rehub_translation - en to es_ES translation catalogue (1282 entries)

en: Demo Import
es_ES: importación de demostración

en: Import Demo
es_ES: importación de demostración

en: Install plugins
es_ES: Instalar plugins

en: Activate option
es_ES: Activar

en: Comparison
es_ES: Comparación

en: Other
es_ES: Otras

en: Support and tips
es_ES: Soporte y consejos

en: Theme Options
es_ES: Opciones del Tema

en: Welcome to ReHub Theme!
es_ES: ¡Bienvenido a ReHub Theme!

en: Theme is registered on your site!
es_ES: ¡Tema registrado en su sitio!

en: You have support until:
es_ES: Usted tiene soporte hasta:

en: (extend support)
es_ES: (extender soporte)

en: If you need automatic theme updates, install Envato Market plugin from
es_ES: Si necesita actualizaciones automáticas de temas, instale el complemento Envato Market desde

en: Plugins Tab
es_ES: Pestaña de plugins

en: ReHub Theme is now installed and ready to use! Please register your purchase to get support, automatic theme updates, demo stacks, bonuses.
es_ES: ¡ReHub Theme está instalado y listo para usar! Registra tu compra para obtener soporte, actualizaciones automáticas de temas, demostraciones y bonificaciones.

en: Registration
es_ES: Registro

en: To get access to demo stacks, you first must register your purchase.<br />
    See the
es_ES: Para tener acceso a las demostraciones, primero debe registrar su compra.<br>
    Verlas

en: Product Registration
es_ES: Registro de producto

en: tab for instructions on how to complete registration.
es_ES: pestaña para ver las instrucciones acerca de como completar el registro.

en: Download
es_ES: Descargar

en: Preview
es_ES: Vista previa

en: Version:
es_ES: Versión:

en: Available Version:
es_ES: Versión disponible:

en: Active:
es_ES: Activo:

en: Register theme to get link
es_ES: Registre el tema para obtener el enlace

en: To access our support forum, demo stacks, bonuses, you must be official buyer.<br />
            If you don't have official license of theme -
es_ES: Para acceder a nuestro foro de soporte, demostraciones, bonos, debe ser comprador oficial.<br />
            Si no tienes licencia oficial del tema -

en: buy theme on Themeforest
es_ES: comprar el tema en Themeforest

en: Video Tutorials
es_ES: Vídeo tutoriales

en: We have a growing library of video tutorials to help teach you the different aspects of using ReHub Theme.
es_ES: Tenemos una creciente biblioteca de videos tutoriales para ayudarlo y enseñarle los diferentes aspectos del uso de ReHub Theme.

en: Watch Videos
es_ES: Ver vídeos

en: Documentation
es_ES: Documentación

en: This is the place where you should start to learn enhanced functions of ReHub Theme.
es_ES: Este es el lugar donde debe empezar a aprender funciones mejoradas de ReHub Theme.

en: Advanced tutorials
es_ES: Tutoriales avanzados

en: Our knowledgebase contains additional content that is not inside of our documentation. This information is more specific and teach advanced technics of ReHub Theme.
es_ES: Nuestra base de conocimiento contiene contenido adicional que no está dentro de nuestra documentación. Esta información es más específica y enseña técnicas avanzadas de ReHub Theme.

en: Check tutorials
es_ES: Ver tutoriales

en: Submit A Ticket
es_ES: Enviar un ticket

en: We offer excellent support through Themeforest comment system. Write to us from your account on Themeforest.
es_ES: Ofrecemos excelente soporte a través del sistema de comentarios de Themeforest. Escríbanos desde su cuenta en Themeforest.

en: Submit A Question
es_ES: Enviar una consulta

en: Write us a letter
es_ES: Escríbanos una carta

en: Want to send private information or access to your site? Use this link to contact us with email
es_ES: ¿Desea enviar información privada o acceso a su sitio? Utilice este enlace para contactarnos por correo electrónico

en: Write to email
es_ES: Escribir correo electrónico

en: Give us a new Idea
es_ES: Danos una nueva Idea

en: Want to give idea for new updates. Use our site
es_ES: Quieres dar una idea para nuevas actualizaciones. Use nuestro sitio

en: Give an Idea
es_ES: Dar una Idea

en: Registration Complete! You have full access to theme data now.
es_ES: ¡Registro completo! Ahora tienes acceso completo a los datos del tema.

en: here
es_ES: aquí

en: Buy this item
es_ES: Comprar este artículo

en: days left
es_ES: días restantes

en: Last day
es_ES: Último día

en: Coupon is Expired
es_ES: El cupón está caducado

en: Best price
es_ES: Mejor precio

en: See it
es_ES: Míralo

en: See deal
es_ES: Ver oferta

en: Expired
es_ES: Caducado

en: View all posts in %s
es_ES: Ver todos las publicaciones en %s

en: View Conversation
es_ES: Ver conversación

en: Comment %s
es_ES: Comentario %s

en: Mark as Favorite
es_ES: Marcar como favorito

en: Favorite
es_ES: Favorito

en: Remove Favorite
es_ES: Eliminar favorito

en: Delete
es_ES: Eliminar

en: Comment
es_ES: Comentario

en: Cancel
es_ES: Cancelar

en: Add new
es_ES: Añadir nuevo

en: Edit
es_ES: Editar

en: Private Message
es_ES: Mensaje privado

en: Join Group
es_ES: Unirse al grupo

en: Published a new product
es_ES: Publicar un nuevo producto

en: Products
es_ES: Productos

en: %1$s posted a new <a href="%2$s">product</a>
es_ES: %1$s publico un nuevo <a href="%2$s">producto</a>

en: %1$s posted a new <a href="%2$s">product</a>, on the site %3$s
es_ES: %1$s publico un nuevo <a href="%2$s">producto</a>, en el sitio %3$s

en: I am interested in:
es_ES: Estoy interesado en:

en: active %s
es_ES: activo %s

en: There were no groups found.
es_ES: No hemos encontrados grupos.

en: All Groups %s
es_ES: Todos los grupos %s

en: My Groups %s
es_ES: Mis grupos %s

en: Order By:
es_ES: Ordenar por:

en: Last Active
es_ES: Último activo

en: Most Members
es_ES: Más usuarios

en: Newly Created
es_ES: Creado recientemente

en: Alphabetical
es_ES: Alfabéticamente

en: (Show full)
es_ES: (Mostrar todo)

en: Group Admins
es_ES: Administradores de grupo

en: Group Mods
es_ES: Moderador de grupo

en: More
es_ES: Más

en: Remove Invite
es_ES: Eliminar Invitación

en: Select friends to invite.
es_ES: Selecciona amigos a invitar.

en: No members were found.
es_ES: No se ha encontrado ningún miembro.

en: Show next
es_ES: Mostrar siguiente

en: Accept
es_ES: Aceptar

en: Reject
es_ES: Rechazar

en: There are no pending membership requests.
es_ES: No hay solicitudes de membresía pendientes.

en: Your account was activated successfully! Your account details have been sent to you in a separate email.
es_ES: ¡Su cuenta fue activada exitosamente! Los detalles de su cuenta se le han enviado en un correo electrónico.

en: Please provide a valid activation key.
es_ES: Por favor, provea una clave valida de activación.

en: Activation Key:
es_ES: Clave de activación:

en: Sorry, no members were found.
es_ES: Lo siento, no se han encontrado miembros.

en: All Members %s
es_ES: Todos los miembros %s

en: My Friends %s
es_ES: Mis amigos %s

en: Newest Registered
es_ES: Nuevo registrado

en: Last active
es_ES: Último activo

en: (Read more)
es_ES: (Leer más)

en: SHARE:
es_ES: COMPARTIR:

en: Comments
es_ES: Comentarios

en: Likes
es_ES: Me gusta

en: Submitted
es_ES: Enviado

en: Followers
es_ES: Seguidores

en: Following
es_ES: Siguiendo

en: Friends
es_ES: Amigos

en: Owner of shop
es_ES: Propietario de la tienda

en: Product Votes
es_ES: Me gusta

en: Total products
es_ES: Total de productos

en: Search Products...
es_ES: Buscar productos...

en: Pages:
es_ES: Paginas:

en: Install Required Plugins
es_ES: Instalar plugins necesarios

en: Install Plugins
es_ES: Instalar plugins

en: Installing Plugin: %s
es_ES: Instalando plugin: %s

en: Updating Plugin: %s
es_ES: Actualizando el plugin: %s

en: Something went wrong with the plugin API.
es_ES: Algo salió mal con la API del complemento.

en: This theme requires the following plugin: %1$s. | This theme requires the following plugins: %1$s.
es_ES[0]: Este tema requiere el siguiente plugin: %1$s.
es_ES[1]: Este tema requiere los siguientes plugins: %1$s.

en: This theme recommends the following plugin: %1$s. | This theme recommends the following plugins: %1$s.
es_ES[0]: Este tema recomienda el siguiente plugin: %1$s.
es_ES[1]: Este tema recomienda los siguientes plugins:%1$s.

en: The following plugin needs to be updated to its latest version to ensure maximum compatibility with this theme: %1$s. | The following plugins need to be updated to their latest version to ensure maximum compatibility with this theme: %1$s.
es_ES[0]: El siguiente plugin debe actualizarse a su última versión para garantizar la máxima compatibilidad con este tema: %1$s.
es_ES[1]: Los siguientes plugins deben actualizarse a su última versión para garantizar la máxima compatibilidad con este tema: %1$s.

en: There is an update available for: %1$s. | There are updates available for the following plugins: %1$s.
es_ES[0]: Hay una actualización disponible para: %1$s.
es_ES[1]: Hay actualizaciones disponibles para los siguientes plugins: %1$s.

en: The following required plugin is currently inactive: %1$s. | The following required plugins are currently inactive: %1$s.
es_ES[0]: El siguiente plugin requerido actualmente está inactivo: %1$s.
es_ES[1]: Los siguientes plugins necesarios están actualmente inactivos: %1$s.

en: The following recommended plugin is currently inactive: %1$s. | The following recommended plugins are currently inactive: %1$s.
es_ES[0]: El siguiente plugin recomendado actualmente está inactivo: %1$s.
es_ES[1]: Los siguientes plugins recomendados están actualmente inactivos: %1$s.

en: Begin installing plugin | Begin installing plugins
es_ES[0]: Comience a instalar el plugin
es_ES[1]: Comience a instalar los plugins

en: Begin updating plugin | Begin updating plugins
es_ES[0]: Comience a actualizar el plugin
es_ES[1]: Comience a actualizar los plugins

en: Begin activating plugin | Begin activating plugins
es_ES[0]: Comience a activar el plugin
es_ES[1]: Comience a activar los plugins

en: Return to Required Plugins Installer
es_ES: Volver al instalador de plugins necesarios

en: Return to the Dashboard
es_ES: Volver al Panel de Control

en: Plugin activated successfully.
es_ES: El plugin se activó con éxito.

en: No action taken. Plugin %1$s was already active.
es_ES: Ninguna acción realizada. El plugin %1$s ya estaba activo.

en: Plugin not activated. A higher version of %s is needed for this theme. Please update the plugin.
es_ES: Plugin no activado. Una versión actualizada de %s es necesaria para este tema. Por favor actualice el plugin.

en: All plugins installed and activated successfully. %1$s
es_ES: Todos los plugins fueron instalados y activados correctamente. %1$s

en: Dismiss this notice
es_ES: Desactivar este aviso

en: There are one or more required or recommended plugins to install, update or activate.
es_ES: Hay uno o más complementos necesarios o recomendados para instalar, actualiza o activa.

