'd like to display?
fr_FR: Combien d'articles voulez vous afficher ?

en: How to get child theme
fr_FR: Comment obtenir le thème enfant

en: How to show header?
fr_FR: Comment faire pour afficher l’en-tête ?

en: How to use DEMO import and possible issues. Read before import
fr_FR: Comment utiliser l'import de DEMO et les problèmes possibles. Lire avant l'importation

en: I accept the <a target="_blank" href="%s">Privacy Policy</a>
fr_FR: J'accepte la <a target="_blank" href="%s">Politique de confidentialité</a>

en: I accept the <a target="_blank" href="%s">Terms & Conditions</a>
fr_FR: J'accepte les <a target="_blank" href="%s">Termes & Conditions</a>

en: I agree to the <a target="_blank" href="%s">Privacy Policy</a>.
fr_FR: J'accepte le < a target = "_ blank" href = " %s" > politique de confidentialité </a>.

en: I am interested in:
fr_FR: Je suis intéressé par :

en: ID of sort panel
fr_FR: ID du panneau de tri

en: Icon
fr_FR: Icône

en: Icon and Hover border Color
fr_FR: Couleur du bord de l'icône et au survol

en: If this was a mistake, just ignore this email and nothing will happen.
fr_FR: S'il s'agit d'une erreur, ignorez simplement cet email et rien ne se produira.

en: If you need automatic theme updates, install Envato Market plugin from
fr_FR: Si vous avez besoin de mises à jour automatiques de thème, installer le plugin Envato Market depuis

en: If you wish to style particular content element differently, then use this field to add a class name and then refer to it in your css file.
fr_FR: Si vous désirez styliser différemment du contenu en particulier, utilisez ce champ pour ajouter un class name additionnel puis pointez là en dans votre css.

en: Image carousel
fr_FR: Carrousel d'images

en: Image color change failed.
fr_FR: Le changement de couleur de l'image a échoué.

en: Image grayscale failed.
fr_FR: Niveau de gris de l'image échoué.

en: Image height
fr_FR: Hauteur de l’image

en: Image in Right (compact)
fr_FR: Image à droite (compact)

en: Image negate failed.
fr_FR: Négatif de l'image échoué.

en: Image opacity change failed.
fr_FR: Le changement d'opacité de l'image a échoué.

en: Image rotate failed.
fr_FR: Rotation de l'image échouée.

en: Image size
fr_FR: Taille de l'image

en: Image url
fr_FR: Url de l'image

en: Images ids
fr_FR: Images ID

en: Import Demo
fr_FR: Importer Démo

en: In stock
fr_FR: En stock

en: In this case, leave blank previous field
fr_FR: Dans ce cas, laissez en blanc le champ précédent

en: Include
fr_FR: Inclure

en: Include categories
fr_FR: Inclure les catégories

en: Infinite scroll
fr_FR: Défilement infini

en: Input meta key for ordering.
fr_FR: Entrér clé méta pour la commande.

en: Insert
fr_FR: Insérer

en: Insert ids of images with commas.
fr_FR: Insérez les ID des images par des virgules.

en: Install
fr_FR: Installer

en: Install %2$s
fr_FR: Installer %2$s

en: Install Plugins
fr_FR: Installer les extensions

en: Install Required Plugins
fr_FR: Installer les extensions requises

en: Install plugins
fr_FR: Installer les extensions

en: Installed But Not Activated
fr_FR: Installé mais non activé

en: Installed version:
fr_FR: Version installée :

en: Installing Plugin %1$s (%2$d/%3$d)
fr_FR: Installation du plugin %1$s (%2$d/%3$d)

en: Installing Plugin: %s
fr_FR: Installation de l'extension : %s

en: Installing and Activating Plugin %1$s (%2$d/%3$d)
fr_FR: Installation et activation du plugin %1$s (%2$d/%3$d)

en: Interactive
fr_FR: Interactif

en: Invalid username or e-mail.
fr_FR: Nom d'utilisateur ou e-mail invalide.

en: Is editor choice
fr_FR: Choix de l'éditeur

en: Is this container with sidebar? Enable this option and use 2/3 + 1/3 layout for better compatibility if you want to add sidebar widget area.
fr_FR: Ce conteneur est-il avec barre latérale? Activez cette option et utilisez la disposition 2/3 + 1/3 pour une meilleure compatibilité si vous souhaitez ajouter une zone de widget barre latérale.

en: Items
fr_FR: Articles

en: Itinerary (timeline) box
fr_FR: Itinéraire (chronologie)

en: Join Group
fr_FR: Rejoindre le groupe

en: Justify
fr_FR: Justifier

en: Key
fr_FR: Clé

en: Label
fr_FR: Libellé

en: Label before news ticker
fr_FR: Libellé avant News ticker

en: Last Active
fr_FR: Dernière activité

en: Last Amazon price update was:
fr_FR: Dernière mise à jour des prix Amazon :

en: Last active
fr_FR: Dernière activité

en: Last day
fr_FR: Dernier jour

en: Last modified date
fr_FR: Date de dernière modification

en: Last price update was:
fr_FR: Dernière mise à jour prix :

en: Last price update:
fr_FR: Dernière mise à jour prix:

en: Last reviews
fr_FR: Derniers avis

en: Last update was on:
fr_FR: Dernière mise à jour effectuée le:

en: Latest Posts
fr_FR: Derniers articles

en: Latest updates:
fr_FR: Dernières actualisations :

en: Latitude Longitude
fr_FR: Latitude & longitude

en: Leave Blank to get value from current post
fr_FR: Laissez vide pour obtenir la valeur de la publication actuelle

en: Leave a Reply
fr_FR: Laisser un commentaire

en: Leave a reply
fr_FR: Laisser un commentaire

en: Leave blank if you selected text in visual editor
fr_FR: Laissez vide si vous avez sélectionné du texte dans l'éditeur visuel

en: Leave blank or try to change size to better fit for image. Example, 170px or 50%
fr_FR: Laissez vide ou essayez de changer de taille pour mieux s'adapter à l'image. Exemple, 170px ou 50%

en: Left
fr_FR: Gauche

en: Left thumbnail
fr_FR: Vignette gauche

en: Lightbox
fr_FR: LightBox

en: Limit
fr_FR: Limite

en: Limit (Number)
fr_FR: Limite (nombre)

en: Link
fr_FR: Lien

en: Link url
fr_FR: Lien url

en: Links on videos
fr_FR: Liens sur les vidéos

en: List
fr_FR: Liste

en: List Text
fr_FR: Liste Texte

en: List loop
fr_FR: Boucle avec liste

en: List of items
fr_FR: Liste d’articles

en: List of negatives
fr_FR: Liste des inconvénients

en: List of positives
fr_FR: Liste des positives

en: List of recent posts
fr_FR: Liste des derniers articles

en: List of woo products
fr_FR: Liste de produits woo

en: Location
fr_FR: Emplacement

en: Log In
fr_FR: S’identifier

en: Log out
fr_FR: Déconnexion

en: Login
fr_FR: Connexion

en: Login / Register
fr_FR: Connexion / Inscription

en: Login / Register is disabled
fr_FR: Connexion / Inscription est désactivé

en: Login successful, reloading page...
fr_FR: Connection réussie, rechargement de la page...

en: Login/Register access is temporary disabled
fr_FR: Inscription / Connexion fermée temporairement

en: Lost Password?
fr_FR: Mot de passe oublié ?

en: Lowest Price:
fr_FR: Prix le plus bas:

en: Lowest Rating
fr_FR: Note la plus basse

en: Lowest price Product
fr_FR: Produit avec le prix le plus bas

en: MDTF shortcode
fr_FR: Shortcode MDTF

en: Made by:
fr_FR: Fabriqué par:

en: Main Button Color
fr_FR: Couleur principale du bouton

en: Main Theme Color
fr_FR: Couleur principale du thème

en: Make autorotate?
fr_FR: Activer défilement automatique?

en: Make background contain?
fr_FR: Faire en sorte que l'arrière-plan contienne ?

en: Make background image contain?
fr_FR: Faire l'image de fond contenir?

en: Make center alignment?
fr_FR: Aligner au centre ?

en: Make first column unhighlighted?
fr_FR: Ne pas mettre la première colonne en surbrillance?

en: Make link as affiliate?
fr_FR: Définir le lien en tant qu’affilié ?

en: Make link with dark color?
fr_FR: Mettre lien avec couleur sombre?

en: Make links dark?
fr_FR: Assombrir les liens?

en: Make opened?
fr_FR: Faire ouvrir ?

en: Make second column unhighlighted?
fr_FR: Ne pas mettre la deuxième colonne en surbrillance?

en: Make sidebar with smart scroll function?
fr_FR: Faire une barre latérale avec une fonction de défilement intelligent?

en: Make small gap between items?
fr_FR: Faire un petit écart entre les éléments?

en: Make sure that you have active next Theme options:
fr_FR: Assurez-vous que vous avez des options de thème suivant actif:

en: Make sure that you have active next Theme:
fr_FR: Assurez-vous d'avoir le thème suivant actif:

en: Make sure that you have active next required plugins:
fr_FR: Assurez-vous que les plugins requis suivants sont actifs :

en: Make third column unhighlighted?
fr_FR: Ne pas mettre la troisième colonne en surbrillance?

en: Manage Your Orders
fr_FR: Gérez vos commandes

en: Manage Your Shop
fr_FR: Gérer Votre Boutique

en: Manual select and order
fr_FR: Sélection manuelle et ordre

en: Manuals
fr_FR: Manuels

en: Map marker
fr_FR: Marqueur de carte

en: Margin bottom (with px)
fr_FR: Marge du bas (px)

en: Margin top (with px)
fr_FR: Marge du haut(avec px)

en: Mark as Favorite
fr_FR: Marquer comme favori

en: Mask coupon code?
fr_FR: Masquer code promo ?