en: Please contact the administrator of this site for help.
es_ES: Por favor, póngase en contacto con el administrador de este sitio en busca de ayuda.

en: Update Required
es_ES: Actualización requerida

en: Required
es_ES: Requerido

en: Recommended
es_ES: Recomendado

en: WordPress Repository
es_ES: WordPress repositorio

en: External Source
es_ES: Fuente externa

en: Not Installed
es_ES: No Instalado

en: Installed But Not Activated
es_ES: Instalado pero no activado

en: Active
es_ES: Activo

en: Required Update not Available
es_ES: Actualización requerida No disponible

en: Requires Update
es_ES: Requiere actualizar

en: Update recommended
es_ES: Actualizacion recomendada

en: unknown
es_ES: desconocido

en: Installed version:
es_ES: Versión instalada:

en: Minimum required version:
es_ES: Versión mínima necesaria:

en: Available version:
es_ES: Versión disponible:

en: No plugins to install, update or activate.
es_ES: Hay uno o más complementos necesarios o recomendados para instalar, actualiza o activa.

en: Source
es_ES: Fuente

en: Type
es_ES: Tipo

en: Version
es_ES: Versión

en: Status
es_ES: Estado

en: Install %2$s
es_ES: Instalar %2$s

en: Update %2$s
es_ES: Actualizar %2$s

en: Activate %2$s
es_ES: Activar %2$s

en: Install
es_ES: Instalar

en: Update
es_ES: Actualizar

en: Activate
es_ES: Activar

en: No plugins were selected to be installed. No action taken.
es_ES: No fueron seleccionados plugins para ser instalados . Ninguna acción tomada.

en: No plugins were selected to be updated. No action taken.
es_ES: No fueron seleccionados plugins para ser actualizados. Ninguna acción tomada.

en: No plugins are available to be installed at this time.
es_ES: No hay plugins disponibles para ser instalados en este momento.

en: No plugins are available to be updated at this time.
es_ES: No hay plugins disponibles para ser actualizado en este momento.

en: No plugins were selected to be activated. No action taken.
es_ES: No fueron seleccionados plugins para ser actualizados. Ninguna acción tomada.

en: No plugins are available to be activated at this time.
es_ES: No hay plugins disponibles para ser actualizado en este momento.

en: Plugin activation failed.
es_ES: Activación del plugin falló.

en: Updating Plugin %1$s (%2$d/%3$d)
es_ES: Actualizando plugin %1$s (%2$d/%3$d)

en: An error occurred while installing %1$s: <strong>%2$s</strong>.
es_ES: Se produjo un error durante la instalación de %1$s: <strong>%2$s</strong>.

en: The installation of %1$s failed.
es_ES: La instalación de %1$s falló.

en: The installation and activation process is starting. This process may take a while on some hosts, so please be patient.
es_ES: El proceso de instalación y activación se está iniciando. Este proceso puede tardar varios minutos en algunos servidores, así que por favor sea paciente.

en: %1$s installed and activated successfully.
es_ES: %1$s instalado y activado satisfactoriamente.

en: Show Details
es_ES: Mostrar detalles

en: Hide Details
es_ES: Ocultar detalles

en: All installations and activations have been completed.
es_ES: Todas las instalaciones y activaciones han sido completadas.

en: Installing and Activating Plugin %1$s (%2$d/%3$d)
es_ES: Instalando y activando plugin %1$s (%2$d/%3$d)

en: The installation process is starting. This process may take a while on some hosts, so please be patient.
es_ES: El proceso de instalación está iniciando. Este proceso puede tardar varios minutos en algunas servidores, así que por favor sea paciente.

en: %1$s installed successfully.
es_ES: %1$s instalado y activado satisfactoriamente.

en: All installations have been completed.
es_ES: Todas las instalaciones se han completado.

en: Installing Plugin %1$s (%2$d/%3$d)
es_ES: Instalando Plugin %1$s (%2$d/%3$d)

en: We will be happy to hear your thoughts
es_ES: Estaremos encantados de escuchar lo que piensas

en: 1 Comment
es_ES: 1 Comentario

en: Leave a reply
es_ES: Deje una respuesta

en: Cancel reply
es_ES: Cancelar respuesta

en: Submit
es_ES: Publicar

en: Name
es_ES: Nombre

en: E-mail
es_ES: Correo electronico

en: Website
es_ES: Sitio web

en: Product
es_ES: Producto

en: Features
es_ES: Destacados

en: Photos
es_ES: Fotos

en: & Free shipping
es_ES: & Envío gratis

en: Reveal coupon
es_ES: Mostrar cupón

en: Didn't find the right price? Set price alert below
es_ES: ¿No encontró el precio correcto? Establecer la alerta de precios a continuación

en: Lowest price Product
es_ES: Producto al precio más bajo

en: Your Email
es_ES: Tu correo electrónico

en: Desired price
es_ES: Precio deseado

en: Start tracking
es_ES: Iniciar seguimiento

en: Price history for
es_ES: Historial de precios para

en: Latest updates:
es_ES: Ultimas actualizaciones:

en: Since:
es_ES: Desde:

en: Highest Price:
es_ES: Mayor precio:

en: Lowest Price:
es_ES: Menor precio:

en: Photo %s on Flickr
es_ES: Foto %s en Flickr

en: Follow
es_ES: Seguir

en: Used
es_ES: Usado

en: used
es_ES: usado

en: from
es_ES: de

en: Show all
es_ES: Mostrar todo

en: Last Amazon price update was:
es_ES: La última actualización de precios de Amazon fue:

en: Product prices and availability are accurate as of the date/time indicated and are subject to change. Any price and availability information displayed on Amazon.com (Amazon.in, Amazon.co.uk, Amazon.de, etc) at the time of purchase will apply to the purchase of this product.
es_ES: Los precios y la disponibilidad de los productos son precisos a la fecha / hora indicada y están sujetos a cambios. Cualquier información de precios y disponibilidad que se muestre en Amazon.com (Amazon.es, Amazon.co.uk, Amazon.de, etc.) en el momento de la compra se aplicará a la compra de este producto.

en: new
es_ES: nuevo

en: Buy Now
es_ES: Compra ahora

en: Set Alert for Product
es_ES: Establecer alerta para el producto

en: %s ago
es_ES: hace %s

en: Condition:
es_ES: Condición:

en: Contact vendor
es_ES: Contactar al vendedor

en: Description:
es_ES: Descripción:

en: Search in this shop
es_ES: Buscar en la tienda

en: Reviews
es_ES: Reseñas

en: Review
es_ES: Reseña

en:  No Review Yet
es_ES:  Sin comentarios aún

en: Sorry no more offers available
es_ES: Lo sentimos no hay más ofertas disponibles

en: no ratings
es_ES: sin calificaciones

en: Details
es_ES: Detalles

en: More offers
es_ES: Más ofertas

en: Items
es_ES: Artículos

en: About
es_ES: Nosotros

en: Shop owner:
es_ES: Propietario de la tienda:

en: Total submitted
es_ES: Total añadidos

en: Show full profile
es_ES: Ver perfil completo

en: Terms and Conditions
es_ES: Términos y Condiciones

en: Store Location
es_ES: Ubicación de la tienda

en: Contact Vendor
es_ES: Contactar al vendedor

en: back
es_ES: atrás

en: That's all
es_ES: Eso es todo

en: Your Rating:
es_ES: Tu valoración:

en: Here is your coupon code
es_ES: Aquí está tu código de cupón

en: Code is copied
es_ES: El código ha sido copiado

en: Go to
es_ES: Ir a

en:  and use this Offer.
es_ES:  y use esta Oferta.

en: Or check your new window for opened website
es_ES: O revise su nueva ventana para abrir el sitio web

en: Primary Menu
es_ES: Menú principal

en: Top Menu
es_ES: Menú superior

en: User Logged In Menu
es_ES: Menú de usuario registrado

en: no comments
es_ES: sin comentarios

en: 1 comment
es_ES: 1 comentario

en: % comments
es_ES: % comentarios

en:  Reply
es_ES:  Responder

en: %1$s at %2$s
es_ES: %1$s a %2$s

en: Sorry, but you do not have the correct permissions to install the %s plugin. Contact the administrator of this site for help on getting the plugin installed. | Sorry, but you do not have the correct permissions to install the %s plugins. Contact the administrator of this site for help on getting the plugins installed.
es_ES[0]: Lo sentimos, pero no tienes los permisos correctos para instalar el complemento %s. Póngase en contacto con el administrador de este sitio para obtener ayuda sobre cómo instalar el complemento.
es_ES[1]: Lo sentimos, pero no tienes los permisos correctos para instalar los complementos %s. Póngase en contacto con el administrador de este sitio para obtener ayuda sobre cómo instalar el complemento.

en: Sorry, but you do not have the correct permissions to activate the %s plugin. Contact the administrator of this site for help on getting the plugin activated. | Sorry, but you do not have the correct permissions to activate the %s plugins. Contact the administrator of this site for help on getting the plugins activated.
es_ES[0]: Lo sentimos, pero no tienes los permisos correctos para activar el complemento %s. Póngase en contacto con el administrador de este sitio para obtener ayuda sobre la activación del complemento.
es_ES[1]: Lo sentimos, pero no tienes los permisos correctos para activar los complementos %s. Póngase en contacto con el administrador de este sitio para obtener ayuda sobre la activación del complemento.

en: Sorry, but you do not have the correct permissions to update the %s plugin. Contact the administrator of this site for help on getting the plugin updated. | Sorry, but you do not have the correct permissions to update the %s plugins. Contact the administrator of this site for help on getting the plugins updated.
es_ES[0]: Lo sentimos, pero no tiene los permisos correctos para actualizar el complemento %s. Póngase en contacto con el administrador de este sitio para obtener ayuda sobre cómo actualizar el complemento.
es_ES[1]: Lo sentimos, pero no tiene los permisos correctos para actualizar los complementos %s. Póngase en contacto con el administrador de este sitio para obtener ayuda sobre cómo actualizar el complemento.

en: Return to Required Plugins Installer and Activate plugins
es_ES: Volver a la instalación de plugins necesarios y activar los plugins

en: All plugins installed and activated successfully. %s
es_ES: Todos los plugins instalados y activados con éxito. %s

en: Buy It Now
es_ES: Comprar ahora

en: Specification
es_ES: Especificaciones

en: Deals
es_ES: Ofertas

en: Added to wishlist
es_ES: Añadido a tus favoritos

en: Removed from wishlist
es_ES: Eliminado de tus favoritos

en: Check Deals
es_ES: Ver ofertas

en: READ MORE  +
es_ES: LEER MÁS +

en: Your total score
es_ES: Tu puntuacion total

en: Review heading
es_ES: Encabezado de reseña

en: Review summary
es_ES: Resumen de la reseña

en: PROS. Add each from separate line
es_ES: PROS. Agregar cada uno por línea separada

en: CONS. Add each from separate line
es_ES: CONS. Agregar cada uno por línea separada

en: No results
es_ES: Sin resultados

en: View all results
es_ES: Ver todos los resultados

en: Next
es_ES: Siguiente

en: No more!
es_ES: ¡Nada más!

en: Use before:
es_ES: Usar antes:

en: Save
es_ES: Guardar

en: Get more coupons on:
es_ES: Obten mas cupones en:

en: Print coupon
es_ES: Imprimir cupón

en: Code is copied.
es_ES: El código se ha copiado.

en: Use code on page
es_ES: Usa el código en la página

en: at checkout.
es_ES: al momento de pagar.

en: Offer does not exists
es_ES: La oferta no existe

en: Image
es_ES: Imagen

en: Type of content area
es_ES: Tipo de area de contenido

en: Full width of browser window
es_ES: Ancho completo de la ventana del navegador

en: How to show header?
es_ES: ¿Cómo mostrar el encabezado?

en: Default
es_ES: Por defecto

en: Disable header
es_ES: Desactivar encabezado

en: Transparent
es_ES: Transparente

en: Yes
es_ES: Sí

en: Disable menu
es_ES: Desactivar menú

en: Disable footer
es_ES: Desactivar pie de página

en: Home
es_ES: Inicio

en: Archive category "%s"
es_ES: Archivo de la categoría "%s"

en: Search results for "%s"
es_ES: Resultados de búsqueda para "%s"

en: Posts with tag "%s"
es_ES: Publicaciones con etiqueta "%s"

en: Author archive "%s"
es_ES: Archivo del autor "%s"

en: back to menu
es_ES: regresar al menú

en: Best deal at:
es_ES: Mejor oferta en:

en: Url of Twitter page
es_ES: Link de Twitter

en: Url of Facebook page
es_ES: Link de Facebook

en: Url of Google Plus page
es_ES: Link de Google+

en: Url of Tumblr page
es_ES: Link de Tumblr

en: Url of Instagram page
es_ES: Link de Instagram

en: Url of Vk.com page
es_ES: Link de Vk.com

en: Url of Youtube page
es_ES: Link de Youtube

en: Hot Meter & Thumbs Likes
es_ES: Hot meter & Me gusta

en: Awards %_plural% to Author for post likes via the Hot Meter.
es_ES: Premios % _plural% al autor para publicar me gusta a través de los pulgares.

en: Author Content is liked
es_ES: Le gusta el contenido del autor

en: Limit
es_ES: Límite

en: Author Content is disliked
es_ES: Ya no le gusta el contenido del autor

en: Owner of shop:
es_ES: Tienda:

en: No Ratings Yet!
es_ES: ¡Aún no hay calificaciones!

en: Be the first one!
es_ES: ¡Sé el primero!

en: User Rating:
es_ES: Calificación del usuario:

en: votes
es_ES: votos

en: Add your review
es_ES: Añade tu reseña

en: User rating
es_ES: Calificación del usuario

en: Total Score
es_ES: Puntaje total

en: reviews
es_ES: reseñas

en: Expert Score
es_ES: Puntaje de experto

en: User's score
es_ES: Puntuacion del usuario

en: Read reviews and comments
es_ES: Leer reseñas y comentarios

en: Helpful
es_ES: Útil

en: Unhelpful
es_ES: No útil

en: You have already voted this
es_ES: Ya votaste esto

en: Sidebar Area
es_ES: Area de sidebar

en: Footer 1
es_ES: Pie de página 1

en: Footer 2
es_ES: Pie de página 2

en: Footer 3
es_ES: Pie de página 3

en: Woocommerce shop sidebar
es_ES: Barra lateral de tienda WooCommerce

en: Woocommerce product sidebar
es_ES: Barra lateral de productos WooCommerce

en: Use Coupon Code:
es_ES: Usar código de cupón:

en: Use Coupon:
es_ES: Utilice el cupón:

en: Vote down
es_ES: Voto negativo

en: Vote up
es_ES: Voto positivo

en: Deal Score
es_ES: Puntuación

en: Rated
es_ES: Clasificado

en: out of
es_ES: fuera de

en: User review
es_ES: Reseña del usuario

en: Type of row
es_ES: Tipo de fila

en: Container with sidebar?
es_ES: ¿Contenedor con barra lateral?

en: Is this container with sidebar? Enable this option and use 2/3 + 1/3 layout for better compatibility if you want to add sidebar widget area.
es_ES: ¿Este contenedor tiene barra lateral? Habilite esta opción y use el diseño de 2/3 + 1/3 para una mejor compatibilidad si desea agregar el área del widget de la barra lateral.

en: Make sidebar with smart scroll function?
es_ES: ¿Hacer la barra lateral con la función de desplazamiento inteligente?

en: Disable center alignment?
es_ES: ¿Deshabilitar el alineado en el centro?

en: By default, all post modules have center alignment and max width as 1200px, you can disable this.
es_ES: Por defecto, todos los módulos de publicaciones tienen alineación central y un ancho máximo de 1200px, puede deshabilitarlo.

en: Title
es_ES: Título

en: all
es_ES: todos

en: gallery
es_ES: galería

en: review
es_ES: reseña

en: music
es_ES: música

en: Data source
es_ES: Fuente de datos

en: Category or tag
es_ES: Categoría o etiqueta

en: Manual select and order
es_ES: Selección manual y orden

en: Is editor choice
es_ES: Es selección del editor

en: Custom post type and taxonomy
es_ES: Tipo de publicación personalizada y taxonomía

en: Category
es_ES: Categoría

en: Enter names of categories. Or leave blank to show all
es_ES: Ingresa los nombres de las categorías. O deja en blanco para mostrar todo

en: Category exclude
es_ES: Excluir categoría

en: Enter names of categories to exclude
es_ES: Escriba nombres de categorías a excluir

en: Tags
es_ES: Etiquetas

en: Enter names of tags. Or leave blank to show all
es_ES: Ingresa los nombres de las etiquetas. O deja en blanco para mostrar todo

en: Tags exclude
es_ES: Excluir etiquetas

en: Enter names of tags to exclude.
es_ES: Escriba nombres de etiquetas a excluir.

en: Post names
es_ES: Nombres de publicaciones

en: Or enter names of posts.
es_ES: O ingresa los nombres de las publicaciones.

en: Editor label
es_ES: Etiqueta del editor

en: Editor choice
es_ES: Elección del editor

en: Custom label 2
es_ES: Etiqueta personalizada 2

en: Custom label 3
es_ES: Etiqueta personalizada 3

en: Custom label 4
es_ES: Etiqueta personalizada 4

en: Select admin label. You can customize labels in theme option - custom badges for posts
es_ES: Seleccione etiqueta de administrador. Puedes personalizar las etiquetas en la Opciones del Tema: Insignias Personalizadas para publicaciones

en: Post type
es_ES: Tipo de publicación

en: Taxonomy slug
es_ES: Slug de taxonomía

en: Enter slug of your taxonomy. Examples: if you want to use post categories - use <strong>category</strong>. If you want to use woocommerce product category - use <strong>product_cat</strong>, woocommerce tags - <strong>product_tag</strong>
es_ES: Ingresa el slug de su taxonomía. Ejemplos: Si desea utilizar categorías post - use <strong>categoría</strong>. Si desea usar la categoría de producto WooCommerce - Utilice <strong>product_cat</strong>, WooCommerce etiquetas - <strong>product_tag</strong>

en: Taxonomy term slug
es_ES: Término de la taxonomía

en: Enter term slug of your taxonomy if you want to show only posts from this taxonomy term
es_ES: Ingrese el término slug de su taxonomía si desea mostrar solo las publicaciones de este término taxonómico

en: Taxonomy term slug exclude
es_ES: Excluir slug de término de taxonomía

en: Enter slug of your taxonomy term to exclude
es_ES: Ingrese slug de su término de taxonomía para excluir

en: Deal filter
es_ES: Filtro de oferta

en: Show discounts (not expired)
es_ES: Mostrar descuentos (no caducados)

en: Only offers, excluding coupons (not expired)
es_ES: Solo ofertas, excluyendo cupones (no caducados)

en: Only coupons (not expired)
es_ES: Sólo cupones (no caducados)

en: Show all except expired
es_ES: Mostrar todo excepto caducado

en: Only expired offers (which have expired date)
es_ES: Solo ofertas caducadas (que ha vencido la fecha)

en: Only with reviews
es_ES: Solo con comentarios

en: Choose deal type if you use Posts as offers
es_ES: Elija el tipo de acuerdo si usa publicaciones como ofertas

en: Price range
es_ES: Rango de precios

en: Set price range to show. Works only for posts with Main Post offer section. Example of using: 0-100. Will show products with price under 100
es_ES: Establecer el rango de precios para mostrar. Funciona solo para publicaciones con la sección de ofertas de publicaciones principales. Ejemplo de uso: 0-100. Mostrará productos con precio inferior a 100

en: Data settings
es_ES: Configuración de datos

en: Order by
es_ES: Ordenar por

en: Date
es_ES: Fecha

en: Order by post ID
es_ES: Ordenar por ID de publicación

en: Last modified date
es_ES: Fecha de última modificación

en: Number of comments
es_ES: Numero de comentarios

en: Meta value
es_ES: Valor meta

en: Meta value number
es_ES: Número de valor Meta

en: Views
es_ES: Vistas

en: Show hottest sorted by date
es_ES: Mostrar mas populares ordenados por fecha

en: Price
es_ES: Precio

en: Discount
es_ES: Descuento

en: Random order
es_ES: Orden aleatorio

en: Select order type. If "Meta value" or "Meta value Number" is chosen then meta key is required.
es_ES: Seleccionar el tipo de orden. Si elige “Meta value” o “Meta value Number” se requiere la clave meta.

en: Sorting
es_ES: Clasificación

en: Descending
es_ES: Descendiente

en: Ascending
es_ES: Ascendente

en: Select sorting order.
es_ES: Seleccionar el orden de clasificación.

en: Meta key
es_ES: Meta Key

en: Input meta key for ordering.
es_ES: Ingresa una clave meta para ordenar.

en: Choose post formats
es_ES: Elija formatos de publicación

en: Choose post formats to display or leave blank to display all
es_ES: Elija los formatos de publicación para mostrar o dejar en blanco para mostrar todo

en: Offset
es_ES: Compensar

en: Number of products to offset
es_ES: Número de productos para compensar

en: Filter by date
es_ES: Filtrar por fecha

en: All
es_ES: Todos

en: Published last 24 hours
es_ES: Publicado en últimas 24 horas

en: Published last 7 days
es_ES: Publicado en últimos 7 días

en: Published last month
es_ES: Publicado el mes pasado

en: Published last year
es_ES: Publicado el año pasado

en: Number of products to display
es_ES: Número de productos a mostrar

en: Pagination type
es_ES: Tipo de paginacion

en: No pagination
es_ES: Sin paginacion

en: Simple pagination
es_ES: Paginacion simple

en: Infinite scroll
es_ES: Scroll infinito

en: New item will be added by click
es_ES: Se agregará un nuevo elemento haciendo clic

en: Tag
es_ES: Etiqueta

en: Type of products
es_ES: Tipo de productos

en: Enter names of categories
es_ES: Introducir el nombre de categorías

en: Enter names of tags
es_ES: Introducir el nombre de las etiquetas

en: Product names
es_ES: Nombres de productos

en: Type of product
es_ES: Tipo de producto

en: Recent products
es_ES: Productos recientes

en: Featured products
es_ES: Productos destacados

en: Sale products
es_ES: Productos en venta

en: Best selling products
es_ES: Productos más vendidos

en: User ID
es_ES: ID Usuario

en: Add user ID to show only his posts
es_ES: Agregar ID de usuario para mostrar solo sus publicaciones

en: Show by date
es_ES: Mostrar por fecha

en: Taxonomy
es_ES: Taxonomía

en: Enter slug of your taxonomy. Example, taxonomy for product brand - is <strong>store</strong>. For color attribute - <strong>pa_color</strong>, for product tags - <strong>product_tag</strong>
es_ES: Ingresa el slug de su taxonomía. Ejemplo, taxonomía para la marca de producto - es <strong>store</strong>. Para atributo de color - <strong>pa_color</strong>, para etiquetas de productos - <strong>product_tag</strong>

en: Enter slug of your taxonomy term if you want to show only posts from certain taxonomy term. Example, for store taxonomy - amazon, for color - black
es_ES: Ingresa el slug de su término de taxonomía si desea mostrar solo publicaciones de cierto término de taxonomía. Ejemplo, para taxonomía de tienda - amazon, for color - black

en: Filter panel
es_ES: Panel de filtro

en: Enable panel?
es_ES: ¿Habilitar panel?