en: Masonry grid
fr_FR: Grille maçonnerie

en: Max width of popup
fr_FR: Largeur maxi de la popup

en: Media
fr_FR: Média

en: Medium
fr_FR: Moyen

en: Members only
fr_FR: Réservé aux membres

en: Menu order/Page Order
fr_FR: Ordre du menu / Ordre des pages

en: Meta value
fr_FR: Valeur méta

en: Meta value number
fr_FR: Numéro de valeur Meta

en: Middle
fr_FR: Milieu

en: Minimal image size: 150px x 150px
fr_FR: Taille image minimum: 150px x 150px

en: Minimum 6 symbols
fr_FR: Minimum 6 caractères

en: Minimum required version:
fr_FR: Version minimum requise :

en: Module title
fr_FR: Titre du module

en: Month of countdown finish :
fr_FR: Mois de fin du compte à rebour:

en: More
fr_FR: Plus

en: More detail...
fr_FR: Plus détail...

en: More offers
fr_FR: Plus d'offres

en: Most Helpful
fr_FR: Articles jugés les plus utiles

en: Most Members
fr_FR: La plupart des membres

en: Most popular
fr_FR: Plus populaire

en: Most rated
fr_FR: Les plus notés

en: Most recent
fr_FR: Les plus récents

en: Multi vendor
fr_FR: Multi Vendeur

en: Multiple vendor
fr_FR: Vendeur multiple

en: My Friends %s
fr_FR: Mes amis %s

en: My Groups %s
fr_FR: Mes groupes %s

en: My profile
fr_FR: Mon profil

en: Name
fr_FR: Nom

en: Name for 1 tab*
fr_FR: Nom de l'onglet 1*

en: Name for 2 tab*
fr_FR: Nom pour onglet 2*

en: Name for 3 tab*
fr_FR: Nom pour onglet 3*

en: Name for 4 tab*
fr_FR: Nom pour onglet 4*

en: Name of product
fr_FR: Nom du produit

en: Negatives
fr_FR: Négatifs

en: New
fr_FR: Nouveau

en: New item will be added by click
fr_FR: Nouvel item sera ajouté par clic

en: New window
fr_FR: Nouvelle fenêtre

en: Newest Registered
fr_FR: Enregistré Récemment

en: Newly Created
fr_FR: Récemment créé

en: News Magazine style
fr_FR: Style Magazine d'actualités

en: News block
fr_FR: Bloc de News

en: News in columns
fr_FR: News en colonnes

en: News with thumbnails
fr_FR: Nouvelles avec vignettes

en: News/Directory list
fr_FR: Liste News/Directory

en: Next
fr_FR: Suivant

en: Next fields are required:
fr_FR: Les champs suivants sont requis:

en: Next plugins are optional. To get full demo functions, make sure that you installed and activated them. If you think that you will not need them, just ignore them:
fr_FR: Les plugins suivants sont optionnels. Pour obtenir des fonctions de démonstration complètes, assurez-vous que vous les avez installés et activés. Si vous pensez que vous n'aurez pas besoin d'eux, il suffit de les ignorer:

en: Next tab
fr_FR: Onglet suivant

en: Nivo slider
fr_FR: Nivo Slider

en: No
fr_FR: Non

en: No Ratings Yet!
fr_FR: Pas encore d'évaluation !

en: No action taken. Plugin %1$s was already active.
fr_FR: Aucune mesure prise. L'extension %1$s était déjà active.

en: No line
fr_FR: Pas de ligne

en: No members were found.
fr_FR: Aucun membre trouvé.

en: No more!
fr_FR: Pas d'autre!

en: No pagination
fr_FR: Pas de pagination

en: No plugins are available to be activated at this time.
fr_FR: Aucune extension n'est disponible pour être activée en ce moment.

en: No plugins are available to be installed at this time.
fr_FR: Aucune extension n’est disponible pour être installée pour le moment.

en: No plugins are available to be updated at this time.
fr_FR: Aucune extension n'est disponible pour être mise à jour en ce moment.

en: No plugins to install, update or activate.
fr_FR: Pas de plugins à installer, à mettre à jour ou à activer.

en: No plugins were selected to be activated. No action taken.
fr_FR: Aucun plugin n'a été sélectionné pour être activé. Pas d'action prise.

en: No plugins were selected to be installed. No action taken.
fr_FR: Aucune extension n’a été sélectionnée pour être installée. Aucune mesure prise.

en: No plugins were selected to be updated. No action taken.
fr_FR: Aucune extension n’a été sélectionnée pour être mise à jour. Aucune mesure prise.

en: No posts for this criteria.
fr_FR: Désolé, il n'y a pas d'articles correspondant à vos critères.

en: No ratings have been submitted for this vendor yet.
fr_FR: Aucun avis n'a encore été soumis pour ce vendeur.

en: No results
fr_FR: Aucun résultat

en: No widgets added
fr_FR: Aucun widget ajouté

en: No widgets added. You can disable footer widget area in theme options - footer options
fr_FR: Pas de widgets ajoutés. Vous pouvez désactiver les widgets du footer dans les options du thème -Footer option

en: No woocommerce widgets added
fr_FR: Aucun widget woocommerce ajouté

en: Noname Shop
fr_FR: Boutique sans nom

en: None
fr_FR: Aucun

en: North
fr_FR: Nord

en: Northeast
fr_FR: Nord-Est

en: Northwest
fr_FR: Nord-ouest

en: Not Installed
fr_FR: Non installé

en: Not that bad
fr_FR: Pas trop mal

en: Note, after installing, use login:rehubdemo, pass: RehubPass999777 to get access to admin page. YOUR EXISTED CONTENT WILL BE DELETED AND YOU WILL HAVE TOTAL COPY OF DEMO SITE
fr_FR: Remarque, après l’installation, utilisez le login : rehubdemo, pass : RehubPass999777 pour accéder à la page d’admin. VOTRE CONTENU EXISTANT SERA SUPPRIMÉ ET VOUS AUREZ UNE COPIE TOTALE DU SITE DE DÉMONSTRATION

en: Nothing
fr_FR: Rien

en: Notify me, when price drops
fr_FR: M'alerter quand le prix baisse

en: Number
fr_FR: Numéro

en: Number of comments
fr_FR: Nombre de commentaires

en: Number of items in row
fr_FR: Nombre d’éléments par ligne

en: Number of items to display
fr_FR: Nombre d'éléments à afficher

en: Number of posts to offset for second column  or leave blank
fr_FR: Nombre de posts a décaler dans la seconde colonne ou laisser vide

en: Number of posts to show
fr_FR: Nombre d'articles à afficher

en: Number of posts to show in slider
fr_FR: Nombre d'articles à afficher dans le slider

en: Number of products to display
fr_FR: Nombre de produits à afficher

en: Number of products to offset
fr_FR: Nombre de produits à décaler

en: Numbered Headings
fr_FR: Rubriques numérotées

en: Numbers of posts to show
fr_FR: Nombre de messages à afficher

en: Offer box
fr_FR: Offer Box

en: Offer does not exists
fr_FR: Cette offre n’existe pas

en: Offer old price
fr_FR: Ancien prix de l'offre

en: Offer sale price
fr_FR: Prix de vente de l'offre

en: Offer sale price (example, $55)
fr_FR: Prix ​promotionnel de l'offre (exemple, 55 $)

en: Offer thumbnail url
fr_FR: Offrir l'url des vignettes

en: Offer url
fr_FR: Url offre

en: OfferBox description:
fr_FR: Description de l'OfferBox :

en: Offset
fr_FR: Décalage

en: Offset for 2 column
fr_FR: Décalage pour 2 colonnes

en: On click
fr_FR: Au clic

en: One fifth
fr_FR: Un Cinquieme

en: One fourth
fr_FR: Un quart

en: One half
fr_FR: Une moitié

en: One sixth
fr_FR: Un sixième

en: One third
fr_FR: Un tiers

en: Only Price
fr_FR: Prix uniquement

en: Only coupons (not expired)
fr_FR: Seulement les coupons (non expirés)

en: Only expired offers (which have expired date)
fr_FR: Seules les offres expirées (qui ont une date d'expiration )

en: Only inside category
fr_FR: Seulement à l'intérieur de la catégorie

en: Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
fr_FR: Seulement les clients connectés ayant acheté ce produit peuvent laisser un avis.

en: Only offers, excluding coupons (not expired)
fr_FR: Offres seulement, à l’exclusion des coupons (non expirés)

en: Only with reviews
fr_FR: Seulement celles avec avis

en: Open Lightbox
fr_FR: Ouvrir Lightbox

en: Open custom link
fr_FR: Ouvrir lien personnalisé

en: Open in a new window :
fr_FR: Ouvrir dans un nouvel onglet :

en: Open in the same window?
fr_FR: Ouvrir dans la même fenêtre ?

en: Or add by product tags
fr_FR: Ou ajouter par étiquettes de produit

en: Or check your new window for opened website
fr_FR: Ou vérifiez votre nouvelle fenêtre pour le site Web ouvert

en: Or enter names of posts.
fr_FR: Ou entrez les noms des posts.

en: Or leave blank to show search icon only
fr_FR: Ou laissez vide pour afficher l'icône de recherche uniquement

en: Or leave blank.
fr_FR: Ou laisser vide.

en: Or live blank for default
fr_FR: Ou laissez vide pour la valeur par défaut

en: Or live blank for default text
fr_FR: Ou laissez vide pour le texte par défaut

en: Or live blank for full width
fr_FR: Ou laisser vide pour pleine largeur

en: Or live blank if you selected a text in visual editor
fr_FR: Ou en direct si vous avez sélectionné un texte dans l'éditeur visuel

en: Or search product tags
fr_FR: Ou recherchez des étiquettes de produits

en: Or set background color
fr_FR: Ou définir couleur d'arrière-plan

en: Or set name of meta field where you store price
fr_FR: Ou définissez le nom du champ méta dans lequel vous enregistrez le prix

en: Or set name of meta field where you store url
fr_FR: Ou définir le nom du champ méta où vous stockez l'url

en: Order #<strong class="order-number">%s</strong> was placed on <strong class="order-date">%s</strong> and is currently <strong class="order-status">%s</strong>.
fr_FR: Commande #<strong class="order-number">%s</strong> passée le <strong class="order-date">%s</strong> et actuellement <strong class="order-status">%s</strong>.