en: Label
es_ES: Etiqueta

en: Enter title for filter button
es_ES: Ingrese el título para el botón de filtro

en: Type of filter
es_ES: Tipo de filtro

en: Show all posts
es_ES: Mostrar todas las publicaciones

en: Sort by comments count
es_ES: Ordenar por cantidad de comentarios

en: Sort by meta field
es_ES: Ordenar por campo meta

en: Sort by expiration date
es_ES: Ordenar por fecha de vencimiento

en: Sort by price range
es_ES: Ordenar por rango de precios

en: Sort by taxonomy
es_ES: Ordenar por taxonomía

en: Show only deals
es_ES: Mostrar solo ofertas

en: Show only coupons
es_ES: Mostrar solo cupones

en: Type key for meta
es_ES: Teclear clave para meta

en: Use filter taxonomy within general taxonomy option
es_ES: Usar la taxonomía de filtros dentro de la opción de taxonomía general

en: Filter by date of publishing
es_ES: Filtrar por fecha de publicacion

en: Taxonomy dropdown
es_ES: Taxonomía desplegable

en: Taxonomy ids
es_ES: Ids de taxonomía

en: Type here ids of taxonomy separated by comma  which you need to show. Leave empty to show all
es_ES: Escriba aquí los ID de taxonomía separados por coma que debe mostrar. Déjalo vacío para mostrar todo

en: Taxonomy dropdown label
es_ES: Etiqueta de lista desplegable de taxonomía

en: Type here label for dropdown
es_ES: Escriba aquí la etiqueta para el desplegable

en: Image size
es_ES: Tamaño de imagen

en: Same window
es_ES: Misma ventana

en: New window
es_ES: Nueva ventana

en: Module title
es_ES: Título del módulo

en: Content modules
es_ES: Módulos de contenido

en: Title for modules
es_ES: Título para módulos

en: Color for title
es_ES: Color del título

en: Default is black
es_ES: Por defecto es negro

en: Color for title background
es_ES: Color de fondo del título

en: Default is transparent
es_ES: Por defecto es transparente

en: Size of title
es_ES: Tamaño del título

en: Middle
es_ES: Mediano

en: Big
es_ES: Grande

en: Small
es_ES: Pequeño

en: Extra Big
es_ES: Extra grande

en: Extra Small
es_ES: Extra pequeño

en: Disable bold?
es_ES: ¿Desactivar la negrita?

en: Icon
es_ES: Icono

en: Title Position
es_ES: Posición del título

en: Left
es_ES: Izquierda

en: Right
es_ES: Derecha

en: Center
es_ES: Centro

en: Title line
es_ES: Línea de título

en: Under title
es_ES: Debajo del título

en: Above title
es_ES: Encima del título

en: Title inside line
es_ES: Título dentro de línea

en: Small line under title
es_ES: Pequeña línea bajo el título

en: No line
es_ES: Sin línea

en: Color for line
es_ES: Color de línea

en: Default is grey
es_ES: Por defecto es gris

en: Custom URL:
es_ES: URL personalizada:

en: Set url near title or leave blank
es_ES: Establece la url cerca del título o dejalo en blanco

en: Additional class
es_ES: Clases adicionales

en: Use mb5, mb10, mb15, mb20, mb25, mt10, mt15, mt20 to change margins
es_ES: Usar mb5, mb10, mb15, mb20, mb25, mt10, mt15, mt20 para cambiar los márgenes

en: Featured section
es_ES: Seccion destacada

en: For full width row
es_ES: Para fila de ancho completo

en: Type of area
es_ES: Tipo de área

en: Featured area (slider + 2 posts)
es_ES: Area destacada (slider + 2 posts)

en: Featured full width slider
es_ES: Control deslizante de ancho completo

en: Featured grid
es_ES: Cuadrícula destacada

en: Featured area works only in full width row
es_ES: El área mostrada solo funciona en la fila de ancho completo

en: Show only featured products?
es_ES: ¿Mostrar sólo productos destacados?

en: Disable exerpt?
es_ES: ¿Deshabilitar el extracto?

en: Show text in left bottom side?
es_ES: ¿Mostrar texto en el lado inferior izquierdo?

en: Number of posts to show in slider
es_ES: Número de publicaciones para mostrar en el control deslizante

en: Custom height (default is 490) in px
es_ES: Altura personalizada (por defecto es 490) en px

en: Deal and Post carousel
es_ES: Carrusel de Deal y Post

en: Shows post deals
es_ES: Muestra ofertas de publicaciones

en: Carousel style
es_ES: Estilo de carrusel

en: Carousel control
es_ES: Control de carrusel

en: Horizontal items (use for areas without sidebar)
es_ES: Elementos horizontales (uso para áreas sin barra lateral)

en: Deal grid
es_ES: Grilla de oferta

en: Number of items in row
es_ES: Número de elementos en fila

en: 3 (Only if you use inside row with sidebar)
es_ES: 3 (Solo si usa una fila dentro con la barra lateral)

en: Disable navigation?
es_ES: ¿Deshabilitar la navegación?

en: Make autorotate?
es_ES: ¿Hacer autorrotación?

en: Make link as affiliate?
es_ES: ¿Hacer un enlace como afiliado?

en: This will change all inner post links to affiliate link of post offer
es_ES: Esto cambiará todos los enlaces de publicación internos al enlace de afiliado de la oferta de publicación

en: News with thumbnails
es_ES: Noticias con miniaturas

en: News block
es_ES: Bloque de noticias

en: Color for category label
es_ES: Color para etiqueta de categoría

en: News ticker
es_ES: Ticker de noticias

en: Label before news ticker
es_ES: Etiqueta antes del ticker de noticias

en: Category name
es_ES: Nombre de categoría

en: Category name to show in ticker
es_ES: Nombre de la categoría para mostrar en el ticker

en: Category taxonomy
es_ES: Categoría taxonomía

en: Category taxonomy name. Leave blank if you need Post category. For post tags - set as post_tag
es_ES: Nombre de la taxonomía de la categoría. Déjelo en blanco si necesita categoría de publicación. Para etiquetas de publicaciones: establecer como post_tag

en: Number of posts to show
es_ES: Numero de posts a mostrar

en: Default is 5
es_ES: Por defecto es 5

en: Column news block
es_ES: Columna de bloque de noticia

en: News in columns
es_ES: Noticias en columnas

en: Offset for 2 column
es_ES: Offset para 2 columnas

en: Number of posts to offset for second column  or leave blank
es_ES: Número de publicaciones para compensar para la segunda columna o dejar en blanco

en: How much posts you'd like to display?
es_ES: ¿Cuántas publicaciones quieres mostrar?

en: Show first post as compact?
es_ES: ¿Mostrar la primera publicación como compacta?

en: Disable second column?
es_ES: ¿Deshabilitar la segunda columna?

en: First column
es_ES: Primera columna

en: Video playlist block
es_ES: Bloque de video playlist

en: Youtube/Vimeo gallery
es_ES: Galería YouTube/Vimeo

en: Links on videos
es_ES: Links en videos

en: Each link must be from new line. Works with youtube and vimeo. Example for youtube: https://www.youtube.com/watch?v=ZZZZZZZZZZZ. Example for vimeo: https://vimeo.com/111111111
es_ES: Cada enlace debe ser de nueva línea. Funciona con youtube y vimeo. Ejemplo de youtube: https://www.youtube.com/watch?v=ZZZZZZZZZZZ. Ejemplo de vimeo: https://vimeo.com/111111111

en: Playlist type
es_ES: Tipo de lista de reproducción

en: Video gallery works only with youtube or vimeo, but not at once. Also, playlist type can be only one on page. Slider type can have multiple instances
es_ES: Galería de videos funciona solamente con youtube o vimeo, pero no a la vez. También, tipo lista de reproducción puede ser sólo una en la página. Tipo de regulador puede tener varias instancias

en: Autoplay does not work on mobile devices (android, windows phone, iOS)
es_ES: La reproducción automática no funciona en dispositivos móviles (android, windows phone, el iOS)

en: Column style
es_ES: Estilo de columna

en: Tabbed block
es_ES: Bloque con pestañas

en: 4 tab content block
es_ES: Bloque de contenido de 4 pestañas

en: Name for 1 tab*
es_ES: Nombre para pestaña 1*

en: First tab
es_ES: Primera pestaña

en: Color for first tab label
es_ES: Color para la primera etiqueta de pestaña

en: Name for 2 tab*
es_ES: Nombre para pestaña 2*

en: Second tab
es_ES: Segunda pestaña

en: Color for tab label
es_ES: Color para etiqueta de pestaña

en: Name for 3 tab*
es_ES: Nombre para pestaña 3*

en: Third tab
es_ES: Tercera pestaña

en: Name for 4 tab*
es_ES: Nombre para pestaña 4*

en: Fourth tab
es_ES: Cuarta pestaña

en: Left thumbnail
es_ES: Miniatura izquierda

en: Set type
es_ES: Establecer tipo

en: Regular blog posts
es_ES: Posts regulares en el blog

en: Full width thumbnail
es_ES: Miniatura de ancho completo

en: Masonry grid
es_ES: Cuadrícula Masonry

en: Set columns
es_ES: Establecer columnas

en: 3 columns
es_ES: 3 columnas

en: 2 columns
es_ES: 2 columnas

en: 4 columns
es_ES: 4 columnas

en: 5 columns
es_ES: 5 columnas

en: Use 4 columns only for full width row
es_ES: Use 4 columnas para solo en fila de ancho completo

en: Posts grid in columns
es_ES: Cuadrícula de publicaciones en columnas

en: Symbols in exerpt
es_ES: Símbolos en el extracto

en: Set 0 to disable exerpt
es_ES: Establezca 0 para deshabilitar extracto

en: Disable post meta?
es_ES: ¿Deshabilitar publicación meta?

en: Enable affiliate button?
es_ES: ¿Habilitar el botón de afiliado?

en: 6 columns
es_ES: 6 columnas

en: 4 columns is good only for full width row
es_ES: 4 columnas es bueno solo para la fila de ancho completo

en: Compact grid
es_ES: Cuadricula compacta

en: Disable button?
es_ES: ¿Desactivar botón?

en: This will disable button in grid
es_ES: Esto desactivará el botón en la cuadrícula

en: Disable actions?
es_ES: ¿Desactivar acciones?

en: This will disable thumbs and comment count in bottom
es_ES: Esto desactivará los pulgares y el recuento de comentarios en la parte inferior

en: Show Price meta as
es_ES: Mostrar precio meta como

en: User logo + Price
es_ES: Logotipo del usuario + precio

en: Brand logo + Price
es_ES: Logotipo de la marca + Precio

en: Only Price
es_ES: Solo precio

en: Nothing
es_ES: Nada

en: Simple list
es_ES: Lista simple

en: Without thumbnails
es_ES: Sin miniaturas

en: Make center alignment?
es_ES: ¿Hacer alineación al centro?