en: Order By:
fr_FR: Trier par :

en: Order by
fr_FR: Trier par

en: Order by post ID
fr_FR: Trier par id d'article

en: Other
fr_FR: Autre

en: Our knowledgebase contains additional content that is not inside of our documentation. This information is more specific and teach advanced technics of ReHub Theme.
fr_FR: Notre base de connaissances contient un contenu supplémentaire qui n’est pas à l’intérieur de notre documentation. Cette information est plus spécifique et enseigne des techniques avancées du thème ReHub.

en: Out of stock
fr_FR: Rupture de stock

en: Output template
fr_FR: Modèle de sortie

en: Overall score:
fr_FR: Note globale:

en: Overall:
fr_FR: Globalement :

en: Overview
fr_FR: Récapitulatif

en: Overwrite design of tabs with theme settings?
fr_FR: Écraser la design des onglets avec les paramètres de thème?

en: Owner of shop
fr_FR: Propriétaire de la boutique

en: Owner of shop:
fr_FR: Propriétaire de la boutique:

en: PROS
fr_FR: POUR

en: PROS. Add each from separate line
fr_FR: AVANTAGES. Placez chacun de chaque ligne séparée

en: PROS:
fr_FR: POUR:

en: Padding, px
fr_FR: Décalage (px)

en: Pagination position
fr_FR: Position de la pagination

en: Pagination type
fr_FR: Type de pagination

en: Paper clip
fr_FR: Clip papier

en: Password
fr_FR: Mot de passe

en: Password reset is not allowed for this user
fr_FR: La réinitialisation du mot de passe n'est pas autorisée pour cet utilisateur

en: Password was reset. Please check your email. Reloading page...
fr_FR: Le mot de passe a été réinitialisé. Merci de consulter vos emails. Rechargement de page...

en: Per
fr_FR: Par

en: Percentage
fr_FR: Pourcentage

en: Perfect
fr_FR: Parfait

en: Phone
fr_FR: Téléphone

en: Phone number
fr_FR: Numéro de téléphone

en: Photo %s on Flickr
fr_FR: Photo %s sur Flickr

en: Pink
fr_FR: Rose

en: Place ID of category. You can use also Category slug, but in this case you must add taxonomy slug, for example, product_cat is slug for woocommerce categories, category is slug for posts categories.
fr_FR: Placer l'ID de la catégorie. Vous pouvez également utiliser Slug catégorie, mais dans ce cas, vous devez ajouter la taxonomie Slug, par exemple, product_cat est Slug pour les catégories woocommerce, catégorie est Slug pour les catégories de postes.

en: Place text
fr_FR: Placer texte

en: Placeholder
fr_FR: Espace réservé

en: Playlist type
fr_FR: Type de playlist

en: Please accept the Privacy Policy before registering
fr_FR: Veuillez accepter la politique de confidentialité avant de vous inscrire

en: Please accept the terms and conditions before registering
fr_FR: Veuillez accepter les termes et conditions avant de vous inscrire

en: Please contact the administrator of this site for help.
fr_FR: Veuillez contacter l’administrateur du site pour obtenir de l’aide.

en: Please contact the plugin provider and ask them to package their plugin according to the WordPress guidelines.
fr_FR: Veuillez contacter le fournisseur de l'extension et demandez-lui de conditionner son extension selon les lignes directrices de WordPress.

en: Please enter a username or e-mail address.
fr_FR: Entrez votre nom d'utilisateur ou email.

en: Please fill all form fields
fr_FR: Merci de remplir tous les champs

en: Please provide a valid activation key.
fr_FR: Veuillez fournir une clé d’activation valide.

en: Please provide all details for registering your copy of ReHub Theme.
fr_FR: Veuillez fournir tous les détails pour l’enregistrement de votre copie du ReHub thème.

en: Please, add items to this compare group or choose not empty group
fr_FR: Merci d'ajouter des éléments à ce groupe de comparison ou choisir groupe non vide

en: Please, add more items to compare
fr_FR: Merci d'ajouter plus d’éléments à comparer

en: Please, get your purchase key in download section of theme. View a tutorial&nbsp;
fr_FR: Veuillez obtenir votre clé d'achat dans la section de téléchargement du thème. Afficher un didacticiel&nbsp;

en: Please, install and activate One Click Demo Import plugin <a href="%s">here</a>
fr_FR: Veuillez installer et activer le plugin One Click Demo Import plugin <a href="%s">here</a>

en: Please, login or register to view this content
fr_FR: S'il vous plait, connecter ou inscrivez vous pour afficher ce contenu

en: Please, login to set location
fr_FR: Merci de vous connecter pour définir l’emplacement

en: Please, use search in Online docs before you write to our support. Example:
fr_FR: Recherchez dans les docs en ligne avant de contacter notre support. Exemple:

en: Plugin activated successfully.
fr_FR: Extension activée avec succès.

en: Plugin activation failed.
fr_FR: L’activation du plugin a échoué.

en: Plugin not activated. A higher version of %s is needed for this theme. Please update the plugin.
fr_FR: Le plugin n’est pas activée. Une version plus récente de %s est nécessaire pour ce thème. Veuillez mettre à jour le plugin.

en: Plugins
fr_FR: Extensions

en: Plugins Tab
fr_FR: Onglet Extensions

en: Popular
fr_FR: Populaire

en: Popup on button click
fr_FR: Popup sur le bouton cliquez

en: Positives
fr_FR: Positifs

en: Post
fr_FR: Article

en: Post ID
fr_FR: ID de l'article

en: Post box with comparison widget
fr_FR: Widget de comparaison de post

en: Post names
fr_FR: Noms du post

en: Post type
fr_FR: Type de post

en: Post/Product offer scorebox
fr_FR: Postbox / Offre de produits

en: Posted on
fr_FR: Publié le

en: Posts grid in columns
fr_FR: Grille de messages dans les colonnes

en: Posts with tag "%s"
fr_FR: Articles avec mots clef « %s »

en: Pretty hover?
fr_FR: Joli survol?

en: Preview
fr_FR: Aperçu

en: Previous
fr_FR: Précédent

en: Previous tab
fr_FR: Onglet précédent

en: Price
fr_FR: Prix

en: Price History
fr_FR: Historique prix

en: Price Table
fr_FR: Tableau de Tarifs

en: Price history
fr_FR: Evolution des prix

en: Price history for
fr_FR: Historique des prix pour

en: Price list
fr_FR: Liste de prix

en: Price on Button
fr_FR: Prix sur Bouton

en: Price range
fr_FR: Fourchette de prix

en: Price table
fr_FR: Tableau des prix

en: Price table column
fr_FR: Colonne du tableau de prix

en: Prices
fr_FR: Prix

en: Prices start from:
fr_FR: Prix à partir de:

en: Primary Menu
fr_FR: Menu Primaire

en: Print coupon
fr_FR: Imprimer coupon

en: Private Message
fr_FR: Message privé

en: Product
fr_FR: Produit

en: Product Registration
fr_FR: Enregistrement du produit

en: Product Votes
fr_FR: Votes du produit

en: Product is rated as <strong>#%s</strong> in category <a href="%s">%s</a>
fr_FR: Le produit est noté <strong>#%s</strong> dans la catégorie<a href="%s">%s</a>

en: Product names
fr_FR: Noms de produits

en: Product names for compare
fr_FR: Noms de produits pour comparer

en: Product page
fr_FR: Page du produit

en: Product prices and availability are accurate as of the date/time indicated and are subject to change. Any price and availability information displayed on Amazon at the time of purchase will apply to the purchase of this product.
fr_FR: Les prix et la disponibilité des produits sont exacts à la date/heure indiquée et sont susceptibles de changer. Toutes les informations de prix et de disponibilité affichées sur Amazon au moment de l'achat s'appliqueront à l'achat de ce produit.

en: Product prices and availability are accurate as of the date/time indicated and are subject to change. Any price and availability information displayed on Amazon.com (Amazon.in, Amazon.co.uk, Amazon.de, etc) at the time of purchase will apply to the purchase of this product.
fr_FR: Les prix et la disponibilité des produits sont précisés à la date et à l'heure indiquées et sont sujets à changement. Toute information sur les prix et la disponibilité affichée sur [Site (s) Amazon approprié (s), le cas échéant] au moment de l'achat s'appliquera à l'achat de ce produit.

en: Product:
fr_FR: Produit :

en: Products
fr_FR: Produits

en: Profile picture of %s
fr_FR: Image de profil de %s

en: Promobox
fr_FR: L'encadré promo

en: Pros Cons box
fr_FR: Boîte Pour Contre

en: Pros block
fr_FR: Bloc Pour

en: Pros title
fr_FR: Titre avantages

en: Published a new product
fr_FR: Publié un nouveau produit

en: Published last 24 hours
fr_FR: Dernières 24 heures

en: Published last 7 days
fr_FR: Publiés les 7 derniers jours

en: Published last month
fr_FR: Publié le mois dernier

en: Published last year
fr_FR: Publié l’an dernier

en: Purple
fr_FR: Violet

en: Quote
fr_FR: Citation

en: READ MORE  +
fr_FR: LIRE LA SUITE +

en: REDOKAN: Home page first - (set template for Page for visual Layout builder in page attributes and Full width of browser window in Type of content area)
fr_FR: REDOKAN : Page d’accueil 1 - (set template for Page for visual Layout builder in page attributes and Full width of browser window in Type of content area)

en: REWISE: Frontend Search with Content Egg
fr_FR: REWISE : Recherche en Frontend avec Content Egg

en: REWISE: Home page first - (set template for Page for visual Layout builder in page attributes and Full width of browser window in Type of content area)
fr_FR: REWISE : Page d’accueil 1 - (set template for Page for visual Layout builder in page attributes and Full width of browser window in Type of content area)

en: REWISE: Home page second - (set template for Page for visual Layout builder in page attributes and Full width of browser window in Type of content area)
fr_FR: REWISE: page d'accueil 2 - (set template for Page for visual Layout builder in page attributes and Full width of browser window in Type of content area)

en: REWISE: Home page third - (set template for Page for visual Layout builder in page attributes and Full width of browser window in Type of content area)
fr_FR: REWISE: Page d'accueil 3 - (set template for Page for visual Layout builder in page attributes and Full width of browser window in Type of content area)

en: REWISE: Top page example - (set template for Page for visual Layout builder in page attributes and Full width of browser window in Type of content area)
fr_FR: REWISE : Top page exemple - (set template for Page for visual Layout builder in page attributes and Full width of browser window in Type of content area)

en: Random order
fr_FR: Ordre aléatoire

en: Rate&hellip;
fr_FR: Note&hellip;

en: Rated
fr_FR: Évalué

en: Rated %s out of
fr_FR: Évalué %s sur

en: Rated %s out of 5
fr_FR: Noté %s sur 5

en: ReHub Theme is now installed and ready to use! Please register your purchase to get support, automatic theme updates, demo stacks, bonuses.
fr_FR: ReHub thème est maintenant installé et prêt à être utilisé ! Veuillez enregistrer votre achat pour accéder à l’aide, aux mises à jour automatiques, aux contenus/piles de démonstration, bonus.