en: Add image?
es_ES: ¿Añadir imagen?

en: Disable meta
es_ES: Deshabilitar meta

en: Add border to list items
es_ES: Añadir borde al bloque

en: Show as columns
es_ES: Mostrar como columnas

en: Search by Title
es_ES: Búsqueda por título

en: 3 column posts
es_ES: 3 columnas posts

en: Use for full width row!
es_ES: ¡Uso para la fila de ancho completo!

en: Custom label
es_ES: Etiqueta personalizada

en: Additional
es_ES: Adicional

en: Color for label
es_ES: Color de la etiqueta

en: Add border to block?
es_ES: ¿Añadir borde al bloque?

en: Offer Box
es_ES: Cuadro de oferta

en: Offer box
es_ES: Cuadro de oferta

en: Offer sale price
es_ES: Precio de venta de la oferta

en: Offer old price
es_ES: Precio antiguo de la oferta

en: Offer url
es_ES: Url de la oferta

en: Button text
es_ES: Texto del botón

en: Name of product
es_ES: Nombre del producto

en: Short description of product
es_ES: Breve descripción del producto

en: Upload thumbnail
es_ES: Cargar miniatura

en: Set coupon code
es_ES: Establecer código del cupón

en: Mask coupon code?
es_ES: ¿Máscara de código de cupón?

en: Set text on mask
es_ES: Establecer texto en máscara

en: Expiration Date
es_ES: Fecha de expiración

en: Format date-month-year. Example, 20-12-2015
es_ES: Formato fecha-mes-año. Ejemplo, 20-12-2017

en: Brand logo
es_ES: Logo de la marca

en: Woo Featured section
es_ES: Seccion de destacados Woo

en: Woocommerce
es_ES: WooCommerce

en: Woo commerce product carousel
es_ES: Carrusel de productos WooCommerce

en: Works only with Woocommerce
es_ES: Sólo funciona con WooCommerce

en: Simple grid
es_ES: Cuadricula simple

en: Woo Box
es_ES: Cuadro Woo

en: Woocommerce product box
es_ES: Cuadro de producto WooCommerce

en: Set Product name
es_ES: Establecer nombre de producto

en: Type name of product
es_ES: Escriba el nombre del producto

en: List of woo products
es_ES: Lista de productos Woo

en: Rows of woo products
es_ES: Filas de productos Woo

en: Grid of woocommerce products
es_ES: Cuadricula de productos Woo

en: Show link from title and image on
es_ES: Mostrar enlace del título y la imagen en

en: Product page
es_ES: Página de productos

en: Affiliate link
es_ES: Link de afiliado

en: Custom image size?
es_ES: ¿Tamaño de imagen personalizado?

en: Width of image in px
es_ES: Ancho de la imagen en px

en: Height of image in px
es_ES: Alto de la imagen en px

en: Columns of woocommerce products
es_ES: Columnas de productos WooCommerce

en: Woo Compare Bars
es_ES: Woo Comparar barras

en: Helper modules
es_ES: Modulos de ayuda

en: Woo attribute comparisons
es_ES: Woo comparación de atributos

en: Highlight Color
es_ES: Color de resaltado

en: Product names for compare
es_ES: Nombres de productos a comparar

en: Attribute names
es_ES: Nombres de atributos

en: Attribute for minimum priority
es_ES: Atributo de prioridad mínima

en: Pros block
es_ES: Bloque de pros

en: List of positives
es_ES: Lista de positivos

en: Pros title
es_ES: Título de pros

en: Content
es_ES: Contenido

en: <ul><li>Positive 1</li><li>Positive 2</li><li>Positive 3</li><li>Positive 4</li></ul>
es_ES: <ul><li>Positivo 1</li><li>Positivo 2</li><li>Positivo 3</li><li>Positivo 4</li></ul>

en: Cons block
es_ES: Cuadro de contras

en: List of negatives
es_ES: Lista de negativos

en: Cons title
es_ES: Título de contras

en: <ul><li>Negative 1</li><li>Negative 2</li><li>Negative 3</li><li>Negative 4</li></ul>
es_ES: <ul><li>Negativo 1</li><li>Negativo 2</li><li>Negativo 3</li><li>Negativo 4</li></ul>

en: Image carousel
es_ES: Carrusel de imágenes

en: For row with sidebar
es_ES: Para fila con barra lateral

en: Images
es_ES: Imágenes

en: Select images from media library.
es_ES: Seleccionar imágenes de la librería de medios.

en: On click
es_ES: Al hacer clic

en: Open Lightbox
es_ES: Abrir Lightbox

en: Do nothing
es_ES: No hacer nada

en: Open custom link
es_ES: Abrir enlace personalizado

en: What to do when slide is clicked?
es_ES: ¿Qué hacer cuando hace click en la diapositiva?

en: Custom links
es_ES: Enlaces personalizado

en: Enter links for each slide here. Divide links with linebreaks (Enter).
es_ES: Ingrese enlaces para cada diapositiva aquí. Divida los enlaces con los saltos de línea (Intro).

en: Custom link target
es_ES: Destino del enlace personalizado

en: Select where to open  custom links.
es_ES: Seleccione dónde abrir enlaces personalizados.

en: Extra class name
es_ES: Nombre de clase adicional

en: If you wish to style particular content element differently, then use this field to add a class name and then refer to it in your css file.
es_ES: Si desea darle un estilo diferente al elemento de un contenido en particular, entonces use este campo para agregar un nombre de clase y luego refiérase a él en su archivo css.

en: Search box
es_ES: Caja de búsqueda

en: Searchbox
es_ES: Caja de búsqueda

en: Type of search
es_ES: Tipo de búsqueda

en: Where to search
es_ES: Dónde buscar

en: You can set several with commas. Be aware of taxonomies with too much items.
es_ES: Puede establecer varias con comas. Tenga en cuenta taxonomías con demasiados elementos.

en: Only inside category
es_ES: Sólo dentro de la categoría

en: You can search items only in category Ids, separate by comma
es_ES: Puede buscar elementos solo en IDs de categorías, separados por comas

en: Enable ajax search?
es_ES: ¿Habilitar búsqueda Ajax?

en: Text on button
es_ES: Texto en el botón

en: Or leave blank to show search icon only
es_ES: O deje en blanco para mostrar solo el icono de búsqueda

en: Color of button
es_ES: Color del botón

en: orange
es_ES: naranja

en: gold
es_ES: dorado

en: black
es_ES: negro

en: blue
es_ES: azul

en: red
es_ES: rojo

en: green
es_ES: verde

en: rosy
es_ES: rosado claro

en: brown
es_ES: marrón

en: pink
es_ES: rosado

en: purple
es_ES: púrpura

en: teal
es_ES: verdoso

en: Testimonial
es_ES: Testimonios

en: Testimonial box
es_ES: Caja de testimonios

en: Author
es_ES: Autor

en: Add author or leave blank.
es_ES: Añadir autor o déjelo en blanco.

en: Content goes here, click edit button to change this text.
es_ES: El contenido va aquí, haga clic en el botón editar para cambiar este texto.

en: Styled list
es_ES: Lista de estilo

en: Styled simple list
es_ES: Lista simple de estilo

en: Type of list
es_ES: Tipo de lista

en: Arrow
es_ES: Flecha

en: Check
es_ES: Verificar

en: Star
es_ES: Estrella

en: Bullet
es_ES: Viñeta

en: Type of gap
es_ES: Tipo de brecha

en: Make link with dark color?
es_ES: ¿Hacer enlace de color oscuro?

en: <ul><li>Item 1</li><li>Item 2</li><li>Item 3</li><li>Item 4</li></ul>
es_ES: <ul><li>Artículo 1</li><li>Artículo 2</li><li>Artículo 3</li><li>Artículo 4</li></ul>

en: Numbered Headings
es_ES: Encabezados numerados

en: Number
es_ES: Número

en: Style of number
es_ES: Estilo de número

en: Orange
es_ES: Naranja

en: Black
es_ES: Negro

en: Grey
es_ES: Gris

en: Blue
es_ES: Azul

en: Heading
es_ES: Encabezado

en: Text
es_ES: Texto

en: Box with number
es_ES: Caja con número

en: White no border
es_ES: Blanco sin borde

en: Black no border
es_ES: Negro sin borde

en: Card box
es_ES: Caja de tarjetas

en: Box with image
es_ES: Caja con imagen

en: Description
es_ES: Descripción

en: Choose design
es_ES: Elige el diseño

en: Full width image
es_ES: Imagen de ancho completo

en: Image in Right (compact)
es_ES: Imagen en la derecha (compacta)

en: Will be used on image and title
es_ES: Se usará en la imagen y el título

en: Show image first?
es_ES: ¿Mostrar imagen primero?

en: Category box
es_ES: Caja de categoría

en: Box for category cart
es_ES: Caja para categoría del carro

en: Leave blank or try to change size to better fit for image. Example, 170px or 50%
es_ES: Déjelo en blanco o intente cambiar el tamaño para que se ajuste mejor a la imagen. Ejemplo, 170px o 50%

en: Disable link from title
es_ES: Deshabilitar enlace del título

en: Disable child elements
es_ES: Deshabilitar child elementos

en: Titled box
es_ES: Caja titulada

en: Box with border and title
es_ES: Caja con borde y título

en: Title of box
es_ES: Título del cuadro

en: Style
es_ES: Estílo

en: Double dotted
es_ES: Doble punteado

en: Colored Table
es_ES: Tabla de colores

en: Table with color header
es_ES: Tabla con encabezado de color

en: Color of heading table :
es_ES: Color del encabezado de la tabla:

en: grey
es_ES: gris

en: yellow
es_ES: amarillo

en: Price table
es_ES: Tabla de precios

en: Price table column
es_ES: Columna de la tabla de precios

en: Column size
es_ES: Tamaño de columna

en: Featured
es_ES: Destacado

en: Per
es_ES: Por

en: month
es_ES: mes

en: Button URL
es_ES: URL del botón

en: List of items
es_ES: Lista de elementos

en: Text for members block
es_ES: Texto para cuadro de miembros

en: Hide from guests
es_ES: Ocultar a los invitados

en: Text for guests
es_ES: Texto para invitados

en: Please, login or register to view this content
es_ES: Por favor, para ver el contenido debes de iniciar sesión o registrarte

en: Text for members
es_ES: Texto para miembros

en: Button with popup
es_ES: Botón con popup

en: Popup on button click
es_ES: Popup al hacer clic en el botón

en: Button Size
es_ES: Tamaño de botón

en: Medium
es_ES: Medio

en: Enable icon in button?
es_ES: ¿Habilitar icono en botón?

en: Max width of popup
es_ES: Ancho máximo de popup

en: Content of popup. You can use also shortcode
es_ES: Contenido del popup - Tambien puedes usar shortcode

en: Text Color
es_ES: Color del texto

en: Overwrite design of tabs with theme settings?
es_ES: ¿Sobrescribir el diseño de las pestañas con la configuración del tema?

en: Enable design of tabs without border?
es_ES: ¿Habilitar el diseño de pestañas sin borde?

en: Works only with MDTF
es_ES: Sólo funciona con MDTF

en: Output template
es_ES: Plantilla de salida

en: Columned grid loop
es_ES: Bucle de cuadrícula con columnas

en: Full width Deal grid
es_ES: Deal grid de ancho completo

en: Review list - use only for posts
es_ES: Lista de reseñas - usar solo en posts

en: Woocommerce column - use only with woocommerce enabled
es_ES: Columna WooCommerce - usar solo con WooCommerce habilitado

en: Woocommerce grid - use only with woocommerce enabled
es_ES: Cuadricula WooCommerce - usar solo con WooCommerce habilitado

en: Woocommerce list - use only with woocommerce enabled
es_ES: Lista WooCommerce - usar solo con WooCommerce habilitado

en: Choose post type
es_ES: Elige tipo de publicación

en: Menu order/Page Order
es_ES: Orden del menú/Orden de la página

en: Pagination position
es_ES: Posición de paginación

en: Top and bottom
es_ES: Arriba y abajo

en: Top
es_ES: Arriba

en: Bottom
es_ES: Abajo

en: Taxonomies
es_ES: Taxonomías

en: if you want to show posts of any custom taxonomies. Example of setting this field: taxonomies=product_cat+77,96,12
es_ES: si quieres mostrar publicaciones de cualquier taxonomía personalizada. Ejemplo de configuración de este campo: taxonomies=product_cat+77,96,12

en: ID of sort panel
es_ES: ID de orden del panel

en: if you want to sort panel before posts, write id of panel
es_ES: si desea ordenar el panel antes de las publicaciones, escriba ID del panel

en: Enable ajax?
es_ES: ¿Habilitar ajax?

en: Animated Hover banner
es_ES: Hover banner animado

en: Size
es_ES: Tamaño

en: With px, em, etc. Example: 2em. Default is 1.7em
es_ES: Con px, em, etc. Ejemplo: 2em. El valor predeterminado es 1.7em

en: Subtitle
es_ES: Subtítulo

en: With px, em, etc. Example: 2em. Default is 1.1em
es_ES: Con px, em, etc. Ejemplo: 2em. El valor predeterminado es 1.1em

en: Upload background
es_ES: Cargar fondo

en: Or set background color
es_ES: O establece el color de fondo

en: Enable Icon?
es_ES: ¿Activar Icono?

en: Icon and Hover border Color
es_ES: Icon y Hover borde Color

en: Height, px
es_ES: Altura(px)

en: Padding, px
es_ES: Relleno, px

en: Text Position
es_ES: Posición del texto

en: Vertical align
es_ES: Alineación vertical

en: Open in the same window?
es_ES: Abrir en la misma ventana?

en: Enable Overlay?
es_ES: ¿Habilitar superposición?

en: Background color (optional)
es_ES: Color de fondo (opcional)

en: Text color (optional)
es_ES: Color de texto (opcional)

en: Two Column
es_ES: Dos columnas

en: Three Column
es_ES: Tres columnas

en: First Column Type
es_ES: Tipo de primer columna

en: First Column
es_ES: Primera columna

en: Place text
es_ES: Colocar texto

en: Upload Image
es_ES: Cargar imagen

en: Make first column unhighlighted?
es_ES: ¿No se resalta la primera columna?

en: Second Column
es_ES: Segunda columna

en: Second Column Type
es_ES: Tipo de segunda colunna

en: Make second column unhighlighted?
es_ES: ¿No se resalta la segunda columna?

en: Third Column
es_ES: Tercera columna

en: Third Column Type
es_ES: Tipo de tercera columna

en: Make third column unhighlighted?
es_ES: ¿No se resalta la tercera columna?

en: Row with sidebar area
es_ES: Fila con área de sidebar

en: Elements: Header big banner with color and background center image
es_ES: Elementos: Encabezado banner grande con color e imagen central de fondo

en: Elements: Versus Lines Block
es_ES: Elementos: Versus Lines Block

en: Elements: Section divider with two headings
es_ES: Elementos: divisor de sección con dos encabezados

en: Elements: Banner grid
es_ES: Elementos: Banner cuadrícula

en: Elements: Helpful How to block
es_ES: Elementos: Helpful cómo bloquear

en: Elements: Tour module
es_ES: Elementos: módulo de información

en: Elements: Four column catalogue (custom image + text) grid
es_ES: Elementos: Catálogo de cuatro columnas (imagen personalizada + texto)

en: Elements: Top search Area 1
es_ES: Elementos: Top search Área 1

en: Elements: Top search Area 2
es_ES: Elementos: Top search Área 2

en: Elements: Top search Area 3
es_ES: Elementos: Top search Área 3

en: Empty section. Edit page to add content here.
es_ES: Sección vacía. Editar página para añadir contenido aquí.

en: Previous tab
es_ES: Pestaña anterior

en: Next tab
es_ES: Proxima pestaña

en: Cart
es_ES: Carrito

en: Sold by
es_ES: Vendido por

en: Ask owner
es_ES: Consulta al vendedor

en: Extended Profile
es_ES: Perfil completo

en:  Next fields are required:
es_ES:  Los siguientes campos son obligatorios:

en: Add New Product
es_ES: Añadir nuevo producto

en: Edit Products
es_ES: Editar productos

en: Enable showing link to Store location map on store
es_ES: Habilitar el enlace de ubicación de tienda en el mapa

en: Add Product
es_ES: Añadir producto

en: Featured!
es_ES: ¡Destacado!

en: Sale!
es_ES: Venta!

en: more
es_ES: más

en: The server does not have ImageMagick or GD installed and/or enabled! Any of these libraries are required for WordPress to be able to resize images. Please contact your server administrator to enable this before continuing.
es_ES: ¡El servidor no tiene ImageMagick o GD instalados y/o habilitados! Cualquiera de estas bibliotecas es necesaria para que WordPress pueda cambiar el tamaño de las imágenes. Comuníquese con su administrador del servidor para habilitar esto antes de continuar.

en: Image rotate failed.
es_ES: Error al rotar la imagen.

en: Image opacity change failed.
es_ES: Error al cambiar la opacidad de la imagen.

en: Image color change failed.
es_ES: Error al cambiar de color la imagen.

en: Image grayscale failed.
es_ES: Error de escala de grises de la imagen.

en: Image negate failed.
es_ES: Error en la imagen negativa.

en: Time left:
es_ES: Tiempo restante:

en: Ended:
es_ES: Terminado:

en: Free shipping
es_ES: Envío gratuito

en: Please, add items to this compare group or choose not empty group
es_ES: Por favor, agregue elementos a este grupo de comparación o elija un grupo no vacío

en: Please, add more items to compare
es_ES: Por favor, añadir más elementos para comparar

en: Compare items
es_ES: Comparar artículos

en: Compare
es_ES: Comparar

en: Related Articles
es_ES: Artículos relacionados

en: Reveal
es_ES: Revelar

en: Coupon
es_ES: Cupón

en: Sale
es_ES: Venta

en: Deal
es_ES: Oferta

en: Previous
es_ES: Anteriores

en: Set Lowest Price Alert
es_ES: Establecer alerta al bajar de precio

en: Notify me, when price drops
es_ES: Notificarme cuando el precio baje

en: Price history
es_ES: Historial de precios

en: Already Sold:
es_ES: Vendido:

en: Choose offer
es_ES: Elija la oferta

en: Last price update was:
es_ES: Última actualización de precio:

en: Buy for best price
es_ES: Compra al mejor precio

en: Price list
es_ES: Lista de precios

en: Manuals
es_ES: Manuales

en: World News
es_ES: Noticias del mundo

en: Description and Review
es_ES: Descripción y reseña

en: Overall score:
es_ES: Puntaje global:

en: Tags:
es_ES: Etiquetas:

en: Search on Amazon
es_ES: Buscar en Amazon

en: Search on Ebay
es_ES: Buscar en Ebay

en: Add to wishlist
es_ES: Añadir a Mis Favoritos

en: Prices
es_ES: Precios

en: Price History
es_ES: Historial de precios

en: Check all prices
es_ES: Verifique todos los precios

en: Prices start from:
es_ES: Los precios comienzan desde:

en: Read review
es_ES: Leer reseña

en: Register New Account
es_ES: Registrar una cuenta nueva

en: Username
es_ES: Nombre de usuario

en: Email
es_ES: Correo electrónico

en: Password
es_ES: Contraseña

en: Minimum 6 symbols
es_ES: Mínimo 6 caracteres

en: Confirm password
es_ES: Confirmar contraseña

en: Sign up
es_ES: Regístrate

en: Already have an account?
es_ES: ¿Ya tienes una cuenta?

en: Login
es_ES: Acceder

en: Log In
es_ES: Acceder

en: Lost Password?
es_ES: ¿Olvidaste tu contraseña?

en: Remember me
es_ES: Recuerdame

en: Don't have an account?
es_ES: ¿No tienes una cuenta?

en: Sign Up
es_ES: Regístrate

en: Reset Password
es_ES: Restablecer la contraseña

en: Username or E-mail
es_ES: Usuario o Email

en: Get new password
es_ES: Obtener nueva contraseña

en: Login/Register access is temporary disabled
es_ES: El inicio de sesión/registro está temporalmente inhabilitado

en: Session has expired, please reload the page and try again
es_ES: La sesión ha expirado, vuelva a cargar la página y vuelva a intentarlo

en: Please fill all form fields
es_ES: Por favor rellene todos los campos del formulario

en: Login successful, reloading page...
es_ES: Inicio de sesión exitoso, actualizando la página...

en: Please accept the terms and conditions before registering
es_ES: Por favor, debe leer y aceptar los Términos y Condiciones antes de registrarse

en: Your passwords do not match. Set the same password in both fields
es_ES: Tus contraseñas no coinciden. Establece la misma contraseña en ambos campos

en: Your passwords must have minimum 6 symbols.
es_ES: Tus contraseñas deben tener un mínimo de 6 símbolos.

en: Next fields are required:
es_ES: Los campos siguientes son obligatorios:

en: Congratulations! You are now a vendor. Be sure to configure your store settings before adding products.
es_ES: ¡Felicitaciones! Ahora eres un vendedor. Asegúrate de configurar los ajustes de tu tienda antes de agregar los productos.

en: Before login this site you will need to activate your account via the email we have just sent to your address.
es_ES: Antes de iniciar sesión en este sitio, deberás activar tu cuenta a través del correo electrónico que acabamos de enviarte a tu dirección.

en: Congratulations! Now you must add some settings before application
es_ES: ¡Felicitaciones! Ahora debes agregar antes de la aplicación algunos ajustes

en: Your application has been received. You will be notified by email the results of your application. Currently you can use site as Pending vendor.
es_ES: Se ha recibido tu solicitud. Se te notificará por correo electrónico los resultados de tu solicitud. Actualmente puedes utilizar el sitio como vendedor en estado pendiente.

en: You have successfully created your account! To begin using this site you will need to activate your account via the email we have just sent to your address.
es_ES: ¡Has creado tu cuenta con éxito! Para comenzar a utilizar este sitio, deberás activar tu cuenta a través del correo electrónico que acabamos de enviar a tu dirección.

en: Registration complete. Now you can use your account. Reloading page...
es_ES: Registro completo. Ahora puedes usar tu cuenta. Actualizando la página...

en: Password was reset. Please check your email. Reloading page...
es_ES: La contraseña fue restablecida Por favor revisa tu correo electrónico. Actualizando la página...

en: Please enter a username or e-mail address.
es_ES: Por favor ingrese un nombre de usuario o dirección de correo electrónico.

en: There is no user registered with that email address.
es_ES: No hay ningún usuario registrado con esa dirección de correo electrónico.