en: Read full review
fr_FR: Lire avis complet

en: Read more on shop website
fr_FR: En savoir plus sur le site de la boutique

en: Read review
fr_FR: Lire avis

en: Read reviews and comments
fr_FR: Lire les avis et commentaires

en: Recash Home 1 (set template for Page for visual Layout builder in page attributes and Content box without border in Type of content area)
fr_FR: Recash Accueil 1 (set template for Page for visual Layout builder in page attributes and Content box without border in Type of content area)

en: Recash Home 2 list (set template for Page for visual Layout builder in page attributes)
fr_FR: Recash Accueil 2 liste (set template for Page for visual Layout builder in page attributes)

en: Recent products
fr_FR: Produits récents

en: Recent viewed products
fr_FR: Produits consultés récemment

en: Recent viewed products work only if you have Recent Product Widget somewhere on the site
fr_FR: Les produits récemment consultés ne fonctionnent que si vous avez un widget Produit Récent quelque part sur le site

en: Recommended
fr_FR: Recommandé

en: Recommended image height: 270px
fr_FR: Hauteur image recommandée: 270px

en: Red
fr_FR: Rouge

en: Red color box
fr_FR: Boîte de couleur rouge

en: Redirect Home 2 (set template for Page for visual Layout builder in page attributes and Full width of browser window in Type of content area)
fr_FR: Redirection Accueil 2 (set template for Page for visual Layout builder in page attributes and Full width of browser window in Type of content area)

en: Register New Account
fr_FR: Créer un nouveau compte

en: Register theme to get link
fr_FR: Enregistrer le thème pour obtenir le lien

en: Registration
fr_FR: Inscription

en: Registration Complete! You have full access to theme data now.
fr_FR: Enregistrement complet ! Vous avez maintenant un accès complet aux données du thème.

en: Registration complete. Now you can use your account. Reloading page...
fr_FR: Inscription complète. Vous pouvez maintenant utiliser votre compte. Rechargement de la page...

en: Regular
fr_FR: Normal

en: Regular blog posts
fr_FR: Articles de blog réguliers

en: Rehub Theme has some bundled paid plugins which you can install from this page.
fr_FR: Le Thème Rehub a quelques plugins payants groupés que vous pouvez installer à partir de cette page.

en: Reject
fr_FR: Rejeter

en: Related Articles
fr_FR: Articles Similaires

en: Related Products
fr_FR: Produits Similaires

en: Remember me
fr_FR: Se souvenir de moi

en: Remove Banner
fr_FR: Supprimer la bannière

en: Remove Favorite
fr_FR: Supprimer le favori

en: Remove Icon
fr_FR: Retirer l’icône

en: Remove Image
fr_FR: Supprimer l'image

en: Remove Invite
fr_FR: Supprimer l'invitation

en: Remove Store Banner
fr_FR: Retirer Bannière Boutique

en: Remove Store Icon
fr_FR: Retirer Icône Boutique

en: Removed
fr_FR: Supprimé

en: Removed from wishlist
fr_FR: Produit retiré de la liste des souhaits

en: Required
fr_FR: Requis

en: Required Update not Available
fr_FR: Mise à jour requise non disponible

en: Requires Update
fr_FR: Nécessite une mise à jour

en: Reset Password
fr_FR: Réinitialiser le mot de passe

en: Rething - Home demo
fr_FR: Rething - démo Accueil

en: Rething - demo 2 (set template for Page for visual Layout builder in page attributes and Full width of browser window in Type of content area)
fr_FR: Rething - démo 2 (set template for Page for visual Layout builder in page attributes and Full width of browser window in Type of content area)

en: Rething - demo 3 (use with enabled MDTF plugin)
fr_FR: Rething - démo 3 (utilisation avec le plugin activé de MDTF)

en: Return to Home
fr_FR: Retour à l'accueil

en: Return to Required Plugins Installer
fr_FR: Retourner à l'installateur de plugins requis

en: Return to Required Plugins Installer and Activate plugins
fr_FR: Retour à la page d'installation des plugins et activer les

en: Return to store
fr_FR: Retourner à la boutique

en: Return to the Dashboard
fr_FR: Retour au tableau de bord

en: Reveal
fr_FR: Afficher

en: Reveal coupon
fr_FR: Voir coupon

en: Revendor Home 1 (set template for Page for visual Layout builder in page attributes and Full width of browser window in Type of content area)
fr_FR: Revendor Accueil 1 (set template for Page for visual Layout builder in page attributes and Full width of browser window in Type of content area)

en: Revendor Home 2 (set template for Page for visual Layout builder in page attributes and Full width of browser window in Type of content area)
fr_FR: Revendor Accueil 2 (set template for Page for visual Layout builder in page attributes and Full width of browser window in Type of content area)

en: Revendor Home 3 (set template for Page for visual Layout builder in page attributes and Full width of browser window in Type of content area)
fr_FR: Revendor Accueil 3 (set template for Page for visual Layout builder in page attributes and Full width of browser window in Type of content area)

en: Review
fr_FR: Avis

en: Review box
fr_FR: Boîte de révision

en: Review cons
fr_FR: Examiner les Inconvénients

en: Review criterias
fr_FR: Critères d'avis

en: Review heading
fr_FR: Titre de l'avis

en: Review list - use only for posts
fr_FR: Liste avis - à n'utiliser que pour les posts

en: Review list boxes
fr_FR: Examiner les zones de liste

en: Review manual score
fr_FR: Evaluer le score manuel

en: Review pros
fr_FR: Examiner les avantages

en: Review short description
fr_FR: Evaluer la description abrégée

en: Review summary
fr_FR: Résumé de l'avis

en: Reviewed on <span class="date greycolor">%s</span> by
fr_FR: Evalué le <span class="date greycolor">%s</span> par

en: Reviews
fr_FR: Avis

en: Right
fr_FR: Droit

en: Rosy
fr_FR: Rosé

en: Rounded
fr_FR: Arrondi

en: Row with sidebar area
fr_FR: Ligne avec zone en barre latérale

en: Rows of woo products
fr_FR: Lignes des produits woo

en: SHARE:
fr_FR: PARTAGER:

en: Sale
fr_FR: Promo

en: Sale products
fr_FR: Produits en Promo

en: Sale!
fr_FR: Promo!

en: Sales
fr_FR: Ventes

en: Same window
fr_FR: Même fenêtre

en: Save
fr_FR: Enregistrer

en: Save Map Location
fr_FR: Sauvegarder l’emplacement sur la carte

en: Saved
fr_FR: Enregistré

en: Search
fr_FR: Chercher

en: Search Products...
fr_FR: Recherche de produits...

en: Search box
fr_FR: Boite de recherche

en: Search by Title
fr_FR: Rechercher par titre

en: Search in this category...
fr_FR: Chercher dans cette catégorie...

en: Search in this shop
fr_FR: Chercher dans cette boutique

en: Search in this shop...
fr_FR: Chercher dans cette boutique...

en: Search on Amazon
fr_FR: Chercher sur Amazon

en: Search on Ebay
fr_FR: Chercher sur Ebay

en: Search products
fr_FR: Rechercher des produits

en: Search results for "%s"
fr_FR: Résultats de recherche pour "%s"

en: Search sellers
fr_FR: Rechercher des vendeurs

en: Searchbox
fr_FR: Barre de recherche

en: Second Column
fr_FR: Deuxième colonne

en: Second Column Type
fr_FR: Type Deuxième colonne

en: Second column
fr_FR: Deuxième colonne

en: Second tab
fr_FR: Deuxième onglet

en: Secondary Theme Color
fr_FR: Couleur secondaire du thème

en: See All %s offers
fr_FR: Voir toutes les offres %s

en: See all
fr_FR: Voir tout

en: See deal
fr_FR: Voir deal

en: See it
fr_FR: Voir

en: See more from category
fr_FR: En voir plus de cette catégorie

en: Select admin label. You can customize labels in theme option - custom badges for posts
fr_FR: Sélectionner libellé d'admin. Vous pouvez personnaliser les libellés dans option de thème - badges personnalisés pour les publications

en: Select an Image
fr_FR: Sélectionner une image

en: Select friends to invite.
fr_FR: Sélectionnez les amis que vous voulez inviter.

en: Select images from media library.
fr_FR: Sélectionnez les images dans la librairie de médias.

en: Select order type. If "Meta value" or "Meta value Number" is chosen then meta key is required.
fr_FR: Sélectionnez le type de tr. Si «valeur Meta" ou "Numéro de valeur Meta" est choisie, la meta key est nécessaire.

en: Select shortcode
fr_FR: Sélectionnez un shortcode

en: Select sorting order.
fr_FR: Sélectionner l'ordre de tri.

en: Select where to open  custom links.
fr_FR: Sélectionnez comment ouvrir les liens personnalisés.

en: Select your shortcode above to get started
fr_FR: Sélectionnez votre shortcode ci-dessus pour commencer

en: Send
fr_FR: Envoyer

en: Send Offer
fr_FR: Envoyer l'offre

en: Separated by a new-line (by Enter)
fr_FR: Séparez chaque élément de la liste en retournant à la ligne (touche entrée)

en: Separated by a new-line (press Enter)
fr_FR: Séparé par une nouvelle ligne (appuyez sur Entrée)

en: Session has expired, please reload the page and try again
fr_FR: La session a expiré, veuillez recharger la page et réessayer

en: Set 0 to disable exerpt
fr_FR: Définir 0 pour désactiver l'option exerpt

en: Set Alert for Product
fr_FR: Créer une alerte pour le  produit

en: Set HEX color like "#409cd1".
fr_FR: Réglez la couleur HEX comme "# 409cd1".

en: Set Lowest Price Alert
fr_FR: Définir Alerte prix le plus bas

en: Set Product name
fr_FR: Définir le nom du produit

en: Set bars (Title::Value::Link
fr_FR: Régler les barres (Title::Value::Link

en: Set columns
fr_FR: Définir les colonnes

en: Set coupon code
fr_FR: Insérez le code promo

en: Set default color or leave empty to leave default color as grey
fr_FR: Régler la couleur par défaut ou laisser vide pour laisser le gris comme couleur par défaut

en: Set highlighted color or leave empty to leave default color as orange
fr_FR: Définir la couleur en surbrillance ou laisser vide pour laisser la couleur par défaut en orange

en: Set icon class like "fa-circle".
fr_FR: Définir une classe d'icônes comme "fa-circle".

en: Set ids of categories which you want to exclude (example: 22,34)
fr_FR: Définir les IDs des catégories que vous souhaitez exclure (exemple : 22,34)

en: Set ids of categories which you want to include (example: 22,34)
fr_FR: Définissez les identifiants des catégories que vous voulez inclure (exemple : 22,34)

en: Set name CURRENTPAGE to show posts with similar title to current page
fr_FR: Définir le nom CURRENTPAGE pour afficher des articles au titre similaire sur la page en cours

en: Set number
fr_FR: Régler nombre

en: Set price range to show. Works only for posts with Main Post offer section. Example of using: 0-100. Will show products with price under 100
fr_FR: Régler la fourchette de prix à montrer. Marche uniquement pour les posts avec une section offre principale. Exemple: 0-100 montrera les produits avec prix en dessous de 100

en: Set text on mask
fr_FR: Définir un texte sur le masque

en: Set the parent_slug config variable instead.
fr_FR: Définissez la variable de configuration parent_slug à la place.

en: Set type
fr_FR: Définir type

en: Set unit, will be added to value
fr_FR: Régler l'unités qui sera ajoutée à la valeur

en: Set url near title or leave blank
fr_FR: Définir url près du titre ou laisser vide

en: Set value which will be equal to 100%
fr_FR: Régler des valeurs qui seront égales à 100%

en: Shop
fr_FR: Boutique

en: Shop Address
fr_FR: Adresse Boutique

en: Shop Banner
fr_FR: Bannière Boutique

en: Shop Contact Address
fr_FR: Adresse Contact Boutique

en: Shop Icon
fr_FR: Icône Boutique

en: Shop Phone
fr_FR: Téléphone Boutique

en: Shop categories
fr_FR: Catégories de la boutique

en: Shop owner:
fr_FR: Représentant de la Boutique :

en: Short description
fr_FR: Description courte

en: Short description of product
fr_FR: Brève description du produit

en: Shortcode Generator
fr_FR: Générateur de Shortcode

en: Show
fr_FR: Afficher

en: Show Details
fr_FR: Afficher les détails

en: Show Empty
fr_FR: Afficher le vide

en: Show Price meta as
fr_FR: Afficher la meta prix en tant que

en: Show all
fr_FR: Tout afficher

en: Show all except expired
fr_FR: Afficher tous sauf expiré

en: Show all posts
fr_FR: Afficher tous les articles

en: Show as columns
fr_FR: Afficher en tant que colonnes

en: Show border?
fr_FR: Afficher la bordure ?

en: Show button?
fr_FR: Afficher le bouton?

en: Show by date
fr_FR: Afficher par date

en: Show discounts (not expired)
fr_FR: Afficher les Remises (non expirées)

en: Show first post as compact?
fr_FR: Montrer le premier post comme compact ?

en: Show full profile
fr_FR: Voir le profil complet

en: Show highlight border?
fr_FR: Afficher les bordures en gras ?

en: Show hottest sorted by date
fr_FR: Afficher les plus HOT triés par date

en: Show image first?
fr_FR: Montrer l'image d'abord ?

en: Show in Google Maps
fr_FR: Voir sur Google Maps

en: Show link from title and image on
fr_FR: Afficher le lien à partir du titre et de l'image sur

en: Show more images
fr_FR: Afficher plus d'images

en: Show next
fr_FR: Voir suivant

en: Show only coupons
fr_FR: Afficher uniquement les coupons

en: Show only deals
fr_FR: Afficher uniquement les deals

en: Show only differences
fr_FR: Afficher uniquement la différence

en: Show only featured products?
fr_FR: Afficher uniquement les produits mis en avant?

en: Show options
fr_FR: Afficher les options

en: Show text in left bottom side?
fr_FR: Afficher le texte dans le bas du côté gauche?

en: Shows post deals
fr_FR: Affiche le post deals

en: Sidebar Area
fr_FR: Zone de barre latérale

en: Sign Up
fr_FR: S'inscrire

en: Sign up
fr_FR: S'inscrire

en: Simple grid
fr_FR: Grille simple

en: Simple list
fr_FR: Liste simple

en: Simple pagination
fr_FR: Pagination simple

en: Since:
fr_FR: Depuis:

en: Size
fr_FR: Taille

en: Size of title
fr_FR: Taille du titre

en: Slider from post images
fr_FR: Diaporama des images d'articles

en: Small
fr_FR: Petit

en: Small line under title
fr_FR: Petite ligne sous le titre

en: Sold By
fr_FR: Vendu par

en: Sold by
fr_FR: Vendu par

en: Solid border box
fr_FR: Bordure solide

en: Some important meta keys: <br /><strong>rehub_main_product_price</strong> - key where stored price of main offer, <br /><strong>rehub_review_overall_score</strong> - key for overall review score, <br /><strong>post_hot_count</strong> - thumbs counter, <br /><strong>post_wish_count</strong> - wishlist counter, <br /><strong>post_user_average</strong> - user rating score(based on full review criterias), <br /><strong>rehub_views</strong> - post view counter, <br /><strong>rehub_views_mon, rehub_views_day, rehub_views_year</strong> - post view counter by day, month, year <br /><strong>affegg_product_price</strong> - price of main offer for Affiliate Egg plugin, <br /><strong>_price</strong> - key for price of woocommerce products, <br /><strong>total_sales</strong> - key for sales of woocommerce products
fr_FR: Quelques meta keys importantes: <br /><strong>rehub_main_product_price</strong> - clé dont le prix de l'offre principale est stocké, <br /><strong>rehub_review_overall_score</strong>- clé pour note globale de l'évaluation,<br /><strong>post_hot_count </strong> - compteur de pouces, <br /><strong>post_wish_count</strong> - compteur de wishlist, <br /><strong>post_user_average</strong> - note moyenne des utilisateurs (basée sur les critères de tests complets) , <br /><strong>rehub_views</strong> - compteur de vues, <br /> <strong>rehub_views_mon, rehub_views_day, rehub_views_year</strong> - compteur de vues par jour, mois, année <br /><strong>affegg_product_price</strong> - prix de l'offre principale du plugin Affiliate Egg, <br /><strong>_price</strong> - clé pour le prix des produits woocommerce, <br /><strong> total_sales</strong> - clé pour les ventes de produits woocommerce

en: Something went wrong with the plugin API.
fr_FR: Une erreur s'est produite avec l'API du plugin.

en: Something went wrong. Please try again.
fr_FR: Quelque chose s'est mal passé. Veuillez réessayer.

en: Sorry no more offers available
fr_FR: Il n’y a pas d’autres produits

en: Sorry you are logged in as admin please try with another account or logoff
fr_FR: Désolé vous êtes connecté en tant qu'admin. Essayer avec un autre compte ou déconnexion

en: Sorry, but you do not have the correct permissions to activate the %s plugin. Contact the administrator of this site for help on getting the plugin activated. | Sorry, but you do not have the correct permissions to activate the %s plugins. Contact the administrator of this site for help on getting the plugins activated.
fr_FR[0]: Désolé, mais vous n’avez pas les autorisations adéquates pour installer l'extension %s. Contactez l’administrateur de ce site pour obtenir de l’aide.
fr_FR[1]: Désolé, mais vous n’avez pas l’autorisations nécessaires pour activer les extensions %s. Contactez l’administrateur de ce site pour obtenir de l’aide sur les extensions activées.

en: Sorry, but you do not have the correct permissions to install the %s plugin. Contact the administrator of this site for help on getting the plugin installed. | Sorry, but you do not have the correct permissions to install the %s plugins. Contact the administrator of this site for help on getting the plugins installed.
fr_FR[0]: Désolé, mais vous n’avez pas les autorisations adéquates pour installer l'extension %s. Contactez l’administrateur de ce site pour obtenir de l’aide.
fr_FR[1]: Désolé, mais vous n’avez pas l’autorisations nécessaires pour installer les extensions %s. Contactez l’administrateur de ce site pour obtenir de l’aide sur les extensions installées.

en: Sorry, but you do not have the correct permissions to update the %s plugin. Contact the administrator of this site for help on getting the plugin updated. | Sorry, but you do not have the correct permissions to update the %s plugins. Contact the administrator of this site for help on getting the plugins updated.
fr_FR[0]: Désolé, mais vous n’avez pas les autorisations adéquates pour installer l'extension %s. Contactez l’administrateur de ce site pour obtenir de l’aide.
fr_FR[1]: Désolé, mais vous n’avez pas l’autorisations nécessaires pour mettre à jour les extensions %s. Contactez l’administrateur de ce site pour obtenir de l’aide sur les extensions à mettre à jour.

en: Sorry, no members were found.
fr_FR: Désolé, aucun membre trouvé.