en: Invalid username or e-mail.
es_ES: Usuario o correo electrónico invalido.

en: Password reset is not allowed for this user
es_ES: El restablecimiento de contraseña no esta permitido para este usuario

en: Username: %s
es_ES: Usuario: %s

en: If this was a mistake, just ignore this email and nothing will happen.
es_ES: Si esto fue un error, simplemente ignore este correo electrónico y no pasará nada.

en: To reset your password, visit the following address:
es_ES: Para restablecer su contraseña, visite el siguiente enlace:

en: [%s] Password Reset
es_ES: [%s] Restablecer contraseña

en: (Show on map)
es_ES: (Mostrar en el mapa)

en: Search in this category...
es_ES: Buscar en esta categoría...

en: Search in this shop...
es_ES: Buscar en esta tienda...

en: About author
es_ES: Acerca del autor

en: Shop
es_ES: Tienda

en: Shop Phone
es_ES: Teléfono de la tienda

en: Shop Contact Address
es_ES: Dirección de contacto de la tienda

en: Shop Banner
es_ES: Banner de tienda

en: Upload an image for the banner.
es_ES: Subir una imagen para el banner.

en: Add Banner
es_ES: Añadir banner

en: Remove Banner
es_ES: Eliminar banner

en: Shop Icon
es_ES: Icono de tienda

en: Upload an image for the shop icon.
es_ES: Subir una imagen para el icono de tienda.

en: Add Icon
es_ES: Añadir icono

en: Remove Icon
es_ES: Eliminar icono

en: Add Image
es_ES: Añadir imagen

en: Remove Image
es_ES: Eliminar Imagen

en: Select an Image
es_ES: Selecciona una imagen

en: Store Banner
es_ES: Banner de tienda

en: Add Store Banner
es_ES: Añadir banner de tienda

en: Remove Store Banner
es_ES: Eliminar banner de tienda

en: Store Icon
es_ES: Icono de tienda

en: Add Store Icon
es_ES: Añadir icono de tienda

en: Remove Store Icon
es_ES: Eliminar icono de tienda

en: Your shop contact phone number.
es_ES: El número de teléfono de contacto de su tienda.

en: Phone number
es_ES: Número de teléfono

en: Shop Address
es_ES: Direccion de la tienda

en: Address where your store is placed.
es_ES: Dirección donde se ubica su tienda.

en: Address
es_ES: Dirección

en: Minimum 4
es_ES: Mínimo 4

en: Category ID (optional) :
es_ES: ID de categoria (opcional)

en: Insert
es_ES: Insertar

en: Search products
es_ES: Buscar productos

en: Or search product tags
es_ES: O buscar etiquetas de producto

en: Numbers of posts to show
es_ES: Número de posts a mostrar

en: Set number
es_ES: Establecer número

en: Number of items to display
es_ES: Numero de artículos a mostrar

en: Woocommerce Attribute
es_ES: Atributo WooCommerce

en: Show Empty
es_ES: Mostrar vacío

en: Content Egg grid
es_ES: Contenido Egg cuadricula

en: Content Egg list with offer images
es_ES: Lista de Contenido Egg con imágenes de oferta

en: Content Egg list with logo images
es_ES: Contenido Egg lista de logotipos

en: Content Egg Price statistic
es_ES: Contenido Egg estadística de precio

en: Content Egg price history
es_ES: Contenido Egg historia de precio

en: Content Egg price alert
es_ES: Contenido Egg alerta de precio

en: Info
es_ES: Informacion

en: Warning
es_ES: Advertencia

en: Green color box
es_ES: Caja color verde

en: Gray color box
es_ES: Caja color gris

en: Blue color box
es_ES: Caja color azul

en: Red color box
es_ES: Caja color rojo

en: Yellow color box
es_ES: Caja color amarillo

en: None
es_ES: Nada

en: Justify
es_ES: Justificar

en: Card Box
es_ES: Caja de tarjetas

en: Countdown
es_ES: Cuenta regresiva

en: Custom field
es_ES: Campo personalizado

en: Woocommerce Attribute with Link
es_ES: Atributo WooCommerce con enlace

en: Leave Blank to get value from current post
es_ES: Dejar en blanco o establecer ID de publicaciones

en: Positives
es_ES: Positivas

en: Negatives
es_ES: Negativas

en: Alphabet
es_ES: Alfabéticamente

en: Hurry Up! Offer ends soon.
es_ES: ¡Date prisa! La oferta terminara pronto.

en: Set fake sold bar:
es_ES: Establecer barra falsa de "vendido":

en: Available:
es_ES: Disponible:

en: No products for this criteria.
es_ES: No se encontraron productos para este criterio.

en: Search
es_ES: Búsqueda

en: Choose category
es_ES: Elegir la categoría

en: Members only
es_ES: Solo miembros

en: Read full review
es_ES: Leer reseña completa

en: No posts for this criteria.
es_ES: No hay posts para este criterio.

en: Show only differences
es_ES: Mostrar solo diferencias

en: Overview
es_ES: Vision general

en: Brand/Store
es_ES: Marca/Tienda

en: Availability
es_ES: Disponibilidad

en: Attributes
es_ES: Atributos

en: In stock
es_ES: En stock

en: Out of stock
es_ES: Agotado

en: Average Score
es_ES: Puntaje promedio

en: Edit Profile
es_ES: Editar perfil

en: My profile
es_ES: Mi perfil

en: Submit a Post
es_ES: Añadir publicación

en: Edit My Posts
es_ES: Editar mis posts

en: Manage Your Shop
es_ES: Administrar tienda

en: Log out
es_ES: Salir

en: Login / Register
es_ES: Acceder

en: Login / Register is disabled
es_ES: Iniciar sesión / Registro están deshabilitados

en: Add to compare
es_ES: Añadir para comparar

en: View all post filed under %s
es_ES: Ver todos los posts archivados en %s

en:  Products
es_ES: Productos

en: See all
es_ES: Ver todo

en: Search sellers
es_ES: Buscar vendedores

en: Sort by:
es_ES: Ordenar por:

en: Most popular
es_ES: Más populares

en: Most recent
es_ES: Más recientes

en: Noname Shop
es_ES: Tienda sin nombre

en: Please, login to set location
es_ES: Inicie sesión para establecer la ubicación

en: Add your deal
es_ES: Añadir tu oferta

en: Add an Offer
es_ES: Añadir una oferta

en: Offer sale price (example, $55)
es_ES: Precio de la oferta (ejemplo, $55.00)

en: Short description
es_ES: Descripción corta

en: Send
es_ES: Enviar

en: You already added your deal to this post
es_ES: Ya has añadido tu oferta a esta publicación

en: Send Offer
es_ES: Enviar oferta

en: <strong>Thank you, %s!</strong> Your offer has been sent
es_ES: <Strong> ¡Gracias, %s! </Strong> Su oferta ha sido enviada

en: Write message
es_ES: Escribir mensaje

en: Profile picture of %s
es_ES: Perfil de imagen de %s

en: + Positives:
es_ES: + Positivas:

en: - Negatives:
es_ES: - Negativas:

en: Reviewed on <span class="date greycolor">%s</span> by
es_ES: Revisado en <span class="date greycolor">%s</span> por

en: Title of section
es_ES: Título de la sección

en: Add Accordition
es_ES: Añadir Acordeón

en: Or live blank for default
es_ES: O vive en blanco por defecto

en: Button url
es_ES: URL del botón

en: Or set name of meta field where you store url
es_ES: O establecer el nombre del campo meta donde almacena la url

en: In this case, leave blank previous field
es_ES: En este caso, deje en blanco el campo anterior

en: Price on Button
es_ES: Precio en el botón

en: Or set name of meta field where you store price
es_ES: O establecer el nombre del campo meta donde almacenas el precio

en: Enable timer?
es_ES: ¿Habilitar temporizador?

en: Percentage
es_ES: Porcentaje

en: type without %
es_ES: escribir sin %

en: Dashed border box
es_ES: Caja de borde con guiones

en: Solid border box
es_ES: Caja de borde solido

en: Transparent background box
es_ES: Caja de fondo transparente

en: Width (with %)
es_ES: Ancho (en %)

en: Or live blank for full width
es_ES: O deje en blanco para ancho completo

en: Leave blank if you selected text in visual editor
es_ES: Dejar en blanco si seleccionó texto en el editor visual

en: Red
es_ES: Rojo

en: Green
es_ES: Verde

en: Rosy
es_ES: Rosado

en: Brown
es_ES: Marrón

en: Pink
es_ES: Rosado

en: Purple
es_ES: Púrpura

en: Gold
es_ES: Dorado

en: Teal
es_ES: Verde azulado

en: White
es_ES: Blanco

en: Button Link :
es_ES: Enlace de botón:

en: Border radius (with px) :
es_ES: Radio del borde (en px)

en: Heart
es_ES: Corazón

en: Map marker
es_ES: Marcador del mapa

en: Thumbs Up
es_ES: Pulgar arriba

en: Thumbs Down
es_ES: Pulgar abajo

en: Phone
es_ES: Telefono

en: Link
es_ES: Enlace

en: Paper clip
es_ES: Clip de papel

en: Open in a new window :
es_ES: Abrir en nueva ventana:

en: Add rel=nofollow :
es_ES: Añadir rel=nofollow:

en: Additional class :
es_ES: Clases adicionales:

en: Or live blank if you selected a text in visual editor
es_ES: O déjalo en blanco si seleccionaste un texto en el editor visual

en: Link url
es_ES: Enlace url

en: Will be used in title and image
es_ES: Se utilizará en el título y la imagen

en: Image url
es_ES: URL de imagen

en: By default categories directory shows all categories, but you can exclude or include by Ids
es_ES: Por defecto, el directorio de categorías muestra todas las categorías, pero se puede excluir o incluir mediante Ids

en: Exclude categories
es_ES: Excluir categorias

en: Set ids of categories which you want to exclude (example: 22,34)
es_ES: Establezca los ids de las categorías que desea excluir (ejemplo: 22,34)

en: Include categories
es_ES: Incluir categorías

en: Set ids of categories which you want to include (example: 22,34)
es_ES: Establezca los ids de las categorías que desea incluir (ejemplo: 22,34)

en: Columns to show
es_ES: Columnas a mostrar

en: With left blue line
es_ES: Con linea azul izquierda

en: Content :
es_ES: Contenido:

en: Type of column :
es_ES: Tipo de columna:

en: One half
es_ES: Un medio

en: One third
es_ES: Un tercio

en: Two third
es_ES: Dos tercios

en: One fourth
es_ES: Un cuarto

en: Three fourth
es_ES: Tres cuartos

en: One fifth
es_ES: Un quinto

en: Two fifth
es_ES: Dos quinto

en: Three fifth
es_ES: Tres quintos

en: Four fifth
es_ES: Cuatro quintos

en: One sixth
es_ES: Un sexto

en: Five sixth
es_ES: Cinco sextos

en: Check if column is last:
es_ES: Marque si la columna es la última:

en: Maximum
es_ES: Máximo

en: Set value which will be equal to 100%
es_ES: Establecer el valor que será igual a 100%

en: Set default color or leave empty to leave default color as grey
es_ES: Establezca el color predeterminado o déjelo vacío para dejar el color predeterminado como gris

en: With maximum value
es_ES: Con valor máximo

en: With minimum value
es_ES: Con valor mínimo

en: Set highlighted color or leave empty to leave default color as orange
es_ES: Establezca el color de resaltado o déjelo vacío para dejar el color predeterminado como naranja

en: Unit
es_ES: Unidad

en: Set unit, will be added to value
es_ES: Establecer unidad, se agregará al valor

en: Set bars (Title::Value::Link
es_ES: Establecer barras (Title::Value::Link

en: Year of countdown finish :
es_ES: Año de finalización de cuenta regresiva:

en: Example - 2015
es_ES: Ejemplo - 2015

en: Month of countdown finish :
es_ES: Mes de finalización de cuenta regresiva:

en: Example - 6. Note! Without zero in start
es_ES: Ejemplo - 6. Nota! Sin cero al inicio

en: Day of countdown finish :
es_ES: Día de finalización de cuenta regresiva:

en: Example - 6
es_ES: Ejemplo - 6

en: Hour of countdown finish :
es_ES: Hora de finalización de cuenta regresiva:

en: Example - 12
es_ES: Ejemplo - 12

en: solid
es_ES: solido

en: dotted
es_ES: punteado

en: dashed
es_ES: discontinuo

en: double
es_ES: doble

en: transparent
es_ES: transparente

en: Margin top (with px)
es_ES: Margen superior (en px)

en: Margin bottom (with px)
es_ES: Margen inferior (en px)

en: Images ids
es_ES: Ids de imágenes

en: Insert ids of images with commas.
es_ES: Insertar ids de imágenes con comas.