en: Sorry. Author have no articles yet
fr_FR: Désolé. Cet auteur n’a pas encore publié d'articles

en: Sorry. Author have no deals yet
fr_FR: Désolé. Cet auteur n’a pas encore publié de deals

en: Sorry. Author have no posts yet
fr_FR: Désolé. Cet auteur n’a pas encore publié de posts

en: Sorry. No posts in this category yet
fr_FR: Désolé. Pas encore d'articles dans cette catégorie

en: Sort by comments count
fr_FR: Trier par nombre de commentaires

en: Sort by expiration date
fr_FR: Trier par date d'expiration

en: Sort by meta field
fr_FR: Trier par champ méta

en: Sort by price range
fr_FR: Trier par fourchette de prix

en: Sort by taxonomy
fr_FR: Trier par taxonomie

en: Sort by:
fr_FR: Trier par:

en: Sorting
fr_FR: Tri

en: South
fr_FR: Sud

en: Southeast
fr_FR: Sud-est

en: Southwest
fr_FR: Sud-ouest

en: Specification
fr_FR: Spécification

en: Star
fr_FR: Étoile

en: Start from:
fr_FR: A partir de:

en: Start tracking
fr_FR: Démarrer le suivi

en: State
fr_FR: État

en: State Long Name
fr_FR: Etat Nom complet

en: Status
fr_FR: Statut

en: Step 1 - Get your purchase code
fr_FR: Etape 1 - obtenir votre code d’achat

en: Step 2 - Purchase Validation
fr_FR: Étape 2 - Validation de l’achat

en: Step 3 - Next Steps
fr_FR: Étape 3 - Etapes suivantes

en: Store Banner
fr_FR: Boutique Bannière

en: Store Grid
fr_FR: Grille Boutique

en: Store Icon
fr_FR: Icône Boutique

en: Store Location
fr_FR: Emplacement de la boutique

en: Store Settings
fr_FR: Paramètres Boutique

en: Street
fr_FR: Rue

en: Street name
fr_FR: Nom de rue

en: Street number
fr_FR: Numéro de rue

en: Style of design
fr_FR: Style du design

en: Style of number
fr_FR: Style du numéro

en: Styled simple list
fr_FR: Liste simple

en: Subheading
fr_FR: Sous-titre

en: Submit
fr_FR: Envoyer

en: Submit A Question
fr_FR: Poser une question

en: Submit A Ticket
fr_FR: Soumettre Un Ticket

en: Submit Feedback
fr_FR: Envoyer Feedback

en: Submit a Post
fr_FR: Soumettre un Article

en: Submitted
fr_FR: Soumis

en: Subscribe Now
fr_FR: S'abonner Maintenant

en: Subtitle
fr_FR: Sous-titre

en: Support and tips
fr_FR: Support et astuces

en: Symbols in exerpt
fr_FR: Symboles dans l'extrait

en: Tabbed block
fr_FR: Bloc d'onglet

en: Table with color header
fr_FR: Tableau avec en-tête couleur

en: Tabs
fr_FR: Onglets

en: Tags
fr_FR: Mots clés

en: Tags exclude
fr_FR: Exclure des tags

en: Tags exclude first
fr_FR: Tags excluent en premier

en: Tags exclude second
fr_FR: Tags exclus en deuxième

en: Tags first
fr_FR: Tags en premier

en: Tags second
fr_FR: Tags en deuxième

en: Tags:
fr_FR: Tags :

en: Taxonomy
fr_FR: Taxonomie

en: Taxonomy dropdown
fr_FR: Menu déroulant de taxonomie

en: Taxonomy dropdown label
fr_FR: Libellé Menu déroulant de taxonomie

en: Taxonomy ids
fr_FR: Taxonomie ids

en: Taxonomy slug
fr_FR: Taxonomy Slug

en: Taxonomy term slug exclude
fr_FR: Exclure des termes / slug de taxonomie

en: Taxonomy/Brand/Attribute directory
fr_FR: Répertoire Taxonomie / Marque / Attribut

en: Teal
fr_FR: Turquoise

en: Terms and Conditions
fr_FR: Termes et Conditions

en: Testimonial
fr_FR: Témoignage

en: Testimonial box
fr_FR: Boîte à témoignages

en: Text
fr_FR: Texte

en: Text Color
fr_FR: Couleur du texte

en: Text Position
fr_FR: Position du texte

en: Text color (optional)
fr_FR: Couleur texte (facultatif)

en: Text for guests
fr_FR: Texte pour les visiteurs

en: Text for members
fr_FR: Texte pour les membres

en: Text for members block
fr_FR: Texte pour le bloc des membres

en: Text on button
fr_FR: Texte du bouton

en: Thank you for choosing ReHub Theme. We are honored and are fully dedicated to making your experience perfect.
fr_FR: Merci d'avoir choisi ReHub Thème. Nous sommes honorés et nous sommes entièrement dévoués à rendre votre expérience parfaite.

en: Thanks for registering your purchase. You have now access to demo stacks, support and additional bonuses.
fr_FR: Merci d'avoir enregistré votre achat. Vous avez maintenant accès aux packs de démonstration, au support et aux bonus supplémentaires.

en: That's all
fr_FR: C'est tout ce que j'ai à dire

en: The following plugin needs to be updated to its latest version to ensure maximum compatibility with this theme: %1$s. | The following plugins need to be updated to their latest version to ensure maximum compatibility with this theme: %1$s.
fr_FR[0]: L’extensions suivante doit être mise à jour vers sa dernière version afin d’assurer une compatibilité maximale avec ce thème : %1$s.
fr_FR[1]: Les extensions suivantes doivent être mises à jour vers leur dernière version afin d’assurer une compatibilité maximale avec ce thème : %1$s.

en: The following plugin was activated successfully: | The following plugins were activated successfully:
fr_FR[0]: L’extension suivante a été activée avec succès :
fr_FR[1]: Les extensions suivantes ont été activées avec succès :

en: The following recommended plugin is currently inactive: %1$s. | The following recommended plugins are currently inactive: %1$s.
fr_FR[0]: L’extension recommandée suivante est actuellement inactive :%1$s.
fr_FR[1]: Les extensions recommandées suivantes sont actuellement inactives :%1$s.

en: The following required plugin is currently inactive: %1$s. | The following required plugins are currently inactive: %1$s.
fr_FR[0]: L’extension requise suivante est actuellement inactive : %1$s.
fr_FR[1]: Les extensions requises suivantes sont actuellement inactives : %1$s.

en: The installation and activation process is starting. This process may take a while on some hosts, so please be patient.
fr_FR: Le processus d’installation et d’activation commence… Ce processus peut prendre un certain temps sur certains serveurs, soyez patients.

en: The installation of %1$s failed.
fr_FR: L'installation de %1$s a échoué.

en: The installation process is starting. This process may take a while on some hosts, so please be patient.
fr_FR: Le processus d'installation démarre. Ce processus peut prendre un certain temps sur certains hôtes, alors soyez patient.

en: The page you are looking for has not been found.
fr_FR: La page que vous cherchez n'a pas été trouvée.

en: The remote plugin package consists of more than one file, but the files are not packaged in a folder.
fr_FR: Le package de plugin distant se compose de plusieurs fichiers, mais les fichiers ne sont pas emballés dans un dossier.

en: The remote plugin package does not contain a folder with the desired slug and renaming did not work.
fr_FR: Le package de plugin distant ne contient pas de dossier avec le slug souhaité et le renommage n'a pas fonctionné.

en: The server does not have ImageMagick or GD installed and/or enabled! Any of these libraries are required for WordPress to be able to resize images. Please contact your server administrator to enable this before continuing.
fr_FR: Le serveur n'a pas ImageMagick ou GD installé et / ou activé! L'une de ces bibliothèques est nécessaire pour WordPress pour pouvoir redimensionner les images. Veuillez contacter l'administrateur de votre serveur pour l'activer avant de poursuivre.

en: The shortcode file not found!
fr_FR: Le fichier shortcode non trouvé!

en: Theme Options
fr_FR: Options du Thème

en: Theme is registered on your site!
fr_FR: Thème enregistré sur votre site!

en: Themeforest Username
fr_FR: Nom d'utilisateur ThemeForest

en: There are no pending membership requests.
fr_FR: Il n'y a pas de demande d'adhésion en attente.

en: There are no reviews yet.
fr_FR: Il n'y a pas encore d'avis.

en: There are one or more required or recommended plugins to install, update or activate.
fr_FR: Il y a une ou plusieurs extensions requises ou recommandées à installer, mettre à jour ou activer.

en: There is an update available for: %1$s. | There are updates available for the following plugins: %1$s.
fr_FR[0]: Une mise à jour est disponible pour: %1$s.
fr_FR[1]: Des mises à jour sont disponibles pour : %1$s.

en: There is no user registered with that email address.
fr_FR: Aucun membre enregistré avec cet email.

en: There is nothing in your wishlist
fr_FR: Il n'y a rien dans votre wishlist

en: There were no groups found.
fr_FR: Aucun groupe trouvé.

en: Third Column
fr_FR: Troisième colonne

en: Third Column Type
fr_FR: Type Troisième Colonne

en: Third tab
fr_FR: Troisième onglet

en: This is the place where you should start to learn enhanced functions of ReHub Theme.
fr_FR: C’est l’endroit où vous devriez commencer pour apprendre les fonctions améliorées du thème ReHub.

en: This shortcode makes slider from all images that attached to post
fr_FR: Ce shortcode permet un slider de toutes les images rattachées à l'article

en: This theme recommends the following plugin: %1$s. | This theme recommends the following plugins: %1$s.
fr_FR[0]: Ce thème recommande l’extension suivante : %1$s.
fr_FR[1]: Ce thème recommande les extensions suivantes : %1$s.

en: This theme requires the following plugin: %1$s. | This theme requires the following plugins: %1$s.
fr_FR[0]: Ce thème nécessite l’extension suivante : %1$s.
fr_FR[1]: Ce thème nécessite les extensions suivantes : %1$s.