en: Enable prettyphoto?
es_ES: ¿Habilitar prettyphoto?

en: Color of highlight :
es_ES: Color de resaltado:

en: Or leave blank.
es_ES: O déjelo en blanco.

en: More detail...
es_ES: Más detalles...

en: Add Item
es_ES: Añadir artículo

en: Full Image or Youtube Video URL :
es_ES: Imagen completa o URL del Video de YouTube:

en: Title for link:
es_ES: Título del enlace:

en: List Text
es_ES: Lista de texto

en: Separated by a new-line (by Enter)
es_ES: Separado por una nueva línea (por enter)

en: Make links dark?
es_ES: ¿Hacer enlaces oscuros?

en: Make small gap between items?
es_ES: ¿Hacer una pequeña brecha entre elementos?

en: Location
es_ES: Ubicación

en: Height of map (with px)
es_ES: Altura del mapa (en px)

en: Google api key
es_ES: Google Api key

en: Or live blank for default text
es_ES: O déjalo en blanco para texto predeterminado

en: Button link :
es_ES: Enlace del botón:

en: Button text :
es_ES: Texto del botón:

en: Title of offer :
es_ES: Título de la oferta:

en: OfferBox description:
es_ES: Descripción del cuadro de oferta:

en: Offer thumbnail url
es_ES: URL de miniatura de oferta

en: You can leave this field blank
es_ES: Puedes dejar este campo en blanco

en: Brand logo url
es_ES: URL logotipo de marca

en: Coupon End Date
es_ES: Fecha de finalización del cupón

en: Type post name
es_ES: Escriba el nombre del post

en: Post box with comparison widget
es_ES: Post con widget de comparación

en: Content Egg merchants widget
es_ES: Widget de Contenido Egg Merchants

en: Content Egg price widget
es_ES: Widget Contenido Egg precio

en: Content Egg list with offer images (default style)
es_ES: Lista de Contenido Egg con imágenes de oferta

en: Content Egg list with logo images (default style)
es_ES: Contenido Egg lista de logotipos

en: This shortcode makes slider from all images that attached to post
es_ES: Este shortcode hace un slider de todas las imágenes adjuntas a la publicación

en: Create new section
es_ES: Crear nueva sección

en: Example: $99.95 / month
es_ES: Ejemplo: $99.95/mensual

en: Separated by a new-line (press Enter)
es_ES: Separados por una nueva línea (pulse enter)

en: Background-color :
es_ES: Color de fondo:

en: Show border?
es_ES: ¿Mostrar borde?

en: Border size :
es_ES: Tamaño del borde:

en: Border color :
es_ES: Color del borde:

en: Show highlight border?
es_ES: ¿Mostrar borde de resaltado?

en: Highlight color :
es_ES: Color de resaltado:

en: Highlight position :
es_ES: Resaltar la posición:

en: left
es_ES: izquierda

en: top
es_ES: arriba

en: right
es_ES: derecha

en: bottom
es_ES: abajo

en: Show button?
es_ES: ¿Mostrar botón?

en: Title of box :
es_ES: Título del cuadro:

en: Box content :
es_ES: Contenido del cuadro:

en: Float
es_ES: Flotante

en: none
es_ES: ninguno

en: Cat ID
es_ES: ID de categoria

en: Review short description
es_ES: Descripción corta de reseñas

en: Review criterias
es_ES: Criterios de reseñas

en: Review manual score
es_ES: Manual de puntaje de reseñas

en: Review pros
es_ES: Reseñas positivas

en: Review cons
es_ES: Reseñas negativas

en: Url of feed
es_ES: URL de la realimentación (feed)

en: Title of tab
es_ES: Título de la pestaña

en: Add Tab
es_ES: Añadir pestaña

en: Columns
es_ES: Columnas

en: With author? :
es_ES: ¿Con el autor? :

en: Author :
es_ES: Autor:

en: Author image url:
es_ES: URL de la imagen del autor:

en: Make opened?
es_ES: ¿Marcar abierto?

en: Content of tooltip
es_ES: Contenido de información sobre herramientas

en: Gravities :
es_ES: Gravedad:

en: Northwest
es_ES: Noroeste

en: North
es_ES: Norte

en: Northeast
es_ES: Nordeste

en: West
es_ES: Oeste

en: East
es_ES: Este

en: Southwest
es_ES: Suroeste

en: South
es_ES: Sur

en: Southeast
es_ES: Sudeste

en: Video Url :
es_ES: URL de Video:

en: With schema?
es_ES: ¿Con el esquema?

en: Title of video :
es_ES: Título del video:

en: Description of video :
es_ES: Descripcion del video:

en: Width (with px):
es_ES: Ancho (en px):

en: Height (with px):
es_ES: Altura (en px):

en: You can leave blank width and height for using default value
es_ES: Puede dejar el ancho y la altura en blanco para usar el valor predeterminado

en: Add products
es_ES: Añadir productos

en: Vendor
es_ES: Vendedor

en: product
es_ES: producto

en: brand
es_ES: marca

en: Disable title of products?
es_ES: ¿Deshabilitar el título de productos?

en: Or add by product tags
es_ES: O añadir en etiquetas de producto

en: Shortcode Generator
es_ES: Generador de shortcode

en: Select your shortcode above to get started
es_ES: Selecciona tu shortcode antes de comenzar

en: Select shortcode
es_ES: Seleccionar shortcode

en: Elements and typography
es_ES: Elementos y tipografía

en: Button
es_ES: Botón

en: Affiliate Button
es_ES: Botón Afiliado

en: Highlight
es_ES: Resaltado

en: List
es_ES: Lista

en: Tooltip
es_ES: Consejos

en: Divider
es_ES: Separador

en: Boxes
es_ES: Cuadros

en: Box
es_ES: Cuadro

en: Promobox
es_ES: Cuadro de promo

en: Box with title
es_ES: Cuadro con título

en: Code box
es_ES: Cuadro de código

en: Review box
es_ES: Cuadro de reseñas

en: Post/Product offer scorebox
es_ES: Cuadro de puntuación de ofertas de Productos/Posts

en: Review list boxes
es_ES: Cuadros lista de reseña

en: Woocommerce Offer box
es_ES: Cuadro de oferta Woocommerce

en: Woocommerce Offers list
es_ES: Lista de ofertas de Woocommerce

en: Woocommerce Comparison list
es_ES: Lista de comparación de Woocommerce

en: Pros Cons box
es_ES: Cuadro de pros y contras

en: Lightbox
es_ES: Resaltado

en: Slider from post images
es_ES: Slider de imágenes de post

en: Carousel of recent posts
es_ES: Carrusel de posts recientes

en: Gallery carousel
es_ES: Carrusel de galería

en: Interactive
es_ES: Interactivo

en: Accordion
es_ES: Acordeón

en: Tabs
es_ES: Pestañas

en: Toggle
es_ES: Alternar

en: Bar with percentage
es_ES: Barra con porcentajes

en: Compare Bars
es_ES: Comparar barras

en: Functions
es_ES: Funciones

en: Get Custom field or attribute value
es_ES: Obtener campo personalizado o valor de atributo

en: Categories directory
es_ES: Directorio de categorias

en: List of recent posts
es_ES: Lista de posts recientes

en: Google map
es_ES: Mapa de Google

en: Price Table
es_ES: Tabla de precios

en: RSS grabber
es_ES: Capturador RSS

en: Content for members
es_ES: Contenido para usuarios

en: The shortcode file not found!
es_ES: ¡Archivo de shortcode no encontrado!

en: All categories
es_ES: Todas las categorías

en: Coupons
es_ES: Cupones

en: Sales
es_ES: Ventas

en: From:
es_ES: De:

en: To:
es_ES: A:

en: Show
es_ES: Mostrar

en: Dashboard
es_ES: Panel de control

en: View Your Store
es_ES: Ver su tienda

en: Store Settings
es_ES: Configuracion de la tienda

en: Order #<strong class="order-number">%s</strong> was placed on <strong class="order-date">%s</strong> and is currently <strong class="order-status">%s</strong>.
es_ES: La orden #<strong class="order-number">%s</strong> fue realizada el <strong class="order-date">%s</strong> y su estado actual es: <strong class="order-status">%s</strong>.

en: Comments: (e.g. delivery experience, item as described, quality of customer service)
es_ES: Comentarios: (por ejemplo, experiencia de entrega, descripción del artículo, calidad del servicio al cliente)

en: Submit Feedback
es_ES: Enviar comentario

en: Posted on
es_ES: Publicado en

en:  by
es_ES:  por

en: Return to store
es_ES: Volver a la tienda

en: Customer Ratings
es_ES: Calificación de los clientes

en: by
es_ES: por

en: Product:
es_ES: Producto:

en: No ratings have been submitted for this vendor yet.
es_ES: Aún no hay calificaciones para este vendedor.

en: Most rated
es_ES: Más votados

en: You may be interested in&hellip;
es_ES: Tal vez te interesa&hellip;

en: Rated %s out of 5
es_ES: Valorado con %s de 5

en: Most Helpful
es_ES: Más útil

en: Highest Rating
es_ES: Rating más alto

en: Lowest Rating
es_ES: Rating más bajo

en: There are no reviews yet.
es_ES: Aún no hay reseñas.

en: Add a review
es_ES: Añadir una reseña

en: Be the first to review &ldquo;%s&rdquo;
es_ES: Se el primero en opinar sobre &ldquo;%s&rdquo;

en: Leave a Reply
es_ES: Deja un comentario

en: Your Rating
es_ES: Tu calificación

en: Rate&hellip;
es_ES: Calificar&hellip;

en: Perfect
es_ES: Perfecto

en: Good
es_ES: Bueno

en: Average
es_ES: Promedio

en: Not that bad
es_ES: No es tan malo

en: Very Poor
es_ES: Muy pobre

en: Your Review
es_ES: Tu reseña

en: Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
es_ES: Solo los usuarios que hayan iniciado sesión y hayan comprado este producto pueden dejar un comentario.

en: Related Products
es_ES: Productos relacionados

en: You may also like&hellip;
es_ES: También puedes like&hellip;

en: Awaiting product image
es_ES: Esperando imagen del producto