en: This will change all inner post links to affiliate link from post offer
fr_FR: Ceci changera tous les liens internes vers le lien affilié dans l'offre du post

en: This will change all inner post links to affiliate link of post offer
fr_FR: Ceci changera tous les liens internes par les liens d'affiliation de l'Offre

en: This will disable button in grid
fr_FR: Ceci désactivera le bouton dans la grille

en: This will disable thumbs and comment count in bottom
fr_FR: Ceci désactivera le compteur de pouces et de commentaires dans le bas

en: Three Column
fr_FR: Trois colonnes

en: Three fifth
fr_FR: Trois cinquièmes

en: Three fourth
fr_FR: Trois quart

en: Thumb/Hot counter
fr_FR: Compteur Hot/Pouce

en: Thumbnails
fr_FR: Miniatures

en: Thumbs Down
fr_FR: Pouces baissés

en: Thumbs Up
fr_FR: Pouces vers le haut

en: Tick
fr_FR: Cocher

en: Time left:
fr_FR: Temps restant :

en: Title
fr_FR: Titre

en: Title Position
fr_FR: Position du Titre

en: Title for link:
fr_FR: Titre du lien:

en: Title for modules
fr_FR: Titre pour les modules

en: Title inside line
fr_FR: Titre dans la ligne

en: Title line
fr_FR: Ligne de Titre

en: Title of box
fr_FR: Titre de la boîte

en: Title of box :
fr_FR: Titre de la section :

en: Title of offer :
fr_FR: Titre de l'offre:

en: Title of section
fr_FR: Titre de la section

en: Title of tab
fr_FR: Titre onglet

en: Title of video :
fr_FR: Titre de la vidéo :

en: Titled box
fr_FR: Boîte avec titre

en: To Activate <span class="count">(%s)</span> | To Activate <span class="count">(%s)</span>
fr_FR[0]: Activer <span class="count">(%s)</span>
fr_FR[1]: Activer <span class="count">(%s)</span>

en: To Install <span class="count">(%s)</span> | To Install <span class="count">(%s)</span>
fr_FR[0]: Pour installer <span class="count">(%s)</span>
fr_FR[1]: Pour installer <span class="count">(%s)</span>

en: To access our support forum, demo stacks, bonuses, you must be official buyer.<br />
            If you don't have official license of theme -
fr_FR: Pour accéder à notre forum de support, packs de démonstration, bonus, vous devez être un acheteur officiel.<br />
           Si vous n'avez pas de licence officielle du thème -

en: To get access to demo stacks, you first must register your purchase.<br />
    See the
fr_FR: Pour avoir accès aux packs de démo, vous devez tout d’abord enregistrer votre achat.<br />
    Voir le

en: To reset your password, visit the following address:
fr_FR: Pour réinitialiser votre mot de passe, visitez l'adresse suivante :

en: To:
fr_FR: À :

en: Toggle
fr_FR: Basculer

en: Tooltip
fr_FR: Info-bulle

en: Top
fr_FR: Haut

en: Top Menu
fr_FR: Menu Haut

en: Top and bottom
fr_FR: Haut ET Bas

en: Total Score
fr_FR: Score total

en: Total products
fr_FR: Total de produits

en: Total submitted
fr_FR: Total soumis

en: Transparent background box
fr_FR: Boîte de fond transparent

en: Two Column
fr_FR: Deux colonnes

en: Two fifth
fr_FR: Deux cinquièmes

en: Two third
fr_FR: Deux tiers

en: Type an address for autocomplete
fr_FR: Tapez une adresse pour la complétion automatique

en: Type here ids of taxonomy separated by comma  which you need to show. Leave empty to show all
fr_FR: Tapez ici les ids de taxonomie séparés par une virgule que vous devez montrer. Laissez vide pour tout montrer

en: Type here label for dropdown
fr_FR: Tapez ici le libellé pour la liste déroulante

en: Type key for meta
fr_FR: Saisir une clé pour meta

en: Type name of product
fr_FR: Saisir nom du produit

en: Type of area
fr_FR: Type de zone

en: Type of column :
fr_FR: Type de colonne :

en: Type of content area
fr_FR: Type de contenu

en: Type of filter
fr_FR: Type de filtre

en: Type of gap
fr_FR: Type d'écart

en: Type of list
fr_FR: Type de liste

en: Type of product
fr_FR: Type de produit

en: Type of products
fr_FR: Type de produits

en: Type of row
fr_FR: Type de ligne

en: Type of search
fr_FR: Type de recherche

en: Type post name
fr_FR: Nom de l'article

en: Under title
fr_FR: Sous le titre

en: Unhelpful
fr_FR: Inutile

en: Unit
fr_FR: Unité

en: Update
fr_FR: Mettre à jour

en: Update %2$s
fr_FR: Mettre à jour %2$s

en: Update Available <span class="count">(%s)</span> | Update Available <span class="count">(%s)</span>
fr_FR[0]: Mise à jour disponible <span class="count">(%s)</span>
fr_FR[1]: Mise à jour disponible <span class="count">(%s)</span>

en: Update Required
fr_FR: Mise à jour requise

en: Update recommended
fr_FR: Mise à jour recommandée

en: Updating Plugin %1$s (%2$d/%3$d)
fr_FR: Mise à jour de l’extension %1$s (%2$d/%3$d)

en: Updating Plugin: %s
fr_FR: Mise à jour de l'extension : %s

en: Upgrade Now
fr_FR: Mettre à niveau maintenant

en: Upgrade message from the plugin author:
fr_FR: Message de mise à niveau de l’auteur de l’extension :

en: Upload Image
fr_FR: Télécharger une image

en: Upload an image for the banner.
fr_FR: Télécharger une image pour la bannière.

en: Upload an image for the shop icon.
fr_FR: Télécharger une image pour l’icône de la boutique.

en: Upload background
fr_FR: Télécharger arrière-plan

en: Upload thumbnail
fr_FR: Charger la miniature

en: Url of Facebook page
fr_FR: URL de page Facebook

en: Url of Google Plus page
fr_FR: URL de Page Google Plus

en: Url of Instagram page
fr_FR: URL de Page Instagram

en: Url of Tumblr page
fr_FR: URL de Page Tumblr

en: Url of Twitter page
fr_FR: URL de la page Twitter

en: Url of Vk.com page
fr_FR: URL de page Vk.com

en: Url of Youtube page
fr_FR: URL de Page  Youtube

en: Url of feed
fr_FR: Url du flux

en: Use 4 columns only for full width row
fr_FR: Utilisez 4 colonnes seulement pour ligne pleine largeur

en: Use Coupon Code:
fr_FR: Utiliser Code Coupon:

en: Use Coupon:
fr_FR: Utiliser Coupon:

en: Use before:
fr_FR: Utiliser avant:

en: Use code on page
fr_FR: Utiliser le code sur la page

en: Use filter taxonomy within general taxonomy option
fr_FR: Utiliser le filtre de taxonomie dans l'option de taxonomie générale

en: Use for Post Coupons
fr_FR: Utilisation pour les posts coupons

en: Use for full width row!
fr_FR: A utiliser pour ligne pleine largeur!

en: Use mb5, mb10, mb15, mb20, mb25, mt10, mt15, mt20 to change margins
fr_FR: Utiliser mb5, mb10, mb15, mb20, mb25, mt10, mt15, mt20 pour modifier les marges

en: Used
fr_FR: Occasion

en: User Articles
fr_FR: Articles utilisateur

en: User Balance
fr_FR: Solde utilisateur

en: User Deals
fr_FR: Deals utilisateur

en: User ID
fr_FR: ID de l’utilisateur

en: User Logged In Menu
fr_FR: Menu d'utilisateur connecté

en: User Posts
fr_FR: Publications de l'utilisateur

en: User Rating
fr_FR: Note Utilisateur

en: User Rating:
fr_FR: Note utilisateur:

en: User logo + Price
fr_FR: Logo utilisateur + Prix

en: User rating
fr_FR: Note utilisateur

en: User review
fr_FR: Avis des utilisateurs

en: User's score
fr_FR: Note de la communauté

en: Username
fr_FR: Nom d'utilisateur

en: Username or E-mail
fr_FR: Nom d'utilisateur ou adresse e-mail

en: Username: %s
fr_FR: Nom d’utilisateur : %s

en: Vendor
fr_FR: Vendeur

en: Vendor store page sidebar
fr_FR: Barre latérale de la boutique du vendeur

en: Verified
fr_FR: Vérifié

en: Versus Line
fr_FR: Par rapport à la ligne

en: Versus lines builder
fr_FR: Par rapport au constructeur de lignes

en: Vertical align
fr_FR: Alignement Vertical

en: Very Poor
fr_FR: Très mauvais

en: Video
fr_FR: Vidéo

en: Video Tutorials
fr_FR: Tutoriels Vidéo

en: Video Url :
fr_FR: Url Vidéo :

en: Video gallery works only with youtube or vimeo, but not at once. Also, playlist type can be only one on page. Slider type can have multiple instances
fr_FR: La galerie vidéo ne fonctionne qu'avec youtube ou vimeo, mais pas immédiatement. En outre, le type de playlist peut être unique sur la page. Le type de slider peut avoir plusieurs instances

en: Video playlist block
fr_FR: Bloc de playlist vidéo

en: Videos
fr_FR: Vidéos

en: View Conversation
fr_FR: Voir la conversation

en: View Your Store
fr_FR: Voir votre boutique

en: View all post filed under %s
fr_FR: Voir toutes les publications classées dans %s

en: View all posts in %s
fr_FR: Voir tous les articles dans %s

en: View all products in %s
fr_FR: Afficher tous les produits dans %s

en: View all results
fr_FR: Voir tous les résultats

en: Views
fr_FR: Vues

en: Vote down
fr_FR: Voter contre

en: Vote up
fr_FR: Voter pour

en: Want to give idea for new updates. Use our site
fr_FR: Vous voulez donner une idée pour les nouvelles mises à jour. Utilisez notre site

en: Want to send private information or access to your site? Use this link to contact us with email
fr_FR: Vous souhaitez envoyer des informations privées ou l’accès à votre site ? Utilisez ce lien pour nous contacter par email

en: Warning
fr_FR: Avertissement

en: Watch Videos
fr_FR: Regarder les vidéos

en: We have a growing library of video tutorials to help teach you the different aspects of using ReHub Theme.
fr_FR: Nous avons une bibliothèque grandissante de didacticiels vidéo afin de vous apprendre les différents aspects du thème ReHub.

en: We offer excellent support through Themeforest comment system. Write to us from your account on Themeforest.
fr_FR: Nous offrons un excellent soutien via le système de commentaire Themeforest. Ecrivez nous depuis votre compte sur Themeforest.

en: We will be happy to hear your thoughts
fr_FR: Nous serions ravis de connaître votre avis

en: Welcome to ReHub Theme!
fr_FR: Bienvenue sur le thème ReHub !

en: West
fr_FR: Ouest

en: What to do when slide is clicked?
fr_FR: Que faire lors d'un clic sur la diapositive ?

en: Where to search
fr_FR: Où chercher

en: White
fr_FR: Blanc

en: White no border
fr_FR: Blanc sans bordure

en: Width (with %)
fr_FR: Largeur (en %)

en: Width (with px):
fr_FR: Largeur (en px):

en: Width of image in px
fr_FR: Largeur de l'image en px

en: Will be used in title and image
fr_FR: Sera utilisé dans le titre et l'image

en: Will be used on image and title
fr_FR: Seront utilisés sur image et titre

en: With author? :
fr_FR: Avec auteur? :

en: With left blue line
fr_FR: Avec la ligne bleue gauche

en: With maximum value
fr_FR: Avec la valeur maximale

en: With minimum value
fr_FR: Avec la valeur minimum

en: With px, em, etc. Example: 2em. Default is 1.1em
fr_FR: Avec px, em, etc. Exemple : 2em. Valeur par défaut est 1.1em

en: With px, em, etc. Example: 2em. Default is 1.7em
fr_FR: Avec px, em, etc. Exemple: 2em. La valeur par défaut est 1.7em

en: With schema?
fr_FR: Avec schéma?

en: Without thumbnails
fr_FR: Sans vignettes

en: Woo Compare Bars
fr_FR: Barre Woo Compare

en: Woo Featured section
fr_FR: Section Woo Featured

en: Woo attribute comparisons
fr_FR: Comparaisons d'attributs Woo

en: Woo brand archive sidebar
fr_FR: Barre latérale de l'archive marque Woo

en: Woo commerce product carousel
fr_FR: Carrousel de produits Woo commerce

en: Woocommerce
fr_FR: WooCommerce

en: Woocommerce Attribute
fr_FR: Attribut Woocommerce

en: Woocommerce Attribute with Link
fr_FR: Attribut Woocommerce avec lien

en: Woocommerce Comparison list
fr_FR: Woocommerce Comparaison list

en: Woocommerce Offer box
fr_FR: Woocommerce Offer Box

en: Woocommerce Offers list
fr_FR: Liste des offres Woocommerce

en: Woocommerce column - use only with woocommerce enabled
fr_FR: Colonne Woocommerce - utiliser uniquement avec woocommerce activé

en: Woocommerce grid - use only with woocommerce enabled
fr_FR: Grille Woocommerce - à utiliser uniquement avec woocommerce activé

en: Woocommerce list - use only with woocommerce enabled
fr_FR: Liste Woocommerce - à utiliser uniquement avec woocommerce activé

en: Woocommerce product box
fr_FR: Boite produit WooCommerce

en: Woocommerce product sidebar
fr_FR: Barre latérale du produit Woocommerce

en: Woocommerce shop sidebar
fr_FR: Barre latérale boutique Woocommerce

en: WordPress Repository
fr_FR: Dépôt WordPress

en: Works only with MDTF
fr_FR: Fonctionne uniquement avec MDTF

en: Works only with Woocommerce
fr_FR: Fonctionne uniquement avec Woocommerce

en: World News
fr_FR: Nouvelles du monde

en: Write message
fr_FR: Écrire message

en: Write to email
fr_FR: Écrire au courrier électronique

en: Write us a letter
fr_FR: Écrire une lettre

en: Year of countdown finish :
fr_FR: Année de fin du compte à rebours:

en: Yellow color box
fr_FR: Boîte de couleur jaune

en: Yes
fr_FR: Oui

en: You already added your deal to this post
fr_FR: Vous avez déjà ajouté votre deal à ce post

en: You can leave all fields blank and enable this field if you want to show button from Main offer of post and timer based on expiration date
fr_FR: Vous pouvez laisser tous les champs vides et activer ce champ si vous voulez afficher le bouton de l'offre principale de poste et de minuterie en fonction de la date d'expiration

en: You can leave blank width and height for using default value
fr_FR: Vous pouvez laisser la largeur et la hauteur vides pour utiliser la valeur par défaut

en: You can leave this field blank
fr_FR: Vous pouvez laisser ce champ vide

en: You can search items only in category Ids, separate by comma
fr_FR: Vous pouvez rechercher des éléments uniquement dans les catégorie Ids, séparés par des virgules

en: You can set several with commas. Be aware of taxonomies with too much items.
fr_FR: Vous pouvez en définir plusieurs avec des virgules. Attention aux taxonomies avec trop d'éléments.

en: You can set theme colors in Theme option - appearance or via Customizer
fr_FR: Vous pouvez définir les couleurs du thème dans l'option Thème - apparence ou via Customizer

en: You have already voted this
fr_FR: Vous avez déjà voté

en: You have successfully created your account! To begin using this site you will need to activate your account via the email we have just sent to your address.
fr_FR: Votre compte a été créé avec succès ! Pour commencer à utiliser ce site, vous devez activer votre compte via l'email que nous vous avons envoyé à votre adresse.

en: You have support until:
fr_FR: Support actif jusqu'au:

en: You haven't set a map location yet
fr_FR: Vous n'avez pas encore défini de lieu sur la carte

en: You may also like&hellip;
fr_FR: Vous aimerez aussi&hellip;

en: You may be interested in&hellip;
fr_FR: Vous pouvez être intéressé par&hellip;

en: You must be <a href="%s">logged in</a> to post a review.
fr_FR: Vous devez être <a href="%s">identifié</a> pour publier un avis.

en: You used not correct name. Please, use your official login name on Envato
fr_FR: Vous avez utilisé un nom incorrect. S'il vous plaît, utilisez votre nom de connexion officiel sur Envato

en: Your Email
fr_FR: Votre Email

en: Your Map Location
fr_FR: Votre emplacement sur la carte

en: Your Rating
fr_FR: Votre note

en: Your Rating:
fr_FR: Votre note :

en: Your Review
fr_FR: Votre Avis

en: Your account was activated successfully! You can now <a href="%s" class="%s">log in</a> with the username and password you provided when you signed up.
fr_FR: Votre compte a été activé avec succès ! Vous pouvez maintenant <a href="%s" class="%s">vous connecter</a> avec le nom d'utilisateur et le mot de passe que vous avez choisi lors de votre inscription.

en: Your account was activated successfully! Your account details have been sent to you in a separate email.
fr_FR: Votre compte a été activé avec succès! Vos informations de compte vous ont été envoyés dans un courriel séparé.

en: Your application has been received. You will be notified by email the results of your application. Currently you can use site as Pending vendor.
fr_FR: Votre demande a été reçue. Vous serez avisé par courriel des résultats de votre demande. Pour le moment, vous pouvez utiliser le site en tant que "Vendeur en attente".

en: Your passwords do not match. Set the same password in both fields
fr_FR: Vos mots de passe ne correspondent pas. Définissez le même mot de passe dans les deux champs

en: Your passwords must have minimum 6 symbols.
fr_FR: Le mot de passe doit contenir minimum 6 caractères.

en: Your shop contact phone number.
fr_FR: Téléphone de contact de votre boutique.

en: Your total score
fr_FR: Votre score total

en: Youtube/Vimeo gallery
fr_FR: Youtube / Vimeo galerie

en: Zipcode
fr_FR: Code postal

en: [%s] Password Reset
fr_FR: [%s] Réinitialiser le mot de passe

en: active %s
fr_FR: actif %s

en: address
fr_FR: adresse

en: all
fr_FR: tout

en: as of
fr_FR: à partir de

en: at checkout.
fr_FR: à la caisse.

en: back
fr_FR: retour

en: back to menu
fr_FR: retour au menu

en: black
fr_FR: noir

en: blue
fr_FR: bleu

en: bottom
fr_FR: bas

en: brand
fr_FR: marque

en: brown
fr_FR: brun

en: buy theme on Themeforest
fr_FR: acheter le thème sur Themeforest

en: by
fr_FR: par

en: clear floats
fr_FR: flotteurs clairs

en: dashed
fr_FR: tirets

en: days left
fr_FR: jours restants

en: dotted
fr_FR: pointillé

en: fadein
fr_FR: fondu

en: fadeout
fr_FR: fadeOut

en: from
fr_FR: à partir de

en: gallery
fr_FR: galerie

en: gold
fr_FR: or

en: green
fr_FR: vert

en: grey
fr_FR: gris

en: here
fr_FR: ici

en: if you want to show posts of any custom taxonomies. Example of setting this field: taxonomies=product_cat+77,96,12
fr_FR: si vous souhaitez afficher les messages de n’importe quel taxonomies personnalisées. Exemple de configuration du champ : taxonomies = product_cat + 77, 96, 12

en: if you want to sort panel before posts, write id of panel
fr_FR: si vous voulez trier le panneau avant les articles, écrire le ID du panneau

en: left
fr_FR: gauche

en: month
fr_FR: mois

en: more
fr_FR: plus

en: music
fr_FR: musique

en: new
fr_FR: neuf

en: no comments
fr_FR: aucun commentaire

en: no ratings
fr_FR: aucune évaluation

en: none
fr_FR: aucun

en: out of
fr_FR: hors de

en: pink
fr_FR: rose

en: product
fr_FR: produit

en: purple
fr_FR: pourpre

en: red
fr_FR: rouge

en: regular
fr_FR: normal

en: review
fr_FR: avis

en: reviews
fr_FR: avis

en: right
fr_FR: droite

en: rosy
fr_FR: rose

en: solid
fr_FR: solide

en: tab for instructions on how to complete registration.
fr_FR: onglet pour obtenir des instructions sur la façon de procéder à l'enregistrement.

en: teal
fr_FR: turquoise

en: top
fr_FR: haut

en: type without %
fr_FR: tapez sans %

en: unknown
fr_FR: inconnu

en: used
fr_FR: d'occasion

en: yellow
fr_FR: jaune
